Binde 35'lik artışı yüzde 35 sandılar

CHP ve MHP'de seçim yenilgisine parti içinden eleştiriler yükseldi. Eski İzmir milletvekili Ahmet Ersin, CHP'de binde 35'lik artışın, yüzde 35'miş gibi değerlendirildiğini söyledi

Binde 35'lik artışı yüzde 35 sandılar
1 Kasım seçimlerinde AK Parti yüzde 49 oy oranıyla tek başına iktidara gelirken, yerinde sayan CHP ve büyük oy kaybına uğrayan MHP'de parti yönetimine yönelik eleştiriler var. Eski CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, partisinin 3 milyondan fazla seçmenin güvenini kazanamadığını söyledi. Ersin, "CHP'nin 500 bin yeni seçmen dışında, blok siyaset ortağı olarak tanımladığı MHP ve HDP'ye beş ay önceki seçimde oy verip, bu seçimde desteğini çeken 3 milyondan fazla seçmenin güvenini kazanamadığı görülmektedir" dedi. Oy oranını 9 puan artırarak tek başına iktidarı olan AK Parti karşısında CHP'nin seçmeninin güvenini kazanamadığına dikkat çeken Ersin, "Bu gerçekler ortadayken, sayın Genel Başkanın bir özeleştiri yapmadan, seçim sonuçları ve binde 35 oy artışı ile ilgili olarak (oyumuz ve sorumluluğumuz artmıştır) açıklaması son derecede ilginç...Binde 35'lik oy artışının, yüzde 35'miş gibi değerlendirilerek sonucun olağan olarak kabullenilip, içselleştirildiği anlaşılmaktadır. Genel Başkan'ın bu ağır yenilginin gereğini yapmak yerine, 6-7 ay sonra yapılacak olağan Kurultayı işaret etmesi, sorunu ötelemek ve soğutmak istediğini gösterir. Oysa konu partinin bekası ile ilgilidir ve ihmal edilmemelidir" dedi.

YÜZDE 25 ÖNEMLİ AMA YETMEZ

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ise MHP'nin, HDP'nin baraj sınırında kaldığı, yüzde 2-3 oya sahip Saadet Partisi'nin eridiği bir ortamda CHP'nin oylarını korumasının önemli olduğunu dile getirerek, "Ama bu yetmez. Eğer bu oran başarıdır, çok da sorgulamaya gerek yok görüşü baskınsa, peki o zaman ne demek gerekir. Değilse, iktidar istiyorsak, bunun yollarını bulmak gerekiyor. Yüzde 25 kader olamaz. Ecevit'in 1977'de yüzde 42 oy aldığı hesaba katılırsa, sağ-sol dengesinin yüzde 70-30 olduğu yorumunu mutlak doğru olarak kabul etmemek gerekiyor" dedi.

ACİLEN İSTİFA etsinler!
İzmir'de CHP'nin eski il başkan yardımcısı Berk Ulusal da sosyal medya hesabından muhalefet partilerin liderlerine istifa çağrısında bulundu. Ulusal, "Türkiye çok önemli bir virajdayken ortadaki siyasi boşluğu dolduramayan tüm muhalefet siyasi liderleri acilen istifa etmeli ve Türkiye halkının önünü açmalı. Memleket yangın yeri, her gün insanlar ölüyor ama muhalefet liderlerine halk inanmıyor oy vermiyor. Açın yolu genç liderler gelsin Türkiye'nin önü açılsın. Biliyorum hepsi de ille de ben diyecek" ifadelerini kullandı. Seçim öncesi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik olarak, "Hayırcılıkla anılmak MHP'nin hak ettiği bir şey değil. Ama siz ne yapıyorsunuz da biz bu şekilde anılıyoruz. Eğer bunu farkında olmadan yapıyorsanız düzeltin, bilerek yapıyorsanız defolun gidin" diyen partinin eski il başkanı Müsavat Dervişoğlu, sonuçların sürpriz olmadığını ifade etti. MHP ve Türkiye'nin geleceği açısından söylenmesi gereken çok söz olduğunu ifade eden Dervişoğlu, "Milliyetçi Hareket Partisi bu seçimden beklendiği gibi büyük bir zararla çıkmıştır. Söylediklerimi sıradan eleştiri zannettiler. Oysa ben bir takım uyarılarda bulunmuştum. Uyarılarımız keşke nazar-ı itibara alınsaydı da bu keyfilik yaşanmasaydı. MHP böyle bir seçim sonucuyla karşı karşıya kalmasaydı" diye konuştu. MHP'nin İzmir'deki oy kaybını değerlendirmeyeceğini, yerel siyasetle ilgili konuşmayacağını belirten Dervişoğlu, "Milletvekili listesini il yönetim kurulu yapmadı ki. Kısır tartışmalar yapmak istemiyorum. Sebep-sonuç ilişkisine bakarak bu olumsuzluklar neden kaynaklandı pozisyonum icabı bunları değerlendiririm. Biz suçlu aramıyoruz. Bundan sonrası için üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

MHP'DE TEPKİ İSTİFALARI SÜRÜYOR
Balıkesir'de MHP Karesi İlçe Başkanı İsmail Yenal'ın görevinden istifa etmesinin ardından, Sındırgı'nın eski İlçe Başkanı Bülent Ata da partisinden istifa etti. Bülent Ata, MHP ilçe başkanlığına verdiği istifa dilekçesinde, "Milliyetçi çizgimden sapmadan, siyasi hayatımdaki MHP sayfasını kapatıyorum. Genel merkezden yapılacak açıklamayı sabırsızlıkla bekledim. Ama çıkıp, açıklama yerine yazılı açıklama yapan, seçim müziğini rap parça yapan, HDP'den bile az vekil çıkaran, milliyetçi bir genel merkezi kabul etmem mümkün değil. Meral Akşener'i, Sinan Oğan'ı, Mansur Yavaş'ı silenler beni de silsin. Gereğini saygılarımla arz ederim" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binde 35'lik artışı yüzde 35 sandılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN