Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21'inci yüzyılda eşek sırtında su taşıyorlar

Ödemiş'in Uzundere sakinleri, yaz ortasında susuzluk yaşıyor. Suların akmamasından dolayı kuyulardan çektikleri suyu eşeklerle taşıyan vatandaşlar, İZSU yetkililerini göreve davet ediyor

Giriş Tarihi: 6.8.2015
21'inci yüzyılda eşek sırtında su taşıyorlar
Ödemiş'in Uzundere Mahallesi'nde yazın ortasında susuzlukla boğuşan vatandaşlar, çevredeki kuyulardan çektikleri suyu eşeklerle mahalleye taşıyarak çözüm bulmaya çalışıyor. Suların bazen günde birkaç saat aktığını ve düzensizlik olduğunu belirten vatandaşlar, yetkililerden çözüm bulmasını istedi. Ödemiş'in ilçe merkezine 23 kilometre uzaklıktaki Uzundere mahallesi susuz günler yaşıyor. 2014 yılı verilerine göre 204 kişinin yaşadığı mahallede haftanın çoğunu susuz geçirdiklerini dile getiren vatandaşlar, çevredeki kuyulardan doldurdukları bidonları eşeklerle taşıyarak mahalleye getiriyor.

BULAŞIKLARI BİRİKTİRİYOR

Güğümü çeşmenin altına koyup bütün gün umutla suyun akmasını beklediklerini belirten Cevdet Tok (59), şunları söyledi: "Yazın ortasında susuz kaldık. Bazı günler günde birkaç saat su akıyor. O zaman doldurabildiğimiz kadar bidonu, güğümü dolduruyoruz. Ama yaz mevsiminde nasıl yetsin? Mecburen bidonları eşek sırtına yükleyip köyün girişindeki kuyudan su almaya gidiyoruz. Yıl 2015 oldu ama biz böyle bir çile yaşıyoruz. Taşıma suyla hayatımızı sürdürüyoruz. Temel su ihtiyacımız dışında temizliğe, banyoya su yetmiyor. Ben KOAH hastasıyım, hayatım zaten zor. Bir de her gün su doldurmak için köyün girişine kadar yürüyorum. Bazen tanker geliyor, oradan su alıyoruz. Keşke yaz gelmeden önlem alınsaydı. Yaklaşık iki aydır durum böyle. İZSU yetkililerinin halimizi görmesini ve köyümüze yeni bir kuyu açarak su sıkıntısını gidermesini istiyorum." Çamaşır ve bulaşık yıkama gibi işlerin suyun gelişini beklediğini anlatan Emine Dönmez (70) isimli vatandaş ise, "Ben tek başıma yaşıyorum. Çoğu zaman su akmadığından bulaşığı, çamaşırı biriktirip yıkıyorum. Bu sıcakta bulaşık biriktirmek doğru değil. Tankerden, kuyudan doldurduğum su ancak günlük ihtiyacımıza yetiyor. Su gelirse evin işlerini yapıyoruz. Suyun da ne zaman gelip gideceği belli değil. Aileler için durum daha kötü" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21'inci yüzyılda eşek sırtında su taşıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN