Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hesap sorma sırası bizde

Giriş Tarihi: 5.10.2014

Balçova Arsa Mağdurları, 11 yıllık hukuk mücadelesini kazandı. Danıştay'ın yeniden planlama yapılması gerektiğine dair karar verdiğini belirten avukat Kemal Turan, "Büyükşehir, bunun hesabını verecek" dedi

Balçova'da kendilerine ait arsalardaki imar ve tapu haklarını kaybeden Balçova Arsa Mağdurları'nın 35 senedir süren mücadelesinde sona gelindi. 11 yıllık hukuk mücadelesinin ardından Kurban Bayramı öncesi, Danıştay 6'ncı Dairesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden ayrı ayrı gelen iki kararın ardından, Balçova ilçesi ve Olimpiyat Köyü bölgesinde Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi yeniden imar çalışması yapacak. Uzun yıllar süren hukuk mücadelesinde iç hukuk yollarının tükenmesinin ardından Balçova Arsa Mağdurları Derneği'nin avukatlığını yapan Mustafa Kemal Turan, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşımıştı. AİHM, 8 Ekim'e kadar hem arsa mağdurlarından hem de belediyelerden karar örneklerini talep etti. Öte yandan AİHM'nin kararının bir benzerini de Danıştay 6'ncı Dairesi verdi ve arsa mağdurlarının temyiz taleplerini kabul etti. Kararlar doğrultusunda 2007 yılında söz konusu bölgeler için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi tarafından hazırlanan imar planlarında gerekli düzeltmeler yapılacak.

ÇİFTE BAYRAM SEVİNCİ
Yaklaşık 5 bin kişiyi ilgilendiren imar sorunları gelen mahkeme kararı ile Balçova Arsa mağdurlarına derin bir oh çektirdi. Uzun yıllar süren mücadelenin ardından, arsalarına kavuşacak olan Balçova Arsa Mağdurları, Kurban Bayramı'nın birinci gününde toplanarak basın açıklaması yaptı. Üçkuyular Pazar Yeri'nde bir araya gelerek, kazandıkları hukuk mücadelesi hakkında açıklamalar yapan Balçova Arsa Mağdurları Derneği Avukatı Mustafa Kemal Turan, "80 ihtilali sonrasında yaklaşık 5 bin arsa sahibi mağdur oldu. 11 yıldır devam eden hukuk mücadelesinden beklediğimiz sonuç çıktı. Danıştay yeniden planlama yapılması gerektiğine dair karar verdi. Büyükşehir Belediyesi'nin hukuksuz uygulamalarına son verecek bir karardır. Bundan sonra mağdur değiliz, hesap soran olacağız. Buradan Büyükşehir Belediyesi'ne de hodri meydan diyoruz. İstediğiniz zaman gelin burada bizimle birlikte açıklama yapın. Devletin imarını peşkeş çekenler, milyonları sokağa atanlar artık bunun bedelini ödeyecek. Yıllarca bizim ödediğimiz paralar ile Balçova'da teleferik, baraj ve otel yapıldı. Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi bundan sonra bizi muhatap almak zorunda. Hak sahipleri olarak eşitlik ve adalete kavuştuk. Bunun hesabını sizler vereceksiniz" diye konuştu.

GÖBEK ATARAK KUTLADILAR
Balçova Arsa Mağdurları, avukatları tarafından yapılan basın açıklamasının ardından hemen hemen her eylemde giydikleri kefenleri üzerilerinden çıkartarak yere attı. Yıllar süren hukuk mücadelesinin kazanan mağdurlar davul zurna eşliğinde göbek attı. Balçova arsa Mağdurları Derneği adına konuşan Avukat Mustafa Kemal Turan, 35 yıl süren sıkıntıları sonrasında, bu kez tazminat davası açarak hukuksal mücadelelerini farklı bir boyutta sürdüreceklerini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hesap sorma sırası bizde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN