Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalplerdeki delikleri şemsiyeyle kapattılar

Giriş Tarihi: 16.5.2016
Kalplerdeki delikleri şemsiyeyle kapattılar

Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kardiyoloji ekibi, 2005 yılından beri, 400’e yakın hastanın doğuştan olan kalbindeki deliği “şemsiye” yöntemi ile kapattı

Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem , 2005 yılından beri, 400'e yakın hastanın doğuştan olan kalbindeki deliği "şemsiye" yöntemi ile kapatıp, tedavi ettiklerini, göğüs yarılmadan yapılan operasyonlarda hiçbir hastada, işleme bağlı komplikasyon gelişmediğini bildirdi. Hayati organ kalpte dört değişik delik tipi olduğunu söyleyen Nazlı, 18 yaş üstü hastaları ameliyatsız tedavi ettiklerini söyledi. Hastaların kendilerine genelde çarpıntı, ritim bozukluğu, nefes darlığı, çabuk yorulma gibi şikayetlerle geldiklerini ifade eden Nazlı, kalp deliğinin tipine, büyüklüğüne göre tedavi şekline karar verdiklerini belirtti. 45-50 yaş sonrası fark edilen kalp deliğinin nadiren de olsa felce neden olabildiğini, bazen 80'li yaşlara kadar bile farkedilemediğini söyleyen Doç. Dr. Nazlı, ileri yaş hastalarının kendilerine nöroloji kliniğinden, geçirmiş halde geldiklerini anlattı. Kardiyolojide kalp deliği kapatılan hastaların bu nedenle bir kez daha felç geçirme riskinin ise tamamen ortadan kalktığını dile getirdi. Göğsü açmadan kasıktan girilerek gerçekleştirilen işlemde, genel anesteziye gerek duyulmadığı, riskin çok düşük olduğu şemsiye yönteminde işlemin, yarım saat ile bir saat arasındaki bir zaman diliminde tamamlandığı bilgisini verdi. İşlemin hemen ertesi günü de hastanın taburcu edildiğini söyledi.

KALP SESİNİZİ DİNLETİN
Kalp deliklerinin erken teşhisinde aile hekimine düzenli olarak gitmenin büyük önem taşıdığını dile getiren Doç. Dr. Nazlı, kalpteki üfürümün steteskop aracılığıyla kolayca tespit edilebileceğini ve rahatsızlığın felç gibi ciddi sorunlara yol açmadan giderilebileceğini söyledi. Bu nedenle yılda en az bir kez, kalbin steteskop ile dinlenmesinin gerekliliğini vurguladı.

FARKEDİLMEYENLER VAR
Şemsiye yöntemiyle 82 yaşındaki hastanın bile kalp deliğini kapattıklarını söyleyen Nazlı, "2005 yılından bu yana 400'e yakın hastayı bu yöntemle tedavi ettik. 100 hastayı ise kalp delikleri bu yöntemle tedaviye uygun olmadığı için cerrahiye sevk ettik. Nöroloji servislerine felçle başvurup bizim kalp deliği tespit ederek şemsiye yöntemiyle kapattığımız hasta sayısı ise 44. Şemsiye yöntemiyle en fazla 40 milimetrelik delikler kapatılabiliyor, bu kapsama girmeyen hastaları cerrahiye gönderiyoruz. Kalp deliğinin kendiliğinden kapanmasını 18 yaşına kadar bekliyoruz, hastada sıkıntı yaratmayan küçük delikleri ise kapatmıyoruz. Şimdiye kadar, yapılan işlemden kaynaklı bir komplikasyonla karşılaşmadık. Özellikle çocukları kalbi delik olarak dünyaya gelen anne-babaların artık dünyalarını karartmalarına gerek yok, çünkü bu sorunu çok basit bir şekilde çözebiliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalplerdeki delikleri şemsiyeyle kapattılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN