Kurtarma köpeğinin işini seveni makbul

Giriş Tarihi: 6.3.2015
Kurtarma köpeğinin işini seveni makbul

Uzun bir eğitim sürecinden geçirilen arama kurtarma köpekleri, göreve hazır olup olmadıklarının anlaşılabilmesi için zorlu sınavlara tabi tutuluyor.100 köpekten ancak 10-15'i testleri geçebiliyor

Arama kurtarma çalışmalarında kullanılan köpekler, göreve hazır hale gelmeleri için zorlu bir eğitim sürecinden geçiriliyor. Eğitmenler, köpeklerde aranılan özelliklerinden birinin de kazazedeyi bulduğunda mutluluğunu göstermesi, yani işini sevmesi olduğunu dile getiriyor. Yaklaşık 2 yıl boyunca her türlü koşulda görev yapmak için yetiştirilen köpekler, becerilerini girdikleri sınavlarla sertifikalandırıyor. Köpek eğitmeni Yaman Ersel Yıldırım, arama kurtarma köpeklerinin oyun hırsına sahip, sağlıklı köpeklerden seçildiğini, Labrador, Alman Çoban, Belçika Çoban, Border Collie gibi cinslerin arama kurtarma için en yatkın ırklar olduğunu söyledi. Arama kurtarma eğitimine getirilen her 100 köpekten ancak 10-15 kadarının zorlu eğitimleri tamamlayabildiğini aktaran Yıldırım, agresif olmayan, insanı seven, sosyal ilişkileri kuvvetli, ürkek olmayan köpeklerin eğitim sürecinde öne çıktığını ifade etti. Yıldırım, arama kurtarma eğitimi almış köpeklerin göreve hazır olduğunu girdikleri sınavda sergiledikleri başarıyla gösterdiğini kaydederek, "Sınavlarda başarılı olanlar uluslararası arama kurtarma sertifikası almaya hak kazanıyor. Sınavlarda itaat ve eğitim becerileri değerlendiriliyor" diye konuştu.

TAM İTAAT BİRİNCİ ŞART
İki aşamalı sınavın itaat bölümünde köpeğin sahibinin komutlarına tam itaat göstermesi gerektiğini anlatan Yıldırım, kazazedeyi bulma aşamasında ise köpeğin farklı koşullarda canlıyı bulması ve havlayarak yardım ekibini uyarmasının beklendiğini dile getirdi. Yıldırım, sınav sürecinde köpeğin uzun yürüyüşler yapabilecek kadar sağlıklı olup olmadığı, silah sesi gibi seslerden ürküp ürkmediği, yüksek ve oynak zeminlerde hareket kabiliyeti, kapalı tünellerde geçip geçemediği gibi yönlerinin sınandığını belirtti. Arama kurtarma çalışmalarında sürenin çok değerli olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti: "Köpeklerin burunlarına ihtiyacımız var. Arama kurtarmada aciliyet çok önemli. Ne kadar kısa sürede kazazedeye ulaşabilirsek onun hayatını kurtarma ihtimali o kadar yüksek. Köpekler de bu süreci hızlandırıyor." Çeşitli ülkelerde düzenlenen arama kurtarma sınavlarında hakemlik yapan Pavel Sabacky de, sınavlarda köpeğin becerilerin ölçüldüğünü söyledi. Sabacky, "Arama kurtarma köpeğinde aradığımız en önemli özellik, köpeğin kazazedeyi bulduğunda çok mutlu olması. Yani işini severek yapması. Kondisyonun çok iyi olması lazım. İşi ağır, sağlıklı olması çok önemli. Bir de düzenli çalışması gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurtarma köpeğinin işini seveni makbul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN