Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kocaoğlu'nun intikamı!

Kocaoğlu'nun intikamı!

İzmir Kent Konseyi başkanlığına Çağrı Gruşçu seçilince, Başkan Kocaoğlu ilginç bir çıkış yaptı. Gruşçu'nun rakibini desteklediği öne sürülen Kocaoğlu, Kent Konseyi'ni dağıtma kararı aldı

İzmir Kent Konseyi'nde haftasonu yapılan seçimlerde CHP Konak İlçe Sekreteri Çağrı Gruşçu başkan seçildi. Seçimde Gruşçu'nun rakibi Prof.Dr.Kemal Kocabaş'ı desteklediği ileri sürülen Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir bünyesinde yer alan Kent Konseyi Şube Müdürlüğü'nü lağvetme kararı aldı. Gruşçu başkanlığındaki yeni yönetim ilk toplantısını yapmak için Konak'ta konseyin yer aldığı binaya geldiğinde tabelanın indirildiğini gördü. Konsey yönetimine toplantı salonunun kapalı olduğu bildirildi. Kocaoğlu'nun konseyden desteğini çektiği, başkanlığını Lütfü Ünal'ın yaptığı şube müdürlüğünü kapattığı, şubede çalışan 20 personelin ise farklı birimlere dağıtılmasına karar verdiği öğrenildi. Kent Konseyi Başkanı Çağrı Gruşçu, Başkan Kocaoğlu'nun kararını dış kaynaklardan öğrendiklerini ve kesin bilgi alamadıklarını söyledi. Büyükşehir'in kaynak azaltma ve yer değişikliği yapma hakkına sahip olduğunu ifade eden Gruşçu, ancak belediyenin konseyi lağvetme yetkisi bulunmadığını söyledi. Gruşçu, konuyla ilgili bilgi almak için Kocaoğlu'ndan randevu talep ettiklerini ancak henüz dönüş olmadığını söyledi. Personelin de durumunun netlik kazanmadığını söyleyen Gruşçu, "Büyükşehir Belediye Başkanımızın olumsuz karar alarak yarı yolda bırakacağına inanmıyorum. Burası bir sivil toplum bileşeni. Bu inancı taşıyarak kendine yakışan şekilde davranacağını düşünüyorum. Bunun aksi olursa itibarına yakışmayan bir tutum olur" dedi.

"YETKİSİ YOK"
Kent konseylerinin 5393 sayılı Kanuna göre kurulduğunu dile getiren Gruşçu, "Belediyeler Kent Konseylerini kurduktan sonra finansmanı yönetmelik gereği uygulamak zorundadır. Yönetmelikte mekan ve maddi konularda destek verilmesi ibaresi var. Elbette kaynaklarda kısıtlama olabilir, bu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin inisiyatifindedir. Ancak, tamamen ortadan kaldırma yetkisine sahip değildir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocaoğlu'nun intikamı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN