Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizi Urla’dan alın Güzelbahçe’ye verin

Belediyeden hizmet alamadıklarını belirten Urla’nın Zeytinalanı sakinleri, Büyükşehir’in ulaşım ücretini yüzde yüz artırmasıyla isyan bayrağını açtı. 4 mahalle Güzelbahçe’ye bağlanmak istiyor

Giriş Tarihi: 16.5.2016
Bizi Urla’dan alın Güzelbahçe’ye verin
Geçtiğimiz şubat ayında Büyükşehir Belediye Meclisi'nce alınan karar uyarınca toplu ulaşım araçlarına birbuçuk saatlik süre içinde iki ve daha üzeri binişleri ücretsiz kılan 90 dakikalık aktarma sisteminden çıkarılan ve bunun sonucu olarak da daha önce toplu ulaşım araçlarına iki lira 40 kuruş öderken yeni düzenleme ile 4 lira 20 kuruş ödemeye mahkum edilen Urla Zeytinalanı sakinleri isyan bayrağını çekti. Bugüne kadar CHP Urla İlçe Başkanlığı ve Büyükşehir nezdinde yaptıkları girişimlerden sonuç alamayan 4 mahalle muhtarı, vatandaşların isteği üzerine ihtiyar heyetlerinden karar çıkartarak Güzelbahçe'ye bağlanmak için Urla Kaymakamlığı'na resmi başvuruda bulundu. Bağlı bulundukları Urla Belediyesi'nden çöplerin toplanması dışında hiçbir hizmet alamadıklarını belirten mahalle muhtarları yaşananlara isyan etti. Urla Kaymakamlığı da 4 mahallenin ihtiyar heyetlerinin aldığı ortak kararı bir üst yazı ile İzmir Valiliği'ne gönderdi. Önümüzdeki günlerde İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın talimatı ile kurulacak komisyon çalışmalara başlayacak. Komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı 4 mahallede sandıklar kurulacak. Yapılacak referandumdan çıkacak sonuç Zeytinalanı'nın kaderini belirleyecek. Eğer çoğunluk Güzelbahçe derse bundan böyle Zeytinalanı Urla'dan değil Güzelbahçe'den hizmet almaya başlayacak. Kaymakamlık dilekçesinde imzası bulunan Zeytinalanı Mahallesi'nin muhtarı Mustafa Aydın, "Urla Belediyesi'nden hizmet alamıyoruz. Hizmet alamadığımız için de ayrılmak istiyoruz. Gelsin görsünler. Ne yolları tam, ne kaldırım var. Sibel Başkan seçimi kazandığında kendisini ziyaret ettim. Her yanında olduğumuzu söyledim. Kendisine Zeytinalanı'nın sorunlarıyla ilgili bir rapor sundum. Ama bugüne kadar ne arandık ne sorulduk. Hizmet alamadığımız için Güzelbahçe'ye bağlanmak istiyoruz. Urla bize 10 kilometre, Güzelbahçe 4 kilometre bize daha yakın" diye konuştu.

BU HALKIN TALEBİ
Şirinkent Mahalle Muhtarı Şahin Altuğ ise, "Biz Urla Belediyesi'nden yeterli hizmeti göremiyoruz. Bekleyen bir sürü sorun var. Hangi birini sayalım. Kanalizasyon, park yeri... Kısacası çöp toplama haricinde hiçbir şey yapılmıyor. Urla çok geniş bir alana yayılmış durumda. Karar bizim değil, halkın. Özellikle son otobüs zamlarından sonra vatandaştan gelen yoğun talep üzerine bu girişimi başlattık. Olay bazı kesimlerce sanki 4 muhtarın kişisel kararıymış gibi gösterilmek isteniyor. Bunu iddia edenler en güzel yanıt referandumla verilecek" diye konuştu.

90 DAKİKALIK AKTARMADAN ÇIKARILDILAR
4 mahallenin isyan bayrağı çekmesine neden olan son olay geçtiğimiz şubat ayında yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBAN'ın Torbalı Tepeköy hattının hizmete girecek olması nedeniyle bir takım hatlarda düzenleme yapılması adı altında önergeyi oylamaya sundu. Düzenleme kapsamında Torbalı'ya bağlı Pancar, Tekeli gibi mahallelerle Urla'nın Bademler ve Zeytinalanı semtlerinin İzmir kent merkezindeki toplu ulaşım araçlarında uygulanan ve birbuçuk saatlik zaman dilimi içinde iki ve üzeri binişleri ücretsiz kılan 90 dakika aktarma sisteminden çıkarılması öngörüldü. Önerge Urla'yı Büyükşehir Belediye Meclisi'nde temsil eden Urlalı meclis üyelerinin de evet oyu ile kabul edildi. Önerge oylanırken tek karşı çıkan Güzelbahçe'nin CHP'li Belediye Başkanı Mustafa İnce olmuştu. Yeni düzenlemeye göre daha önce 2 lira 40 kuruş olan tam bilet 4 lira 20 kuruşa çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizi Urla’dan alın Güzelbahçe’ye verin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN