Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 soruda

10 soruda Celal Talabani

Kuzey Irak için ne anlam ifade ediyordu, ölümünün yanı sıra sağlık sorunları nedeniyle 5 yıldır aktif siyasette yer almayan Talabani'nin Barzani'nin referandum girişimine bakışı nasıldı? Taha Dağlı, sabah.com.tr için değerlendirdi.

10 soruda Celal Talabani

CELAL TALABANİ KUZEY IRAK'TAKİ ETKİNLİĞİ NE ÖLÇÜDEYDİ?
Talabani son 5 yıldır siyaseten etkin bir isim değildi. 2012'deki rahatsızlığı sonrası sağlığı hakkında çeşitli söylentiler vardı. Ortada olan net görüntü ise Talabani'nin 2012 sonrası aktif siyasette rol almayışıydı.

10 soruda Celal Talabani

ETKİN OLSAYDI REFERANDUM YAPILABİLİR MİYDİ?
Partisinin Barzani'nin başlattığı referandum sürecine temkinli yaklaştığını biliyoruz. Net bir şekilde karşı olmasalar da açık şekilde destek de olmadılar. Eğer bu süreç 5 yıl önce yani Talabani'nin sağlığında olsaydı, Talabani'nin buna karşı çıkma ihtimali yüksekti.

10 soruda Celal Talabani

REFERANDUMDA BARZANİ GİBİ DÜŞÜNMEDİĞİ SÖYLENEBİLİR Mİ?
'nin Barzani ile referandum konusunda hem fikir olmadığı açık. Goran ve Kürdistan İslam Partisi son ana kadar karşı çıkmışlardı, Talabani'nin KYB'si de bu çizgiye yakındı. Zaten Talabani'nin eşinin referandumdan duyulan pişmanlık konusunda yaptığı bir açıklama da oldu. 25 Eylül öncesinde de KYB'den bir çok kez erteleme açıklamaları gelmişti.

10 soruda Celal Talabani

TALABANİ'NİN ABD İLE İLİŞKİLERİ NASILDI?
Uzun yıllar Saddam rejimiyle çatıştılar, Talabani 2003 ABD işgalinde Amerikan müdahalesini destekledi. İşgal sonrası Amerikalı Paul Bremer yönetimindeki Irak'ta anayasa çalışmalarında da Talabani yer aldı.

10 soruda Celal Talabani

IRAK SİYASETİNDEKİ ETKİSİ NEYDİ?
Irak'ın ilk Kürt Cumhurbaşkanı oldu, 2005 yılından itibaren bu görevi yürüttü, 2012'de geçirdiği rahatsızlığa kadar görevde kaldı. Irak'taki siyasi paylaşım ondan sonraki Cumhurbaşkanının da Kürt kökenli olmasının önünü açtı. Nitekim Talabani sonrası yine bir Kürt olan Fuat Masum, Irak'ın Cumhurbaşkanı oldu.

10 soruda Celal Talabani

TALABANİ-İRAN İLİŞKİLERİ NE DÜZEYDEYDİ?
Talabani'nin aslen İran Kürtlerinden olduğu biliniyor. 2005 sonrası Cumhurbaşkanlığı döneminde İran ilişkilerine önem verdi. İran zaten o süreçte ABD işgaliyle birlikte Irak'taki siyasi ve askeri etkinliğini arttırdı. Bu döneme Talabani de destek verdi.

BİZE ULAŞIN