Gizli oylamada tek tek sandık mı dolaştırılır?

Karabağlar Belediye Meclisi’ndeki AK Partili üyeler, başkanvekili seçimlerinde usulsüzlük yapıldığını paravan konularak oy atılması gerekirken, sandığın dolaştırılmasıyla suç işlendiğini savundu

Giriş Tarihi: 5.4.2016
Gizli oylamada tek tek sandık mı dolaştırılır?
Karabağlar Belediyesi'nin AK Partili Meclis Üyeleri, Karabağlar Belediye Meclisi'nin nisan ayı ilk meclis toplantısında gerçekleşen başkanvekili seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Kaymakamlığa, Valiliğe ve 'na suç duyurusunda bulundu. AK Partili Meclis Üyeleri seçimlerin şaibeye yer bırakmaksızın tekrar yapılmasını istedi. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe, Başkan Selvitopu'nun suç işlediğini söyleyerek, "Muhittin Başkan seçimin nasıl yapılacağını bilen biri, yılların bürokratı. Gizli oylamada sandık tek tek dolaşmaz. Böyle bir şey yok. Paravan konularak oylama yapılması lazım. Vatandaş sandığa gideceğine, sandık herkesin önüne konularak isim yazılıyor. Oylama yapılırken ara vermek tarihte görülmemiş bir şeydir. Kendisi büyük bir yanlış yapmış, suç işliyor. Bu durumdan derhal vazgeçmeli. Burada sıkıntı AK Parti Grubu ile ilgili değil. Sorun kendi grubuyla ilgili, kendi grubunu yönetemeyen bir belediye başkanı Karabağlar'ı yönetemez. Grubu kendisine güvenmiyor" diye konuştu.

CİDDİYETTEN UZAK
AK Partili Meclis Üyesi Bünyamin ise Başkan Selvitopu'nun tarafsızlığını yitirdiğini belirterek, "Belediye Başkanı'nın kendi oy sayımı sırasında meclise ara verildi. Aradan sonra 13 oy geçersiz sayıldı. Oylama öncesinde geçerli ve geçersiz oy şekli ile ilgili açıklama yapılmadığı için bu oyların neden ve kime göre geçersiz sayılacağı bu keyfi uygulama ile ortaya çıktı. Mecliste oy pusulası sayımı 4 katip memur üye, 3 divan katibi meclis üyesi tarafından yapılmış olup yaklaşık 20 dakikada 38 oy pusulasının sayılamamış olması seçimin nedenli ciddiyetten uzak ve tarafsızlığı yitirdiğini gösterir niteliktedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizli oylamada tek tek sandık mı dolaştırılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN