Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkana bayrak açtılar

Gazeteciler Cemiyeti'nde Başkan Misket Dikmen ile "derin görüş ayrılıkları" bulunan 6 yöneticinin olağanüstü genel kurul kararı alması, basın camiasına adeta bomba düşürdü

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Başkana bayrak açtılar
Gazeteciler Cemiyeti'nin (İGC) 11 kişilik yönetim kurulundaki iki grup arasında, bir süredir devam eden fikir ayrılıkları sonunda gün yüzüne çıktı. Ortak hareket eden 6 yönetici, "olağanüstü genel kurul" kararı alarak, Başkan Misket Dikmen'e alenen bayrak açtı ve adeta "rest" dedi. İGC'nin 70 yıllık tarihinde ilk kez bu şekilde olağanüstü genel kurul kararı alınıyor.

"FAZLASIYLA" CHP'Lİ
800'den fazla sarı basın kartı sahibi gazeteci üyesi bulunan İGC, İzmir'in en önemli sivil toplum kuruluşlarından birisi. Ancak yönetimi, son yıllarda üyeleri arasında da kamuoyunda da "fazlasıyla CHP yanlısı" tutumuyla eleştirilere uğruyor. 1 Kasım seçimlerinde CHP'den İzmir milletvekili seçilen eski başkan Atila Sertel, başkanlığı döneminde "İGC'yi siyasi kariyeri için basamak yapmakla" suçlanmıştı. 3 Nisan 2015'teki olağan genel kurulda Sertel'in desteği ile başkan seçilen Misket Dikmen de bu süreçte çifte standart içeren basın açıklamalarıyla gündeme geldi. Dikmen'in sert üslubuyla Hükümete yönelik kınama açıklamaları rutin bir faaliyete dönüştü. Ancak bir kadın gazeteciye saldıran CHP'lilerin ya da Yeni Asır ve Sabah'ı hedef gösteren DİSK temsilcisinin kınanması zorunluluğu doğunca sert üslubun yerini "Yapmasaydınız iyi olurdu. Partiye de zarar vereceksiniz" tadındaki yumuşak açıklamalar aldı.

FİKİR AYRILIKLARI

Cemiyet bünyesinde 3,5 yıl önce yayın hayatına başlayan 9 Eylül Gazetesi de benzer çizgide bir yayın politikası takip ediyor. Öyle ki gazetenin kimi köşe yazarlarının, başka gazetelerde CHP'li Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik eleştiri içeren haberlere yer verilmesine bile tahammülü yok. Dikmen'in tutumunun ve 9 Eylül Gazetesi'nin yayın politikasının 11 kişilik yönetim kurulunda oybirliği ile desteklenmediği biliniyordu. Nitekim yönetim kurulu üyelerinden Zeynep Gürel, Mustafa Yılmaz, Erkut Şahin, Suavi Yardımoğlu, Abdi Karagözoğlu ve Fahrettin Dokak, deftere "olağanüstü genel kurul" kararını işleyerek, tarihi bir adım attılar. Söz konusu üyeler attıkları bu adımın sebebini "derin fikir ayrılıkları vardı" diye açıklıyor. Fikir ayrılıklarının neler olduğu konusunda detaylı açıklamada bulunulmasa da yukarıdaki gelişmelerin, bu noktaya gelinmesinde önemli rol oynadığı ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkana bayrak açtılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN