Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afyon, Burdar imsakiye 2020: Afyon ve Burdur iftar saati kaçta? Afyon ve Burdur sahur vakti ne zaman bitiyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 81 il için iftar ve sahur saatlerini içeren Ramazan imsakiyesi paylaşıldı. Buna göre vatandaşlar yaşadıkları il için sahur ve iftar vakitlerini araştırıyor. ve bilgileri, Diyanet tarafından paylaşılan takvimde yer alırken bu iller için iftar ve sahur vakti ne zaman sorusuna da takvimi inceleyerek yanıt bulmak mümkün. Afyon ve Burdur için özel olarak hazırladığımız içeriğimizden "Bugün iftar saat kaçta?" sorusuna yanıt bulabilir, Sabah.com.tr imsakiye sayfasına giderek "İftara ne kadar, kaç saat kaldı?" konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte Afyon ve Burdur imsakiye 2020 iftar saati ile sahur vakti bilgisi…

Afyon, Burdur imsakiye ile iftar vakti! 2020 Afyon ve Burdur'da sahur ve iftar saati kaçta?

Ramazan ayına ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşarken, bu ay içerisinde idrak edilecek oruç ibadeti de bugün itibarıyla başladı. Yerel saatteki farklılık sebebiyle iftar ve sahur vakitleri illere göre değişiyor. Bu sebepten ötürü vatandaşlar, "İftara ne kadar, kaç saat kaldı?" gibi soruların yanıt bulmak için yaşadıkları ilin imsakiye bilgisini inceliyor. Peki Afyon ve Burdur'da bugün iftar saat kaçta yapılacak? İşte Afyon ve 2020 iftar saati ile sahur vakti…

Afyon, Burdur imsakiye ile iftar vakti! 2020 Afyon ve Burdur'da sahur ve iftar saati kaçta?

İftar saatleri konusunda 81 ilimizde araştırmalar yavaş yavaş artıyor. Mübarek Ramazan ayının ilk oruçlarını bugün tutuyoruz. 30 gün boyunca Ramazan imsakiyesi ile 81 ilin iftar ve sahur saatlerine Sabah.com.tr'den ulaşabilirsiniz.

İşte Afyon imsakiye 2020 ve Burdur imsakiye 2020 bilgisi ile iftar ve sahur vakitleri...

Afyon, Burdur imsakiye ile iftar vakti! 2020 Afyon ve Burdur'da sahur ve iftar saati kaçta?

AFYON SAHUR SAATİ VE İMSAK VAKTİ SAAT KAÇTA?

Afyon'da oruç tutacak kişiler için ilk oruç 24 Nisan 2020 Cuma günü saat 04:31'da başlayacak. Akşam ezanının okunmasıyla birlikte ilk iftarlar yapılacak.

AFYON İFTAR VAKTİ SAAT KAÇTA?

İl genelinde oruçlarını açacak olan kişiler saat 24 Nisan 2020 Cuma günü saat 19:51'de iftar yapacaklar.

Afyon Ramazan imsakiyesi 2020 için TIKLAYINIZ!

Afyon, Burdur imsakiye ile iftar vakti! 2020 Afyon ve Burdur'da sahur ve iftar saati kaçta?

BURDUR SAHUR SAATİ VE İMSAK VAKTİ SAAT KAÇTA?

Afyon'da oruç tutacak kişiler için ilk oruç 24 Nisan 2020 Cuma günü saat 04:36'da başlayacak. Akşam ezanının okunmasıyla birlikte ilk iftarlar yapılacak.

BURDUR İFTAR VAKTİ SAAT KAÇTA?

İl genelinde oruçlarını açacak olan kişiler saat 24 Nisan 2020 Cuma günü saat 19:49'de iftar yapacaklar.

Burdur Ramazan imsakiyesi 2020 için TIKLAYINIZ!

Afyon, Burdur imsakiye ile iftar vakti! 2020 Afyon ve Burdur'da sahur ve iftar saati kaçta?

ORUUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Unutarak Yemek İçmek: Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Oruçlu olduğu hatırladığı an hala yiyip içmeye devam ederse oruç bozulur

Oruçlu Olduğunu Unutup Yiyen Kişiye Oruçlu Olduğunu Hatırlatmak Gerekli Midir: Oruçlu olduğunu unutup yiyip içen kişi eğer yaşlı, hasta, zayıf ve oruç tutmaya gücü olmayan kişiyse onu gören kişi oruçlu olduğunu hatırlatmamalı, bunun dışındaki kişilere mutlaka hatırlatmalıdır

Eşlerin Oruçlu İken İlişkilerinin Sınırı Ne Olmalıdır: Eşler dahi olsa Ramazan'da oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur, hem kaza ve hem de kefaret gerekir. Eşlerin birbirlerini öpmeleri veya sarılmalarıyla oruçları bozulmaz.

Oruçluyken Cünüp Olarak Sabahlamanın Günahı Varmı: Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak yani meninin akması orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da orucu bozmaz ve zarar vermez.

Oruca Niyetlenen Bir Kadın Gün İçinde Âdet Görmeyesi hali: Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozmalıdır, temizlenince bu günün orucunu da kaza etmelidir.

Afyon, Burdur imsakiye ile iftar vakti! 2020 Afyon ve Burdur'da sahur ve iftar saati kaçta?

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Ağız Spreyi Kullanmak Veya Sakız Çiğnemek:

Ağız ve burundan vücuda girip mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu nedenle, ağız kokusunu engellemek ve diş ağrısını gidermek amacı ile ağza sıkılan sprey veya herhangi ilaçlar yutulur da mideye ulaşırsa orucu bozar, yutulmazsa bozmaz. Sakız içerisinde tükürükle çözülen maddelerin bulunmasından dolayı, ne kadar dikkat edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınmak zor olduğundan, bu tür sakız çiğnemek orucu bozar.

Makyaj Yapmak Ve Saç Boyamak: Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Bu sebeple makyaj, saç boyamak ve saç bakımı gibi etkenler orucu bozmaz.

Sigara İçmek Ve Nikotin Bandı: Sigara içmek orucu bozar ancak nikotin bandı orucu bozmaz.

Şeker Hastalarının Uyguladıkları İnsülin İğnesi: Şeker hastalarının kullandıkları insülin iğnesi gıda ya da uyarıcı olmadığı için orucu bozmaz.

Göz Damlası: Göze damla damlatmak yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımadığından dolayı orucu bozmaz

Anestezi: Suni teneffüs yolu ile yapılan Lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel veya genel anestezide serum kullanıldığı için oruç bozulur.

Kulak Damlası Damlatılması Veya Kulağın Yıkattırılması: Kulak ile boğaz arasında bir kanal var ancak kulak zarı bu kanalı tıkar, bu sebeple ilaç boğaza ulaşmaz. Bu durumda kulağa damlatılan ilaç ve yıkama esnasındaki su orucu bozmaz. Fakat kulak zarı delik ise, kulak damlası ve kulak yıkattırılırken suyun mideye ulaşması mümkündür. Bu itibarla, ilacın ya da yıkama sırasında suyun mideye ulaşması hâlinde oruç bozulur

Fitil Kullanmak, Lavman Yaptırmak: Kadınların fercinden ya da makattan fitil almak yemek ve içmek anlamına gelmediği için, orucu bozmaz.

Lavmanda iki farklı yöntem bulunur; birinci yöntem, kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, gıda içeren sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması halinde oruç bozulur. İkinci yöntemde bağırsaklara tazyikli su verilip bekletilmeksizin bağırsakların hemen temizlenip bağırsaklara verilen su ile birlikte dışkının dışarıya atılmasıdır. Bu işlemde emilen su da çok az olduğu için oruç bozulmaz.

Diyaliz Uygulamalarında: Hastaya herhangi bir sıvı maddesi verilmeden gerçekleştirilen hemodiyalizde oruç bozulmaz. Ancak vücuda gıda içerikli sıvı verilen diyalizlerde oruç bozulur

Trombosit Temini İçin Kan Vermek: Normal kan verme yöntemiyle trombosit alımında sadece kan vermek söz konusu olduğundan oruç bozulmaz. Yalnız aferez cihazı yardımıyla trombosit alımında ise kan bağışçısının bir kolundan cihaz vasıtasıyla kan çekilir ve kandaki trombositler cihaz içinde ayrıştırılarak diğer koldan bağışçıya tekrar geri verilir; kanın pıhtılaşmaması için de cihazın içi iki farklı serum yüklenir. Vücuda kan ile birlikte serumda verildiği bu uygulama orucu bozar.

Anjiyo Yaptırmak: Gerek anjiyografi, gerekse anjiyoplasti operasyonlarında yemek ve içmek anlamı bulunmadığından, oruç bozulmaz

Biyopsi Yaptırmak: Tahlil amacıyla vücudun herhangi bir organından parça alınması (biyopsi),orucu bozmaz

Kalp Hastalarının Kullandıkları Dilaltı Hapı: Bazı kalp rahatsızlıklarında dilaltına konulan hap ağız içinde emilip yok olduğundan mideye bir şey ulaşmamaktadır. Bu itibarla, dilaltı hapı kullanmak orucu bozmaz

Burun Damlası: Bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı taşımadığından dolayı burun damlası orucu bozmaz

Akupunktur Tedavisi: Akupunktur yaptırmak orucu bozmaz.

Oruçlu İken Kan Vermek Ve Vücuda Kan Almak: Ramazan'da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar.

Merhem Ve İlaçlı Bant Kullanmak: Cilde sürülen krem, ilaçlı banttaki ilacı vücudun emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Ayrıca bu işlem, yeme içme anlamına da gelmediğinden dolayı deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz

Astım için kullanılan Sprey Ve Astım İlacı: Astım hastaları, soluk almayı rahatlatacak özel spreyi ağızlarına püskürterek oruç tutabilirler. Ağza püskürtülen bu ilaçlar yutulmadığı sürece orucu bozmaz.

Diş Kanaması Ve Diş Yarasından Çıkan Kanın Tükürük İle Yutulması: Diş kanaması orucu bozmaz. Yalnız dişten çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla ise yutulması hâlinde oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

Denize Girmek Veya Yıkanmak: Ağız ve burundan su kaçırmamak kaydıyla denize girmekle oruç bozulmaz.

Diş Fırçalamak: Boğaza su kaçırmadan ve yutmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi bu şekilde diş fırçalamakla da oruç bozulmaz

Kusmak: Miktarı ne olursa olsun kendiliğinden gelen kusuntu orucu bozmaz.

Aynı şekilde mideden aniden ağza yükselip tekrar mideye dönen kusmuk oruca zarar vermez. Kişinin bile isteğe ağız dolusu kusması durumunda oruç bozulur.

Afyon, Burdur imsakiye ile iftar vakti! 2020 Afyon ve Burdur'da sahur ve iftar saati kaçta?
SON DAKİKA