Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğal kaynaklarımızı Çin istilasından korumalıyız

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Doğal kaynaklarımızı Çin istilasından korumalıyız
Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mehmet Ali Çoban, "Eğer bu sektörde, varolan imkanlarımızı değerlendirerek dünya çapında söz sahibi olmak istiyorsak, sahalarımızı Çin istilasından koruyup doğal kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız" dedi. Alp Kuşağı içinde yer alan Türkiye, dünya mermer rezervlerinin yüzde 42'sine sahip olurken, Muğla'nın da Türkiye mermer rezervlerinin yaklaşık yüzde 20'sine sahip olduğunu söyleyen Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mehmet Ali Çoban, "Muğla'da, mermer çıkarılması ve işlenmesi, antik çağlardan beri yapılmaktadır. Yaklaşık 5 bin yıldan bu yana, çeşitli dönemlerde açılmış ve çalıştırılmış 13 antik mermer ocağı yeri tespit edilmiştir. Buralardan çıkarılan mermerlerle Stratakonia, Iasos, Lagina gibi kentler inşa edilmiş, bunun gibi, yer üstüne çıkarılmamış, daha 100'ün üstünde antik kent bulunmaktadır. Dünyanın yedinci harikası Bodrum Mozolesi bile, Muğla'nın ünlü mermerleriyle inşa edilmiştir. O dönemlerde Muğla'da gelişen heykel sanatı dünyada ün salmış ve gemilerle Avrupa ülkelerine gönderilmiştir" dedi. Böyle imkanlara sahip olmakla beraber, Taşocakları Nizamnamesi'ne göre, Muğla'da ruhsat sürelerinin kısa olduğunu kaydeden Çoban, "Özel İdareler tarafından süre sonunda tekrar ihale edilmesi dolayısıyla mermercilik, bütün Türkiye'de olduğu gibi Muğla'da da gelişememiştir. 1984'te mermer sahaları, Taş Ocakları Nizamnamesi dışına çıkarılarak, Maden Yasası kapsamına alındıktan sonra, büyük bir gelişme göstermiş, o yıllarda, Türkiye'de olduğu gibi Muğla'da da birçok ocak açılmıştır. Maden Yasası, sadece mermer sektörünü geliştirmekle kalmamış, mermer makineleri ve sarf malzemeleri sektörlerini de geliştirmiştir. 1984 yılı başında İtalya'dan ithal edilen mermer makineleri ve sarf malzemeleri, bugün ülkemizde imal edilmekte ve dünyaya ihraç edilmektedir. Hatta, bir zamanlar İtalya'dan alınan bazı makine türleri bile, şimdi İtalya'ya da satılmaktadır" diye konuştu.

100'ÜN ÜSTÜNDE OCAK FAALİYETTE
Türkiye'de faaliyet gösteren ocak ve fabrikalarda kullanılan makine ve techizat ile üretim teknolojisi yönünden, mermercilikte ileri olan ülkelerde kullanılan teknoloji arasında hiç bir fark bulunmadığını belirten Çoban, "Mermer makine üretiminden, mermer ocak ve fabrikalarında çalışan ve istihdam edilenlerle birlikte, cari acık vermeyen büyük bir sektördür. Bugün, Muğla'da 100'ün üstünde ocak faaliyet gösteriyor. Bu ocaklardan çıkan mermer bloklarını, plaka ve fayans haline getiren 70 mermer işleme fabrikası var. Ocak ve fabrikalarda toplam 8 bin işçiye istihdam sağlanıyor. Ocaklarda üretilen 32 türde mermer, dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. Mermerlerimiz, bu ülkelerdeki, meydanları, otelleri, hava meydanlarını süslüyor" dedi. Muğla ve ilçelerde önemli sanayi tesisleri olduğunu hatırlatan Çoban, mermerciliğin turizmden sonra 2. sektör durumunda olduğunu açıkladı ve şöyle devam etti: "Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, bilhassa Menteşe için önemli bir gelir kaynağı olmuştur. İlçelerde elektrik üreten termik santrallerden sağlanan gelirlere göre, ortalama refah seviyesini arttırdığından, gelişmiş iller içerisinde sayılmaktadır. O yüzden de, Muğla teşvik alan iller arasında bulunmamaktadır. Kömür rezervlerinin en geç 10 yılda tükeneceği göz önüne alındığında, Muğla'da, mermer sektörünün önemi ortaya çıkacaktır. Muğla mermer sektörü, Türkiye mermer ihracatının yaklaşık 4'te birini karşılıyor. Mermerler dünyanın 60 ülkesine ihraç ediliyor. Sektörümüzün uluslarası piyasalarda tanıtımı için gerek İZFAŞ'ın İzmir'de düzenlediği ve gerekse dünyanın değişik ülkelerindeki bütün fuarlara katılıyoruz. Eğer bu sektörde, varolan imkanlarımızı değerlendirerek dünya çapında söz sahibi olmak istiyorsak, sahalarımızı Çin istilasından korumalı ve doğal kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız."

ENERJİ GİDERLERİ YÜKSEK
Çoban, sorunları şöyle açıkladı: "Akaryakıt ve elektrik fiyatları dünya ortalamasının üzerinde. Diğer yandan KDV, ÖTV ve gelir vergisi oranları da yüksek. Ayrıca ormanlık alanlar ve ruhsatname ile ilgili sorunlar var. Blok mermerlerin plaka haline getirilmesi sırasında ortaya çıkan mermer çamurlarının değerlendirilmemesi halinde çevre kirliliği olmaktadır. Bu çamurların, termik santralin kullandığı kireç taşı yerine sülfür tesislerinde değerlendirilmesi mümkün. Böyle bir projenin uygulanması için yıllardır çaba gösteriyoruz."

"TANITIMA AĞIRLIK VERMELİYİZ"
Muğla Mermerciler Derneği'nin, Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Muğla'nın tarihi, kültürü ve bilimsel araştırma çalışmalarını desteklediğini vurgulayan Dernek Başkanı Mehmet Ali Çoban, "Derneğimiz sadece Muğla mermerleri değil bütün Türkiye mermerlerinin tanıtımı için, hem İZFAŞ Doğaltaş Fuar alanında, hemde MTA Tabiat Bilimleri Müzesi'nde tahsis edilen alanda, 'Türkiye Mermerleri Müzesi' kurulmasını talep etmektedir. Türkiye'nin dünya çapındaki 650 tür ve desendeki mermerlerini tanıtamaması ve bir müze kuramaması mermer sektörü için büyük eksikliktir. Mermerlerimizi bilhassa, mimar, mühendis ve müteahhitlere tanıtmalıyız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğal kaynaklarımızı Çin istilasından korumalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN