Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'dan kaçıp İzmir'de köpek çiftliği kurdular

 • 1
 • 54
İstanbul'dan kaçıp köpek çiftliği kurdular!
İstanbul'dan kaçıp köpek çiftliği kurdular!

İstanbul'daki iş yerlerini bırakıp İzmir'in Urla ilçesine üç yıl önce yerleşen Çetin-Gülden Türkoğlu çifti, hayatlarını köpeklere adayıp çiftlik kurdu. Türkoğlu çifti, saf Anadolu çoban köpeği yetiştirip mutluluğu buldu.

İstanbul'da oto kiralama işi ile uğraşan Çetin Türkoğlu (42) ile gelinlik dikimi yapan modacı eşi Gülden Türkoğlu (40), İstanbul'un şehir hayatından sıkılıp Gülden Türkoğlu'unun memleketi İzmir'in Urla ilçesine yerleşip köpek yetiştirme kararı aldı. Şehir hayatının bunaltıcılığından, trafiğinden ve koşuşturmasından bıkan Türkoğlu ailesi, 3 yıl önce 2 çocukları ile birlikte Urla ilçesinde bir çiftlik kurdu. Küçüklükten beri köpekleri seven 20 yıllık evli Türkoğlu çifti, saf Anadolu çoban köpeği yetiştirmeye başladı. Bir çift köpekle başlayan Türkoğlu ailesi, şimdi 30 köpeği ile mutlu bir hayat sürüyor. Çiftin büyük oğulları Kastomonu'da üniversiteye giderken 4. sınıfa giden oğulları ise yanlarında okula gidiyor.

 • 2
 • 54
İstanbul'dan kaçıp köpek çiftliği kurdular!
İstanbul'dan kaçıp köpek çiftliği kurdular!

''HAYATIMIZ KÖPEK OLDU''

Urla'da huzuru bulduğunu belirten Çetin Türkoğlu, ''İstanbul'un şehir hayatından bıktık. Oradaki iş yerlerimizi kapattık Urla'ya geldik. Doğma büyüme İstanbul'daydım. Zaten bizim küçüklükten beri köpeklere karşı merakımız vardı. Bizim amacımız, Türkiye'de bu milli servetimize sahip çıkmak. Amacımız en iyi, en sağlam, en iri köpekleri üretebilmek gelecek nesillere bu milli servetimizi bırakmak. Bu köpeklerin en büyük özelliklerinden biri kanı ve soyu çok iyi olduğu için sürü korumada bir numaralı köpeklerdir. Çocuklarımız da buraya alıştı. Bizim hayatımız köpekler oldu'' dedi. Çiftliklerindeki köpek nüfusunun git gide arttığını belirten Türkoğlu, ''Şu an 30 köpeğimiz var. 4 dişi köpeğimiz daha hamile, onlardan da gelecek köpeklerimiz var. Nüfus daha da kalabalıklaşacak ve 100'ü bulacak. Köpekler bizim hayatımız oldu. Biz onlara kendimizi adadık'' diye konuştu.

 • 3
 • 54
İstanbul'dan kaçıp köpek çiftliği kurdular!
İstanbul'dan kaçıp köpek çiftliği kurdular!

ANADOLU ÇOBAN KÖPEĞİ SICAKTA DA SOĞUKTA DA YAŞIYOR

Köpeklerin yaşam alanına değinen Türkoğlu, şunları söyledi: ''Bazı arkadaşlarım çok soruyor bana, 'Bu köpekler sıcakta ya da soğukta yaşar mı?' diye. Burası İzmir, yazın gölgede 40-45 dereceye yakın sıcak oluyor. Bu köpekler burada yaşıyor. Köpeklerimiz artı 40 derecede de yaşar, eksi 40 derecede de yaşar. Hiçbir şekilde köpeklerde sorun olmaz. Çünkü Anadolu çoban köpeğinin post ve tüy yapısı çok farklıdır.''

 • 4
 • 54
İstanbul'dan kaçıp köpek çiftliği kurdular!
İstanbul'dan kaçıp köpek çiftliği kurdular!

MODACILIKTAN KÖPEK ÇİFTLİĞİNE

Eşiyle birlikte köpeklere hayatını adayan Gülden Türkoğlu ise, ''İstanbul'da yaşayanlar ya da büyükşehirde yaşayanlar biliyordur, çok kalabalık. Şehir hayatı aşırı derecede yorucu, özellikle trafik insanın hayatının büyük bir bölümünü çalıyor. Ben modacıydım, gelinlik dikiyordum. Gelir düzeyimiz yüksekti ama şehir hayatından çok sıkıldık. Kalabalık bizi yordu, iş stresi bizi yordu derken kendimizi köpeklere adadık. Üniversiteye giden oğlum İstanbul'da doğup büyüdüğü için bütün arkadaş çevresi oradaydı. O ilk zamanlar bize negatif davrandı. Farklı bir şehirde okuduğu için artık ılımlı bakıyor. Ufak oğluma bu kadar köpek içerisinde olmak oyun gibi geliyor. Köpeklerle çok güzel vakit geçiriyor. Burada çok mutluyuz. Herkese de köpekleri sevmelerini tavsiye ediyorum'' dedi.

Türkoğlu çiftinin Asya adını verdiği dişi köpeği ise geçen pazartesi doğum yaptı. Çocukları gibi çiftliğin yeni üyelerine bakan Çetin-Gülden Türkoğlu'nun mutluluğu her geçen gün daha da artıyor.

 • 5
 • 54
Çobanların güvencesi Kangal köpekleri
Çobanların güvencesi Kangal köpekleri

Denizli'nin bazı ilçelerinde hızla artan yaban domuzu popülasyonunu kontrol altında tutmak için başvurulan kurtlar da zamanla çoğalınca, çare kangal cinsi çoban köpekleri oldu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürlüğü'nce çiftliklerde yetiştirilen kurtlar; Çal, Bekilli, Çivril ve Baklan ilçelerinde 5 yıl önce hızla artan yaban domuzu popülasyonunu kontrol altında tutmak amacıyla doğaya salındı. Çobanlar, bu kez sürülerini kurtlardan korumanın derdine düştü. Çobanların derdine 'Kurt boğan' denilen kangal köpekleri yetişti. Çal'ın Aşağıseyit Mahallesi'nde oturan Cemil Tuncer, 70-80 yıl önce bölgede kurtlar göründüğünü anlatırken, "Zamanla yok olmuşlar. Son yıllarda yine çoğaldılar.

 • 6
 • 54
Çobanların güvencesi Kangal köpekleri
Çobanların güvencesi Kangal köpekleri

Çakal sayısı da çok fazla. Çakallar kuzulara saldırıyor. Ancak, kurtlar tuzak kurup sürünün içinden koyunları rahatlıkla alıyor. Ben bu yıl 3 koyunumu kurtlara kaptırdım. Başka çoban arkadaşlar da koyunlarını kurtlara kaptırdı" dedi.

Baklan'da çobanlık yapan Ahmet Karaduman, kurtların normal köpeklerden korkmadıklarını söyledi. Kurt gören bir çok cins köpeğin kaçtığını söyleyen Karaduman, "İyi yetiştirilmiş Kangal cinsi kurt boğan köpeğin varsa, sürü iyi korunuyor. Kurt boğanlar, biz çobanların en büyük güvencesi. Son 1-2 yıldır koyun sürülerine çok fazla kurt saldırısı oldu" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN