Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)

 • 1
 • 15
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)

Parasını getirene bu kez vergi yok

Hükümet, 2008, 2011 ve 2013 yıllarında çıkarılan kanunların ardından yeni bir varlık barışına hazırlanıyor.

VERGİ ALMAYACAK

TBMM'ye sunulan yeni torba kanun tasarısından, vergisiz varlık barışı düzenlemesi çıktı. Yurtdışındaki para, altın, bono, tahvil, hisse senedi gibi varlıklarını 31 Aralık'a kadar yurda getirecek şirketlerden veya gerçek kişilerden hiçbir vergi alınmayacak, bu paradan dolayı denetim yapılmayacak. Hükümet, 2008, 2011 ve 2013 yıllarında da varlık barışı kanunu çıkarmıştı.

RAHATLIKLA TÜRKİYE'YE GELEBİLİR

Daha önceki varlık barışında yüzde 2 oranında vergi ödeme koşulu bulunuyordu. Bu kez önceki kanunlardan farklı olarak varlık barışı sırasında vergi alınmayacak. Türkiye'de yaşayan, işletmesi, şirketi olan ama farklı nedenlerle yurtdışında da varlıkları bulunan kişiler bu varlıklarını rahatlıkla Türkiye'ye getirebilecekler.

DOĞRUDAN BANKAYA BİLDİRİM

Habertürk'ün haberine göre, düzenleme uyarınca, gerçek kişi ya da şirketler, yurtdışında bulunan para, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını Türkiye'ye getirmek istediklerini 31 Aralık 2016'ya kadar Türkiye'deki bir banka ya da aracı kuruma bildirecek. Önceki varlık barışlarında bildirimler vergi dairesine yapılıyordu. Bu kez doğrudan bankaya bildirimde bulunulacak. Parasını da yıl sonuna kadar getirebilecek. Yurtdışındaki alacaklarına ya da taşınmazlarına ilişkin yıl sonuna kadar bildirimde bulunanlara da bunun karşılığını getirmek için bir yıllık süre tanınacak.

SERMAYEYE EKLEME ZORUNLULUĞU YOK

Ayrıca bu kez şirketlerin yurtdışından getirilen paralarının sermayeye eklenmesi zorunluluğu olmayacak. Şirket sahibi isterse bu parayı bankaya mevduat olarak yatırabilecek, bina alabilecek, başka şirket kurabilecek. İsterse yeniden yurtdışına çıkartabilecek.

BAŞKASI ADINA DA GETİRİLEBİLECEK

Para ülkeye başka kişi adına da getirilebilecek. Bu durumda Veraset ve İntikal Vergisi de istenmeyecek.

Tasarı hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki düzenlemelerde yurtdışından varlık getirildiğinde beyan edilen varlığın değerinin yüzde 2'si kadar vergi ödendiğini anımsattı. Ağbal, "Yeni düzenlemede herhangi bir vergi ödemeyecek. Burada esas olan kişinin yurtdışındaki varlığını Türkiye'ye getirmiş olması. Buradan vergi toplayalım, vergi geliri oluşturalım gibi bir düşüncemiz yok. Amacımız ekonominin kaynak ihtiyacının değerlendirilmesi. Bakan Ağbal, ayrıca şirketlerin yurtdışındaki kredi borçlarının yine yurtdışındaki varlıklarıyla kapatılabileceğini bildirdi.

 • 2
 • 15
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)

'Dolar vermeye hazırız'

Fed, İngiltere'deki referandum sonrası yaptığı açıklamada, 'Var olan swap kanallarından dolarlikiditesi sağlamaya hazır' dedi.

"DOLAR VERMEYE HAZIRIZ"

ABD Merkez Bankası (Fed) İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı sonrasında açıklama yaptı. Fed, diğer merkez bankalarında var olan swap kanalları üzerinden dolar likiditesi sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

Fed açıklamasında, "Federal Reserve, İngiltere'de AB üyeliği referandumunun sonucunun ardından diğer merkez bankalarıyla işbirliği içerisinde olarak küresel mali piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Fed gerekli olduğu şekilde, ABD ekonomisi üzerinde de ters etki yaratabilecek olan küresel fonlama piyasalarındaki baskıları ele almak için diğer merkez bankalarındaki swap kanalları üzerinden dolar likiditesi sağlamaya hazır" dedi.

 • 3
 • 15
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)

Brexit TL'yi teğet geçti

Brexit sonrası, gelişmekte olan ülkeler arasında, Türk lirasının dolara karşı en az değer kaybeden para birimlerinden olduğu belirtildi.

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Cristian Maggio, Brexit sonrası, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Türk lirasının dolar karşısında, en az değer kaybedenlerden olduğunu belirtti.

EN FAZLA DEĞER KAYBEDENLER

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Maggio, İngiltere'nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılma kararı (Brexit) sonrasında Güney Afrika randı, Polonya zlotisi ve Macar forintinin bugün fazla değer kaybeden para birimleri olduğunu ifade etti.

Maggio, TL'nin dolar karşısında Brexit kararı sonrasında gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en az değer kaybedenlerden olduğunu belirtti.

'TÜRK ÜRÜNLERİNE TALEP AZALABİLİR'

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys ise İngiltere ekonomisinin bu referandum sonucundan sonra yavaşlayabileceğini ve bu durumun İngiltere'nin Türk ürünlerine olan talebi azaltabileceğini kaydetti.

Bu sabah TL'nin dolar karşısında satış baskısı yaşadığını anımsatan Matys, kısa vadede TL'de değer kayıpları görülebileceği değerlendirmesinde bulundu. Matys, küresel çapta önde gelen merkez bankalarının piyasaları sakinleştirecek adımlar atması durumunda TL'nin tekrar toparlanabileceğini ifade etti.

TÜRKİYE-İNGİLTERE DIŞ TİCARETİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ile İngiltere arasında geçen yıl itibarıyla 16 milyar doları aşan dış ticaret hacmi bulunuyor. Türkiye'nin İngiltere'ye ihracatı geçen yıl 10 milyar 556 milyon 915 dolar olurken, ithalatı 5 milyar 541 milyon 279 dolar düzeyinde.

Yaklaşık 10,6 milyar dolarlık ihracatla İngiltere, Almanya'nın ardından Türkiye'nin en önemli ikinci ticari partneri olurken, bu ülkeye ihraç edilen başlıca ürünler arasında hazır giyim ve konfeksiyon, taşıt araçları ve yan sanayi, elektrik-elektronik malzemeler, meyve ve sebze yer alıyor.

 • 4
 • 15
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)

Doğu'yu 12 ile bağlayacak tünel açıldı

BAKANLAR DA KATILDI

Malatya-Darende karayolu üzerindeki Karahan Tüneli, Ramazan Bayramı öncesi trafiğin rahatlatılması adına ulaşıma açıldı. Tünelin araç trafiğine açılışına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı ile kurum yetkilileri ve belediye başkanları katıldı.

ULAŞTIRMA BAKANI DİREKSİYONA GEÇTİ

Çift tüplü ve bin 600 metre uzunluğundaki Karahan Tüneli girişinde yetkililerden bilgi alan bakanlar daha sonra araçla tünelden geçti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın sürücü koltuğuna oturduğu araçla AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz trafiğe açılan tünelden geçildi.

RESMİ AÇILIŞI SONRAYA BIRAKTIK

Tünelin trafiğe açılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bin 600 metrelik Karahan Tüneli'nin 7 kilometrelik yan bağlantı yolları ile bugünden itibaren araç trafiğine açıldığını söyledi. Bölgede kış şartlarında kapanan yolları bu şekilde aşmış olacaklarını ifade eden Arslan, "Ancak bugün yaptığımız, Karahan Tüneli'ni bayram öncesi insanlarımız daha rahat seyahat edebilsinler diye hizmete açıyoruz. Sayın Başbakan ile birlikte daha sonra resmi açılışı yapılacaktır. İnsanların bayram öncesi rahatını düşünerek resmi açılışı sonraya bıraktık" diye konuştu.

MALATYA-KAYSERİ DAHA HIZLI OLACAK

Malatya-Kayseri bağlantısını daha da hızlı hale getireceklerini söyleyen Arslan, "Dolayısıyla Doğu Batı aksında çok önemli bir güzergahı bugün ulaşıma açıyoruz" ifadelerini kullandı. Tünelin yan bağlantı yolları ile birlikte 214 milyon TL'ye mal olduğunu ifade eden Bakan Arslan, Malatya'ya hayırlı olmasını diledi.

SİVAS'A DA MÜJDE

Bir hafta sonra Malatya-Sivas karayolunda bulunan Çebiş Tüneli'nin de bayram öncesi ulaşıma açılacağını belirten Bakan Arslan, "Malatya etrafındaki şehirlere daha hızlı bağlantı kurulması adına adeta tüneller şehri oluyor. Bu yatırımlarımızın devamı da gelecek diyoruz" şeklinde konuştu.

 • 5
 • 15
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)

Deutsche Bank 200 şubesini kapatıyor

HER DÖRT ŞUBEDEN BİRİ KAPANACAK

Banka tarafından dün yapılan açıklamaya göre, belirledikleri strateji gereğince her dört şubeden biri kapatılacak.Buna göre 723 şubenin 188'i bu yılın sonbaharından başlamak üzere 2017 yılının bahar ayına kadar kapatılmış olacak. Kalan 535 şubede ise verimliliği arttırmak için önlemler alınacak.

4 BİN KİŞİNİN İŞİNE SON

Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı John Cryan, geçtiğimiz sonbaharda yaptığı açıklamada, 4 bin çalışanın işine son verileceğini açıklamıştı.

Bu çerçevede 2018 yılına kadar bireysel ve kurumsal müşteri temsilcilerinden 2 bin 500 kişinin işine son verilecek. Diğer işten çıkarmaların ise bankanın farklı birimlerinden olacağı bildirildi.

Hangi şubelerin kapatılacağı konusunda sendika temsilcileriyle görüşmelerin sürdüğü ve detayların önümüzdeki dönemde açıklanarak çalışanlara bildirileceği öğrenildi.

EN BÜYÜK BANKA

145 yıllık geçmişe sahip Deutsche Bank, hem ciro hem de personel sayısı bakımından Almanya'nın en büyük bankası durumunda.

TÜRKİYE İÇİN İFLAS ÇAĞRISI YAPMIŞLARDI AMA...

Küresel kriz sürecinde Deutsche Bank, IMF'den büyük kredi isteyecek ülkelerin başına Türkiye'yi koymuş ve "Nakit sıkıntısı nedeniyle Türkiye, 90 milyar dolara ihtiyaç duyabilir" iddiasında bulunmuştu. Fransız Le Monde, İngiliz Financial Times gibi gazeteler raporu "Türkiye felakete doğru koşuyor" şeklinde haberleştirmişti.

 • 6
 • 15
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)
Günün ekonomi haberleri (24.06.2016)

Brexit ile AB ekonomisi 2,8 trilyon dolar küçülecek

İngiltere ekonomisi AB içinde milli gelir ve nüfus açısından ikinci sırada bulunuyor. Ortak pazara sahip AB ekonomisinin 2015'te ürettiği 16,2 trilyon dolarlık toplam GSYH'nin 2,8 trilyon doları İngiltere'den geldi. Geçen yıl AB'de 31 bin 969 dolar olan kişi başı milli gelir, İngiltere çıkarıldığında 30 bin 232 dolara düşüyor.

2,8 TRİLYON DOLARLIK DARBE!

Avrupa Birliği'nin (AB) ikinci büyük ekonomisi İngiltere'nin, ayrılma sonrasında, AB Gayrisafi Yurt içi Hasılasının (GSYH) 2,8 trilyon dolar azalması bekleniyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerinden derlenen bilgilere göre, ortak pazara sahip AB ekonomisinin toplam GSYH'si geçen yıl 16 trilyon 220 milyar dolar oldu. Bu rakama en büyük katkıyı Almanya'nın ardından 2 trilyon 849,3 milyar dolar ile İngiltere yaptı. Söz konusu rakam, AB'nin toplam GSYH'sinin yüzde 17,6'sına tekabül etti.

İngiltere'nin AB ekonomisine katkısının bu yıl da 2 milyar 761 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu yıl 28 üyeli AB'nin 16 trilyon 477 milyar dolarlık GSYH üreteceği tahmin edilirken, bu rakam İngiltere hariç tutulduğunda 13 trilyon 716 milyar dolara geriliyor.

Böylece 2015 ve 2016 rakamlarına bakıldığında İngiltere'nin AB'den ayrılmasının, birlik ekonomisine etkisinin 2,8 trilyon dolar civarında olacağı görülüyor.

NÜFUS 66 MİLYON KİŞİ AZALACAK

Rakamlar ayrıca, AB'nin toplam GSYH'sine sunduğu katkının yanı sıra, İngiltere'nin nüfus açısından da birlik için büyük önem taşıdığını ortaya koyuyor. Geçen yıl toplam 507,4 milyon olan AB nüfusunun, 65,1 milyonu İngiltere'de yaşıyor. Nüfusun bu yıl AB'de 509,6 milyona, İngiltere'de ise 65,6 milyona çıkması bekleniyor. İngiltere dahil edilmediğinde AB nüfusunun yaklaşık 66 milyon azalması bekleniyor.

AB'DE KİŞİ BAŞINA GELİR BİN 737 DOLAR AZALACAK

Kişi başına milli gelir büyüklüğü açısından geçen yıl AB içinde 5. sırada bulunan İngiltere'nin AB'den ayrılması, birliğin kişi başına düşen milli gelirini de olumsuz etkileyecek.

Geçen yıl AB'de 31 bin 969 dolar olan kişi başı milli gelir, İngiltere hariç hesaplandığında 30 bin 232 dolara düşüyor. Böylece İngiltere hariç hesaplandığında AB kişi başı milli gelirinin bin 737 dolar azalacağı dikkati çekiyor.

Bu yıl için 32 bin 332 dolar olarak hesaplanan AB'de kişi başına düşen gelirin, İngiltere hariç 30 bin 888 dolara ineceği hesaplanıyor.

BİZE ULAŞIN