Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayvalık'ta zeytin var hayat var

Turistik niteliğinin yanında ülkenin en önemli zeytin ve zeytinyağı üretimi merkezlerinden olan Ayvalık'ta, Hasat Günleri tanıtıma büyük katkı sağlıyor

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Ayvalık'ta zeytin var hayat var
Ege Denizi kıyılarında yer alan turistik kent Ayvalık aynı zamanda ülkenin en önemli zeytin ve zeytinyağı üretimi merkezlerinden biri. Coğrafi işaretli Ayvalık zeytinyağının ünü, son yıllarda sınırları zorluyor, dünyada da adından söz ettiriyor. Bu gelişmede Ayvalık Ticaret Odası'nın üstlendiği öncülük görevi önemli bir etken... Oda, Ayvalık zeytinyağının bilinirliğini arttırmak ve zeytinyağının insan yaşamındaki vazgeçilmez yerini vurgulamak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl Hasat Günleri adı altında bir şenlik düzenliyor. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri'nin 11'ncisi bu yıl da Ayvalık Ticaret Odası'nın öncülüğünde ve Belediye ile Ziraat Odası'nın desteğiyle 6-8 Kasım'da yapıldı. Ayvalık bir kez daha üreticisi, işletmecisi, markaları yaratan iş adamları, ihalatçısı, ihracatçısı, özel konukları, medya mensupları, sanatçıları ve halkın yoğun katılımıyla renkli bir "şenlik" yaşadı. Her yıl düzenlenen sembolik Hasat Töreni ise eski bir Boşnak yerleşimi olan ve günümüzde bir kültür-sanat merkezi olarak yeniden şekillenen Küçükköy'de yapıldı. Konserler ve ikramlarla zenginleşen törene çok sayıda konuk katıldı.

BEREKETİN SİMGESİ

Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, şenliğin başarıyla sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi: "Zeytin beldesi Ayvalık'tan tüm dünyaya, bu yıl da 'Zeytin varsa hayat var' diye seslendik. Böylece, 'hayat ağacı' zeytinin geçmişten bugüne ve bugünden yarınlara uzanan tartışılmaz değerini bir kez daha vurguladık. Zeytinin ve zeytinyağının hayatımızdaki vazgeçilmez yerini anlatmaya, gözler önüne sermeye devam edeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalık'ta zeytin var hayat var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN