İl müdüründen sonra rektör de gözaltında

Buca'daki tarihi köşkün, Şifa Üniversitesi'ne düşük rayiç bedelle verilerek, yüksek miktarda haksız kazanç elde edilmesine yol açıldığı iddiası üzerine başlatılan operasyon genişliyor

Giriş Tarihi: 11.3.2016
İl müdüründen sonra rektör de gözaltında
SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili'nin de aralarında bulunduğu 7 kişinin gözaltına alındığı, İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun talimatıyla başlatılan Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmaya ilişkin operasyon kapsamında dün ikinci dalga geldi. Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Ateş İzmir'de, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar ise Bursa'da gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı bulunan şüphelilerden Fatih Üniversitesi'nin eski Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan'ın yurtdışında olduğu, ayrıca operasyon kapsamında 11 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi. Şüphelilere, "Evrakta sahtecilik, görevi kötüye kullanma, SGK'ya ait binaları değerinin altında göstererek satmak, bilerek ve isteyerek FETÖ/PDY'ye yardım etmek" suçlamalarının yöneltildiği belirtildi. Bursa'da gözaltına alınan eski Müsteşar Fatih Acar sorgulanmak üzere İzmir'e getirildi. Gözaltına alınan, halen Adana Organize Sanayi Bölgesi Müdürü eski SGK İzmir İl Müdürü M.K. ise emniyette ifadesinin alınmasının ardından savcının talimatıyla serbest bırakıldı. Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmada, gözaltına alınan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar ve Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ateş ile SGK İzmir İl Müdürü'nün de aralarında bulunduğu 8 kişi, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

KÖŞK PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ

Zanlılara yönelik suçlamaların başında, sık sık tartışma konusu olan SGK'ya ait Buca'daki tarihi De Jong Köşkü'nün de içinde bulunduğu 45 dönümlük araziye ilişkin usulsüzlükler geliyor. Söz konusu arazinin 2013 yılında evrakta sahtecilik yapılıp usulsüz yöntemlerle 49 yıllığına cemaate yakınlığı ile bilinen Şifa Üniversitesi'ne verildiği ileri sürülüyor. "Buca ilçesindeki SGK'ya ait yaklaşık 40 dönüm arazinin, taliplileri olmasına rağmen örgütle bağlantılı olduğu öne sürülen Şifa Üniversitesine düşük rayiç bedelle satışı ve bundan önemli miktarda haksız kazanç elde etmesini sağladıkları" iddia ediliyor. Sit kapsamındaki tarihi köşkün yanına Şifa Üniversitesi tarafından yapılan hastane hizmete girmiş, ancak burası YÖK'ün verdiği izni geçen ay iptal etmesinin ardından, Şifa ve Başkent üniversitelerinin diğer hastane ve sağlık merkezleriyle birlikte kapatılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İl müdüründen sonra rektör de gözaltında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN