Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bölge imamı" tutuklandı

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Bölge imamı tutuklandı

Manisa'daki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonunun ardından 25 kişi mahkemeye gönderildi. 3 zanlının tutuklanmasına karar verildi

Manisa'da "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonda "tutuklama" talebiyle mahkemeye sevk edilen 25 şüpheliden 3'ü tutuklandı. Mahkeme, zanlılardan 3'ünün tutuklanmasına, 12 kişinin adli kontrol şartıyla, 7 kişinin de mahkemeden serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Bir şüpheli ise savcılık sorgusunun ardından salıverildi. Zanlılardan Mehmet K, Yüksel A. ve Recep K.'nın tutuklanmasına, diğer şüpheliler, Fahrettin E, Faruk A, Feramus U, Hasan G.O, Hüseyin Ç, Mehmet E, Menderes H, Mesut Y, Muhittin Ç, Şemsettin A, Ömer Y ve Özer Y'nin de adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi. Tuba A, Emine H, Tuba Z, Mustafa D, Ramiz Ü, Sultan A, Veysel İ. ise Sulh Ceza Hakimliğince tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Şüphelilerden Sema Y. de savcılıktan salıverildi. Tutuklanan Recep K'nın örgütün "mali mütevvelli mensubu" olduğu, Yüksel A'nın ise Fetullahçı Terörö Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "bölge imamı" olduğu iddia edildi. Sulh Ceza Hakimliğinin tutuklama kararında, tutuklanan 3 zanlının, "Anayasal Düzeni Değiştirmeye Teşebbüs Etme", "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Yönetme, Terörizm Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet" suçlarını işledikleri belirtildi.

KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİ

Ayrıca, mevcut delillerden, dosyadaki tanık beyanlarından, bilir kişi raporu ve arama sonuçlarından elde edilen bilgiler ve bir kısım şüpheli beyanları doğrultusunda zanlıların hayırseverlerin manevi duygularını kullanmak suretiyle yasa dışı ve usulsüz yollarla faaliyette bulundukları kaydedildi. Karar metninde, tutuklanan şüphelilerin bahsedilen örgüte kazanç sağlamış olmalarının dosyadaki mevcut tutanaklar, şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut delillerin bulunması ve kaçma şüphesinin bulunması nedeniyle tutuklama kararının uygun olduğu ifade edildi. Kararın açıklanması sonrasında, serbest bırakılan bazı zanlıların adliye çıkışında kendilerini bekleyen yakınlarına sarıldıkları ve gözyaşı döktükleri görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bölge imamı" tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN