Türkiye'nin en iyi haber sitesi

E-in payı artacak

Giriş Tarihi: 20.8.2016
E-ticaretin payı artacak

Denizli’ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bakanı Ahmet Arslan, PTT Mobil İşlem Aracı’nın tanıtımını yaptı, e-in önemini vurguladı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Denizli'de düzenlenen PTT AŞ Yönetim Koordinasyon Toplantısı'na katıldı. Zeybekci ve Arslan, toplantı öncesinde, etkinliğin yapıldığı otelin önünde kargo, bankacılık, lojistik ve posta işlemlerini gerçekleştirebilen PTT Mobil İşlem Aracı'nın tanıtımını yaparak açılış kurdelesini kesti. Bakan Arslan, PTT Mobil İşlem Aracı'nın PTT'nin erişemediği alanlarda hizmet vereceğini belirterek, bu sayede hizmeti en ücra noktaya götüreceklerini söyledi. Zeybekci ise ihracatçıya, uluslararası e- sitelerinde yer alması için e-ticaret teşviği verilmesi çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

TOPLANTI 3 GÜN SÜRECEK
Bakanlar Arslan ve Zeybekci daha sonra e-ticaret noktasında hayata geçirilen PTT AVM'nin tanıtımını izleyerek, sanal alışveriş ortamında kıyafet denedi. Bakan Arslan, 3 gün sürecek toplantı kapsamında 81 ilin PTT başmüdürlerinin bir araya gelerek kurumun misyonunu ve vizyonunu ileriye taşıyacak çalışmalar yapacaklarını ifade etti. "e-ticaret" ile ilgili dünyanın geldiği nokta ve 'nin alması gereken konumla ilgili çalışmaların üzerinde duracaklarını aktaran Arslan, "PTT bu konuda çok önemli bir görev üstlenecek. Sayın Bakanımızın ekonomide ülkemizin gelmesi gereken nokta konusunda çok ciddi çalışmaları var. Bu da onlardan bir tanesi. Sayın Bakanımıza bu konudaki hem ufkumuzu açmak adına, 'yi ileriye taşımak adına ortaya koyduğu görüşmeler, uygulamalar hem de çalışmalarımıza verdiği destekten dolayı teşekkür etmek istiyorum. Hükumetimizin çizdiği hedefler çerçevesinde, PTT olarak almamız gerek konumu biliyoruz, daha ileriye taşıyacağız. Uygulamamız Denizli'ye hayırlı uğurlu olsun" dedi.

FIRSATI DEĞERLENDİRELİM
Bakan Zeybekci ise dünyada e-ticaretin kullanımının inanılmaz bir hızla her yıl katlanarak artığına dikkati çekti. Gelişmiş ülkelerde toplam ticaret hacminin yüzde 13'ünü insanların elektronik ortamda yaptığını belirten Zeybekci, şöyle konuştu: "İnsanlar elektronik ortamda deneyerek, ödemesini yaparak ve ulaştırmasını da satın alarak böyle bir teminde bulunuyor. Bunun en uç örneklerinden bir tanesi Çin. Dünyanın hemen hemen ihracatının ve ticaretinin yüzde 25'inin olduğu ülkenin toplam ticaret içerisindeki e-ticaretinin payı yüzde 16'ların üzerinde yüzde 17'ye doğrudur. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde toplam ticaret üzerinde elektronik ticaretin payı da yüzde 6'lar seviyesinde. Türkiye olarak önümüzde çok mesafe almamız gereken inanılmaz bir derinlik var, daha doğrusu ben bunu fırsat olarak görüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-ticaretin payı artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN