Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar ısındı kabus başladı

İzmir'de yaz sıcaklarının bastırmasıyla birlikte, serinlemek için kendilerini deniz kenarına atan kent sakinlerini, körfezin kokusu karşılıyor. Vatandaşlar "Bu körfezde mi yüzülecek" diye tepki gösteriyor

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Havalar ısındı kabus başladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, iç körfezdeki pis kokuyu önlemek için milyonlarca lira harcasa da bastıran yaz sıcakları, bu çalışmalardan istenen sonucun çıkmadığını ortaya koydu. Havalar ısınınca özellikle hafta sonlarında biraz serinlemek ve hoşça vakit geçirmek için deniz kenarlarına akın eden İzmirliler, kötü bir sürprizle karşılıyor. Kentin uzun yıllar kabusu olan ve artık tamamen sona erdiği düşünülen körfez kokusu, yine kesif biçimde hissediliyor. Kokuyu hissedince neşesi kaçan vatandaşlar "kabus geri geldi" yorumu yapıyor. İç körfezde özellikle Meles, Arap ve Bostanlı derelerinin denize döküldüğü yerlerden kötü kokular çevreye yayılıyor. Körfezdeki kirliliğe bir de Bostanlı sahiline vuran yosunlardan yayılan pis koku ekleniyor. Tatil beldelerine gitme fırsatı bulamadıkları için, deniz havası alıp, biraz dinlenmek ve bir bardak çay içip dönmek üzere Bostanlı ya da Göztepe sahiline giden vatandaşlar, yaşadıkları hayal kırıklığını "bu körfezde mi yüzülecek" diye dile getiriyor.

MİLYONLARCA LİRA GİTTİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi, iç körfezdeki kirliliği önlemek amacıyla geçen yıl, başta Meles Çayı olmak üzere dere yataklarında kapsamlı temizlik çalışması yaptı. Çalışma kapsamında dere tabanına çöken ve havaların ısınması ile birlikte kötü kokuya neden olan milyonlarca ton atık çamur iş makineleri ile toplandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, o süreçte yaptığı açıklamada yürütülen çalışma ile kötü kokunun önüne geçileceğini belirtti. Ancak böyle olmadı. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte iç körfezden karaya kötü kokular yayılmaya başladı. Özellikle Meles, Arap, Bostanlı derelerinin denize aktığı bölgelerdeki koku, rahatsız verecek boyutlara ulaştı. Göztepe Vapur İskelesi ile Üçkuyular Vapur İskelesi arasındaki alanda zaman zaman denize akan kanalizasyon da o bölgede evsel atık kaynaklı koku kirliliğinin artmasına neden oldu. İç körfezdeki kirlilik kaynaklı kokuya bir de Bostanlı Sahili'ne vuran yosunlar eklenince sahilde yürüyüş yapan, bisiklete binen vatandaşlar da pis kokudan nasibini aldı. Sahil bandında yürüyüş yapan, bisiklete binen ya da çimlerde oturmak isteyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi'nin temizlik çalışmalarına hız vermesini ve kötü kokunun bir an önce giderilmesini istedi. Öte yandan körfez suyundaki renk değişimi de gözden kaçmadı. Daha önce yeşilin tonlarında olan deniz suyunun rengi son dönemde kahverengiye dönüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar ısındı kabus başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN