Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eskişehir sanayisinin beş atlısı

Eskişehir Sanayi Odası 'Finansman Anketi' sonucuna göre kentin tüm sanayisini 5 firmanın sırtladığı ortaya çıktı. İlk iki firmanın adı açıklanmazken, üçüncü sırayı alan ETİ Gıda'yı, ETİ Maden ve TUSAŞ takip ediyor

Eskişehir Sanayi Odası'nın yayını ESO Dergi, üye kuruluşları arasında her yıl yapılan 'Finansman Anketi' sonuçlarını açıkladı. Buna göre sıralamada yer alan ilk beş firma, üretimden satışların yüzde 56'sını, toplam ihracatın yüzde 58'ni ve istihdamın da yüzde 34'ün tek başlarına karşılıyor. Açıklanan sonuca göre Eskişehir Sanayi Odası içinde yer alan tüm diğer firmaların satışları ilk 5 firmanın ancak yarısına denk geliyor. Eskişehir sanayisinin sırtını dayadığı firmaların ilk ikisinin ismi açıklanmamış. Firmalar arasında üçüncü sırada Eti Gıda var. Dördüncü sırada ETİ Maden ve beşinci sırada TUSAŞ bulunuyor. 2011'de ankete yanıt veren firmaların toplam üretimden satışlar tutarı 9.2 milyar liraya, brüt satış tutarları ise 10 milyar liraya ulaştı. ESO Dergi'de açıklanan sonuçlara göre ankete cevap vermeyen firmalar da bu sonuçlara dahil edildiğinde ESO üyelerinin üretimden satış rakamının 10 milyar liraya, brüt satış tutarının ise 11.5 milyar liraya ulaştığı hesaplanmakta. Bu satışların dolar bazında karşılıkları ise üretimden satışlar için 5.9 milyar dolar, brüt satış hasılatı için de 6.8 milyar dolar olarak açıklandı. Anket sonuçlarının ortaya çıkardığı bir başka gerçek de Eskişehir sanayisinin sırtını 50 firmaya dayadığı. Çünkü sıralamada yer alan ilk 50 firmanın toplam içindeki paylarına bakıldığında üretimden satışların yüzde 94'ünü karşıladıkları görülüyor. Yine ilk 50 firma brüt kârın yüzde 99'unu, ihracatın yüzde 90'ını ve çalışanların da yüzde 84'ünü karşılıyor.

MAKİNECİLER LİDER

50 firma içinde yer alan sektörel bazda dağılımına bakıldığında ise makine imalat ve metal eşya sanayisinin 14 firma ile lider olduğu görülüyor. İkinci sırada ise 11 firma ile gıda sanayi ve taş ve toprağa dayalı imalat sanayisi bulunuyor. İlk 50 firma sıralamasında yer alan kuruluşlardan 4'ünün kamu kuruluşu olması da dikkat çekiyor. Listede TÜLOMSAŞ 12'nci, ESKİ 20'nci, Şeker Fabrikaları ise 38'inci sırada yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir sanayisinin beş atlısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN