Haritanın sonu diye hizmet yok!

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Haritanın sonu diye hizmet yok!

Harmandalı sakinleri, ömrünü çoktan dolduran bölgelerindeki çöp depolama tesisinin çevreye yaydığı kötü koku ve taşıdığı riskleri anlatmak için şimdi de sosyal medyaya yüklendi

Mahallelerinde insanca yaşamayı imkansız hale getiren çöplüğün kaldırılması için yıllarca uğraş veren, hatta "Çöpten bir hayat" isimli belgesel bile çeken Harmandalılılar, şimdi de "Harmandalı çöplüğü kaldırılsın" isimli Facebook sayfasındaki paylaşımlarla farkındalık yaratmaya çalışıyor. Vatandaşlar "Harmandalı'ya haritanın sonu olduğu için hiçbir hizmet yapılmıyor" iddiasında bulunuyor. Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'in en önemli sorunlarından biri modern bir katı atık bertaraf tesisinin olmaması. 1992 yılında kurulan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda atıklar 22 yıldır vahşi depolama yöntemiyle çöpler sıkıştırılıyor. Patlama riskinin yanında çöplükten çevreye yayılan koku nedeniyle bölge halkı yıllardır sıkıntı yaşıyor. Mahalle sakinlerinin, Facebook'taki yaptıkları paylaşımlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni yönelik sert eleştiriler ilk bakışta dikkat çekiyor. Vatandaşlar, bugüne kadar düzenlenen eylemlerden, çöplükteki yangınlardan, çöplüğün çevreye yaydığı kirlilik görsellerinden pasajlar yayınlayarak seslerini duyuruyor. Fotoğraflarla birlikte gruptan yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: "İçin için yanıyor, her gün sessiz sedasız son veriyor yaşamlara yılların çöplüğü. Bu vahşeti görmek istemeyenler, sesli ölümler mi bekliyor diye sormadan edemiyoruz. 15.06.2015 yine anlatmaya çalıştı Harmandalı, çöplüğün boğazına kadar dolduğunu. Bütün yaşam haklarına aykırı bir depolama şekli ile yıllardır depolanan Harmandalı çöplüğünde akşam saatlerinde yine facianın eşiğinden dönüldü. Ara ara yangınların meydana geldiği çöp depolama alanında tehlike gün geçtikçe artıyor. Bunun takipçisi olacağımızı tekrar söylüyoruz. Bütün sorumlular bir an önce çözüm bulma arayışına girmelidirler. Aksi halde 'tepenize çöken siyah dumanların ürkütücü kokusu, çığlığımızla birleştikten sonra' herşey için çok geç olacak."

BİR ARA UNUTMA!
Çevre sakinlerinin grup üzerinde yaptıkları yorumlar ve paylaşımlardan bazıları ise şu şekilde:
Yıldız Gültepe: Lanet olsun duysunlar artık. Ne yapılması gerekiyorsa yapalım
Erdal Özer: Büyük bir eylem yapmak lazım. Çocuklarımızın sağlığı için ciddi anlamda çöp arabalarının geçişini engellemek lazım dostlar.
Ersin Yılmaz: Belediye hala umursamıyor. Bugün yarın diye diye Harmandalı halkını bir felakete sürüklüyorlar.
Harun Alkan: Çiğli'yi zehirlediniz. Seçim zamanı gelince hemen kaldıracağız diyorsunuz. Yazıklar olsun sizin insanlığınıza. Yazıklar olsun sizin yöneticiliğinize. Zamanınız parklara çiçek dikmekle geçiyor.
Umut Bingöl: Kokusu yetmezmiş gibi şimdi de dumanı başladı. Aziz Bey bir ara çöpü kaldırmayı unutma. Bırak entelektüel yatırımları. Önceliği insan sağlığına ver.
Songül Zini: Maalesef herkes koltuğunda rahat rahat oturuyor. Harmandalı'ya haritanın sonu olduğu için hiçbir hizmet yapılmıyor. Harmandalı çöplüğü İzmir'in ayıbıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haritanın sonu diye hizmet yok!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN