Türkiye'nin en iyi haber sitesi

33 yıl sonra...

1986 yılında yaşanan facia 'in çehresini çok değiştirdi. Ukrayna'nın Pripyat şehrinde yaşanan nükleer facia sonrası şehir terk edildi.

Çernobil 33 yıl sonra...

33 senelik terk ediliş ardından Reuters muhabiri Gleb Garanich şehrin son halini fotoğrafladı. Bir de gerçek ortaya çıktı!

Çernobil 33 yıl sonra...

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de facianın yaşandığı 26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği topraklarında yaşanan tarihin en büyük nükleer santral felaketi olarak tarihe geçen ve tüm Karadeniz'de canlılar üzerinde olumsuz etki bırakan faciasından 33 yıl sonra bilim adamı James Beazley önemli bir çalışmaya imza attı.

Çernobil 33 yıl sonra...

Facianın yaşandığı kasabasında yaşama dair izler arayan Beazley,

Çernobil 33 yıl sonra...

Kasabaya kamera ve hareket sensörleri kurdu. Ekibiyle birlikte kurduğu kamera ve sensörler ile kayıtlar alan Beazley, ilginç bulgular saptadı.

Çernobil 33 yıl sonra...

Şu an bile girilmesi yasak olan kasabaya kurulan kameralar tarafından kasabada kurt, rakun, su samuru, kartal ve balık leşleri yiyen kuzgun gibi canlı türlerine rastlanıldı.

Çernobil 33 yıl sonra...

Bu canlıların kasabanın kıyı kesimlerinde bol sulak ve ormanlık alanlarda yaşadığı tespit edildi.

Çernobil 33 yıl sonra...

Facianın yaşandığı zamandan sonra bölgede hiçbir canlının yaşamadığı düşünülürken, Beazley tarafından ilk kez yapılan araştırmada somut olarak canlılara rastlanılmış oldu.

BİZE ULAŞIN