Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Spekülasyona çanak tuttular’

Giriş Tarihi: 21.4.2016
‘Spekülasyona çanak tuttular’

Mustafa Kemal Turan, Üçkuyular Pazaryerine inşası planlanan AVM’ye ilişkin olarak Büyükşehir ve Balçova Belediyesi’ni “arsa spekülasyonuna imkan tanımakla” suçladı

'de yıllardır tartışmalara neden olan Üçkuyular Pazaryeri ve çevresindeki 50 bin metrekare araziye AVM ve otel yapmasına olanak sağlayan imar planının iptali davasında yeni bilirkişilerin hazırlayarak, mahkemeye sunduğu raporu değerlendiren Mustafa Kemal Turan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Balçova Belediyesi'nin yürürlüğe koyduğu imar planı ile "arsa spekülasyonu" yapılmasına imkan tanıdığını, böylece söz konusu şirketin haksız kazanç elde ettiğini öne sürdü.

VEKALET ALDI İDDİASI
Turan düzenlediği basın toplantısında, ODTÜ öğretim üyelerinden oluşan yeni bilirkişi heyetinin, "dava konusu imar planının hukuka, şehir ve bölge planlamasına , kamu yararına aykırı" yönünde görüş belirttiğini anlattı. İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Turan ayrıca bir hayır kurumuna bağışlanmak üzere de 1 milyon liralık maddi tazminat davası açacağını bildirdi. Planın hazırlandığı dönemde İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde Hukuk Komisyonu Başkanı olarak görev yapan CHP İzmir Milletvekili avukat Murat Bakan'ı ağır bir dille eleştiren Turan, Bakan'ın "tarafsız kalması gerekirken söz konusu şirketin vekaletini aldığını" ileri sürdü. ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Doç.Dr. Ela Babalık Sutcliffe, Doç.Dr. Bahar Gedikli ve Prof.Dr. Melih Ersoy tarafından hazırlanan raporu değerlendiren Turan "Bu rapor hala ahlaklı insanların olduğunun bir göstergesidir. Çünkü daha önce bazı ahlaksız bilirkişiler buraya 'uygun' dedi. Şimdi onları da yaktım... Bilirkişi raporunun 22'nci sayfasının son paragrafı ve 23'üncü sayfanın devam eden birinci paragrafında dava konusu planın neden hukuka, şehir ve bölge planlamasına, kamu yararına aykırı olduğunu çok açık ve net bir şekilde izah edilmiştir" dedi.

TRAFİK FELÇ OLACAK
Yüzde 40 olması gereken "kamuya terk"in söz konusu şirketten yüzde 22 alındığını, bunun sonucu olarak da 137 ve 41 parselleri Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırmak durumunda kaldığını savunan Turan,"Yani hiç gereği yok iken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kasasından 35 milyon lira çıkmıştır. Burada hukuksuzluk ve haksızlık vardır. Resmi tesis alanı, yeşil alan, çocuk parkı, yaya yolu vs. gibi tüm İzmir halkının kullanacağı alanlar ticaret merkezine çevrildi. Yasal yapılaşma hakkı 6 katı verildiği için bu yoğunluk bölgenin ulaşımını felç edecektir" dedi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise "Mustafa Kemal Turan adlı zatın şahsımı da içerecek şekilde basına yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmamakla birlikte, içeriği tamamen yalan ve iftiradır" açıklamasını yaptı. Bakan, AVM'yi yapacak şirketin vekaletini aldığı iddiasının gerçek olmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Spekülasyona çanak tuttular’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN