Konak itirafı

Giriş Tarihi: 7.7.2015
Konak itirafı

Başkan Kocaoğlu, CHP'lilerin engellemeye çalıştığı Konak Tünelleri'ni beğendiğini söyledi. Kent trafiğini rahatlatan tünelleri kullandığını belirten Kocaoğlu, "Biz zaten karşı çıkmadık" dedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yapım aşamasında başta Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş olmak üzere CHP'lilerin karşı çıktığı ve bazı meslek kuruluşlarının dava açtığı Konak Tünelleri'nin güzel olduğunu söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından inşa edilen Konak Tünelleri'ni kullandığını anlatan Başkan Kocaoğlu, "Konak Tünelleri güzel olmuş. Biz zaten karşı çıkmadık, bize 'zemin etütsüz plan yapın' dediler. Biz 'zemin etütsüz yapamayız' dedik. O zaman bize bir zemin etüdü getirdiler ve biz planı yaptık" diye konuştu. İzmir'de, Yeşildere ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan gelip Konak'ta yoğunlaşan trafiği azaltmak için yapılan Konak Tünelleri aradan geçen 1.5 aylık sürede kent trafiğine derin bir nefes aldırdı. Kent trafiğinin en yoğun olduğu bölge olan Alsancak, Basmane, Çankaya semtlerinin bu sorununu çözmek için yapımına başlanan Konak Tünelleri, yaklaşık 2.5 yılda bitirilerek geçen 24 Mayıs'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıldı. Tünelden ilk olarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu, direksiyonuna geçtiği makam aracıyla geçti. Gidiş geliş şeklinde 1674 metre uzunluğunda olan Konak Tüneli'nin, yapım maliyetinin 170 milyon lira olduğu, ancak çevre düzenlemesi, kamulaştırma, yol bağlantılarıyla toplam da 220 milyon liraya mal olduğu açıklandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından inşa edilen Konak Tünelleri'ne proje aşamasında Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ile bazı meslek kuruluşların yöneticileri karşı çıkmıştı. Bahri Baba'daki çalışmalar bölgenin 1. derece sit alanı olması nedeniyle ve toprak altından çıkan arkeolojik buluntular yüzünden uzun süre gecikti. Bunun ardından ÇED Raporu ve Jeolojik rapor olmadığı gerekçesiyle Şehir Plancıları Odası tarafından dava açıldı.

"KARA LEKE" DEMİŞTİ
Başkan Pekdaş, tüneller için, "Bu tünel kent trafiğine kaostan başka bir şey getirmez. Bu tünel İzmir'in kara lekesidir" dedi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ve bazı meslek kuruluşları da tünellerin gereksiz olduğunu ve kente hiçbir katkı sağlamayacağını iddia etti. Şehir Plancıları Odası tarafından açılan davalara ret cevabı veren yargı, Konak Belediyesi'nin tünele verilen 'ÇED gerekli değildir' vizesine karşı açtığı davayı da reddetti. Ancak açıldıktan kısa süre sonra beklenenin üstünde ilgi gören Konak Tünelleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun bile beğenisini kazandı. Başkan Kocaoğlu, tünelden geçtiğini söyleyerek "Konak Tünelleri güzel olmuş. Biz zaten karşı çıkmadık, bize 'zemin etütsüz plan yapın' dediler. Biz 'zemin etütsüz yapamayız' dedik. O zaman bize bir zemin etüdü getirdiler ve biz planı yaptık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konak itirafı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN