Üslubu beyan ayniyle insan

Giriş Tarihi: 5.1.2016
Üslubu beyan ayniyle insan

CHP'li Gürsel Tekin'in İzmir'deki bir derneği ziyareti sırasında Bakan Binali Yıldırım'a yönelik olarak sarf ettiği sözler, "siyasette üslup" sorununu bir kez daha gündeme getirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in, İzmir Eğitim Doğa ve Sanat Derneği'ni ziyareti sırasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı kast ederek ağzından çıkardığı kelimeler büyük tepkiye yol açtı. CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel ile konuşan Tekin, otoyol zam oranlarına ilişkin "Yalakalığın bu kadarına pes. Bürokrasi yüzde 25 zam getiriyormuş. Bakan Binali Yıldırım buna kızmış, yüzde 16 yapmış. Sı...mış karnını yırtmış. Tövbe estağfurullah" diye konuştu. İnsanın kişiliğinin ve değerinin kullandığı üsluptan anlaşılabileceğini belirten veciz "üslubu beyan ayniyle insan" deyişini akıllara getiren bu sözler, odada bulunanlarda şaşkınlık yaratırken, AK Parti'den sert tepki geldi. Gürsel Tekin daha önce de beğenmediği basın kuruluşları için "And olsun ki 8 Haziran'da hepsine el koyacağız" diyerek, ifade ve basın özgürlüğü konusundaki düşünceleri hakkında ipuçları vermişti. Söz konusu toplantıda CHP İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile milletvekilleri Aytun Çıray ve Tuncay Özkan arasındaki kavga hakkındaki soruları da cevaplandıran Tekin, "Gazete ve TV üzerinden siyasi parti yöneticilerinin birbirlerini eleştirmesi kabul görecek bir şey değil. Bundan ben Gürsel Tekin olarak rahatsızım. Genel Başkan da rahatsız. Bizim aile içi sorunlarımızı bu şekilde tartışmamız çok büyük bir sıkıntıdır. Genel Başkanın bu konuda hoşnut olmasını beklemek mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

İZMİR'İN HAVASINI KİRLETİYOR
Tekin'in, Bakan Binali Yıldırım'a yönelik küfürlü sözlerine AK Parti İzmir İl Başkanlığı'ndan jet açıklama geldi. İl Başkanı Bülent Delican, Gürsel Tekin'in İzmir'in siyasi havasını kirlettiğini belirten Delican, "Küfürlü sözlerin sarf edildiği toplantının 'Eğitim, Sanat ve Doğa Derneği'nin ev sahipliğinde gerçekleşmesi manidar. Eğitimin ne kadar şart olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Gürsel Tekin gibiler ne söylerse söylesin. Güneş balçıkla sıvanmaz. Muhalefete saygılıyız. Ama birileri muhalefet etmekle küfür etmeyi karıştırırsa, ona haddini bildirmek, seviyesini hatırlatmak da boynumuzun borcudur. Türkiye'nin ana muhalefet partisinin 2-3 numaralı adamına İzmir gibi demokrasinin, hoşgörünün başkenti bir yerde seviyeyi bu kadar düşürmek yakışmamıştır" diye konuştu. Gürsel Tekin'in bu üslubuna kamuoyunun alışık olduğunu anlatan Delican, "İnternete girdiğinizde Gürsel Bey'in vatandaşlarla nasıl konuştuğunu görüyorsunuz. Bizi şaşırtan Alaattin Yüksel'in tutumudur. Tekin, İzmir'in ve Türkiye'nin ulaşım altyapısında devrim niteliğinde dokunuşlar yapan Sayın Bakanımız hakkında ağza alınmayacak küfürler sıralarken,Yüksel'in bunları olağan karşılayıp, komik bir espri yapılmış gibi gülmesidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üslubu beyan ayniyle insan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN