Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortak ATM’ler çok pahalı

 • 1
 • 18
Ortak ATM’ler çok pahalı
Ortak ATM’ler çok pahalı

ORTAK ATM'LER ÇOK PAHALI!

Kartını taşıdığınız bankanın ATM'si yerine başka bankanın ATM'sinden para çekerseniz minimum 5-5.5 TL ödüyorsunuz. Para tutarı arttıkça, örneğin 500 TL çektiğinizde 10 TL'nin üzerinde işlem komisyonu ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Esin Çetinel / Para Dergi

 • 2
 • 18
Ortak ATM’ler çok pahalı
Ortak ATM’ler çok pahalı

ORTAK ATM'LERİN PAYI YÜZDE 2.6

Bankacılık sektörünün geneline bakıldığında tüm para çekme işlemleri içerisinde Ortak ATM Platformu üzerinden yapılan para çekme işlem oranı yüzde 2.6 gibi düşük bir seviyede. ATM ağı güçlü bankaların yaygınlığı nedeniyle müşterilerinin Ortak ATM Platformu'na olan talebi oldukça düşük düzeyde kalıyor. Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) en son yayınladığı Ağustos 2016 verilerine göre, bugün Türkiye'de banka kartı sayısı 114.7 milyon adede ulaştı. Yine aynı dönem için ATM sayısı 48 bin 154 adede, POS sayısı ise 1 milyon 822 bin adede çıktı.

 • 3
 • 18
Ortak ATM’ler çok pahalı
Ortak ATM’ler çok pahalı

ÖDENEN RAKAMLAR ÇOK CİDDİ!

Kendi bankamızın ATM'sinden para çekme veya bakiye görüntüleme işlemlerini bedava yaparken, ortak ATM'lerde minimum 5 TL ödeme yapıyoruz. Hatta yüksek tutarlı para çekildiğinde, tutarın yüzde 1'i hatta 1.5'i kadar para ödüyorsunuz. Bankalar ayrıca bunun üzerine artı 1 veya 2 TL gibi tutar daha kesiyor. Bunun üzerine bir de Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ekleniyor.

 • 4
 • 18
Ortak ATM’ler çok pahalı
Ortak ATM’ler çok pahalı

HESABINIZDAN KESİLİYOR

Örneğin, 500 TL'yi ortak ATM'den çektiğinizde yüzde 1 komisyonla 5 TL, şayet komisyon yüzde 1.5 ise 7.5 TL ödüyorsunuz. Buna bir de artı 1 veya 2 TL ekleniyor. Böylece ödenen tutar 6 ile 9.5 TL arasına çıkıyor. BSMV de eklendiğinde bu tutar daha da yukarı taşınıyor. Söz konusu bu kesinti sandığınızın aksine kendi bankanız tarafından tahsil ediliyor. Yani ATM'sini kullandığınız banka değil, cebinizde kartını taşıdığınız banka alıyor. İşlemi yaparken, kesilecek tutar size bildiriliyor. Kabul etmeniz durumunda vadesiz hesabınızdan bu tutar otomatik olarak çekiliyor.

 • 5
 • 18
Ortak ATM’ler çok pahalı
Ortak ATM’ler çok pahalı

HER BANKA FARKLI ÜCRET UYGULUYOR

Yaptığımız araştırmadan gördüğümüz kadarıyla ortak ATM kullanımlarında her banka farklı bir ücret politikası uyguluyor. Bu da arada ciddi fiyat farkları çıkmasına neden oluyor. Çok sık olmasa da hepimiz zaman zaman kendi bankamızı bulamadığımız veya ATM bozuk olduğu için kullanamadığımız için diğer banka ATM'lerine yöneliyoruz. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak sayfalarımızı bankaların Ortak ATM ücretlerine ayırdık.

 • 6
 • 18
Ortak ATM’ler çok pahalı
Ortak ATM’ler çok pahalı

NE KADAR ÜCRET ALIYORLAR?

İşte, ortak ATM imkanı sağlayan bazı bankalar ve müşterilerinden talep ettikleri işlem ücretleri.

YAPI KREDİ

Yapı Kredi'de para çekme işleminden alınan işlem ücreti, çekilen tutara göre değişiklik gösteriyor. Banka 500 TL ve üzerinde para çekme işlemi için tutarın yüzde 1.25'i oranında, bu tutarın altında gerçekleşen para çekme işleminden ise 6 TL talep ediyor. Bakiye sorgulama işleminden ise 1 TL işlem ücreti alınıyor. Yapı Kredi Ortak ATM hizmet setine para yatırma ve kredi kartı borcunu eklemek için de çalışma yürütüyor.

BİZE ULAŞIN