Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İklim değişikliğiyle mücadele evden başlayacak

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, iklim değişikliğiyle mücadelede tasarrufu ön plana çıkaracak önlemlerin listesini oluşturdu. Küçük ama önemli olan adımlarla dünyanın ömrünü uzatmada etkili olabilecek tedbirlerin bakanlık tarafından bir kitapçık haline getirilmesi ve vatandaşa dağıtılması planlanıyor. Bakanlığın yaptığı listeye göre alınabilecek tedbirler şöyle:
DAHA AZ SICAK SU: Daha az sıcak su kullanın. Sıcak suyun 45-50 derecenin üzerinde ısıtılmasının gereksiz enerji tüketimine yol açacağını unutmayın. Yemek pişirirken, su kaynatırken, tencerenizin kapağını kapalı tutun. Bu sayede ciddi miktarda gaz tasarrufu sağlayabilirsiniz.
DÜDÜKLÜ TENCERE KULLANIN:
Düdüklü tencere kullandığınızda ise yapacağınız tasarruf yüzde 70'i bulur. Çaydanlık ya da elektrikli ısıtıcı (kettle) ile su ısıtırken yalnızca ihtiyacınız kadar su ısıtın. Uzunca banyo yapmak yerine duş alın. Böylece 200 litre yerine sadece 70 litre su harcamış olursunuz.
KLİMANIZ BAKIMLI OLSUN: Kapı ve pencere aralıklarınızı uygun malzemelerle kapatın. Binanızdaki hava kaçaklarını önleyerek yakıt masraflarınızı yüzde 30 oranında azaltabilirsiniz. Klimanızı bakımlı ve filtresini temiz tutun. Temiz tutulan klima filtresi yılda 160 kilogram kadar karbondioksit üretimine engel olabilir.
GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIN: Güneş enerjisi kullanın. Sıcak su ihtiyacınızın önemli bir bölümünü güneş enerjisinden sağlayabilirsiniz. Küçük ambalaj gerektiren ürünlerde (sıvı sabun, kolonya vb.) doldurulabilir olanları tercih edin. Bu sayede hem ev ekonominize katkı sağlarsınız hem de atık miktarınızı azaltırsınız.
PLASTİK POŞET KULLANMAYIN: Uzun süreli kullanabileceğiniz bir alışveriş çantası edinin. Her alışverişinizde verilen plastik poşetleri geri çevirin ve aldıklarınızı kendi çantanızda taşıyın. Otomobil kullandığınız süreyi azaltın.
ÇEVRE İÇİN ARAÇ BAKIMI: Aracınızın bakımlarını zamanında yaptırın. Motorlu taşıt sahiplerinin yalnızca yüzde 1'i araç bakımlarını düzenli yaptırsa, yılda 450 bin tondan fazla karbondioksitin üretilmesi engellenebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İklim değişikliğiyle mücadele evden başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN