En ilginç diller

 • 1
 • 13
En ilginç diller
En ilginç diller

Ayapaneco: Konuşan son iki insanın birbirleriyle küs oldukları için yok olma riskiyle karşı karşıya olan dil.

Ayapaneco dili Meksika'da yüzyıllardır konuşulmaktaydı. Bu dil İspanyol istilasından, savaşlardan, devrimlerden, kıtlıklardan ve sel baskınlarından kurtulmayı başardı. Ama şimdi diğer yerel diller gibi bu da yok olma aşamasında. Bu dili akıcı bir şekilde konuşabilen sadece iki kişi hayatta fakat ikisi de birbirleriyle konuşmayı reddediyorlar.

 • 2
 • 13
En ilginç diller
En ilginç diller

!Xóõ: 122 sessiz harfli, "tıklamaya" odaklı bir dil.

Xóõ dili Afrika'nın Namibia ve Botswana bölgelerinde yaklaşık 3000 yerli tarafından konuşuluyor. Belki de dünya üzerindeki en geniş sesletime sahip dil olan Xóõ, 58 ile 122 arasında sessiz harfe, 31 sesli harfe ve 4 farklı vurguya sahip. Bunların arasında 'tik' ya da 'tak tak' gibi 43 tıklama sesi de var.

 • 3
 • 13
En ilginç diller
En ilginç diller

Archi: 1,5 milyon fiil çekimi olan dil.

Dilimizde 'ye-' fiili 'yedim', 'yiyorum', 'yiyeceğim' gibi ekler alabilse de Archi dilinde bir fiil kökü sonuna bir buçuk milyon tane farklı ek alabiliyor. Rusya'nın Archib köyünde konuşulan bu dil her düzeyde büyük örnekler ve istisnalarla dolu. 27 sesli ve 74-82 arası sessiz harfe sahip olan bu dili çocuğunuz dilbilgisi hakkında şikayet ettiğinde onun gözünü korkutmak için kullanabilirsiniz.

 • 4
 • 13
En ilginç diller
En ilginç diller

Anal: 23 bin insan tarafından konuşulan, talihsiz isimlendirilmiş bir dil.

Anal insanları Manipur, Hindistan ve Myanmar'da bulunuyor. Bu insanların 23 bin kadarı 'Anal' ya da 'Namfau' denen kendi dillerini konuşuyor.

Anal dilinin nasıl bu ismi aldığı kesin olarak bilinmiyor. Bir hipoteze göre bu R.D. Angnal'ın soy isminden geliyor. Bir başka görüş ise temiz anlamındaki Hint kelimesi 'Anan'dan geldiği yönünde; bu insanların temizlikleriyle ünlü olduğunu iddia ediyorlar. Ancak Kuzey Doğu Hindistan Ansiklopedisi Myanmar'daki insanları 'Khon' yani pis insanlar olarak kabul ediyor.

 • 5
 • 13
En ilginç diller
En ilginç diller

Tuyuca: 140 fiil niteleyicisi olan dil

Büyük ihtimalle dünya üzerindeki en zor dil olan Tuyuca'yı Kolombiya ve BrezilyaAmazonlarında yaşayan yaklaşık 1000 yerli konuşuyor. Çoğu dil eril ve dişil gibi az ve basit fiil niteleyicilerine sahipken Tuyuca yaklaşık olarak bunların 140 tanesine sahip. Bu niteleyiciler dili öğrenmeyi ve akıcı bir şekilde konuşmayı oldukça güçleştiriyor. Mesela "-wi" eki 'Biliyorum çünkü onu gördüm' demek iken "-hiyi" eki 'Öyle olduğunu düşünüyorum' anlamına geliyor.

 • 6
 • 13
En ilginç diller
En ilginç diller

Silbo Gomero: Harflerin yerini ıslıkların aldığı bir dil.

İspanya'daki Kanarya Adaları yerlileri tarafından konuşulan Silbo Gomero dilinin alfabesi sadece 2 sesli harf ve 4 sessiz harften oluşuyor ve ıslık çalarak telaffuz ediliyor.

Bu dil İspanyolcanın bir lehçesinden türemiş, her sessiz ve sesli harf bir ıslık sesiyle değiştirilmiş. Islıklar sesin kalınlığına ve devamlılığına göre ayırt ediliyor. Ton dışı olan diğer diller gibi Silbo da normal konuşma hızının telaffuzunu sağlayarak konuşuluyor.

Öğrenmek için biraz karmaşık bir dil olmasının yanı sıra sadece pratik ile geliştirilebilecek fiziksel güç ve teknik bilgi gerektiriyor. Ancak bu her şey için değiyor, bu dil yaklaşık 5 kilometre uzaktaki insanla iletişim kurulmasına imkan veriyor!

 • 7
 • 13
En ilginç diller
En ilginç diller

Lincos: Bilim İnsanları tarafından uzaylılarla konuşmak için oluşturulmuş dil.

1960 yılında Doktor Hans Freudenthal "Lincos: Kozmik İletişim İçin Dil Dizaynı" adında bir kitap yayınladı. Kitapta yıldızlar arası radyo dalgalarını kullanarak dünya dışı varlıkların da anlayabileceği bir dil oluşturmaktan bahsediliyor.

Onlarca yıldır Lincos kullanılarak gerçek bir iletişim henüz gerçekleştirilemedi. İki Kanadalı astrofizikçi dünya dışı varlıklarla konuşmak için gürültüden etkilenmeyen bir kodlama sistemi yapana kadar Lincos teorik bir egzersiz olarak kaldı. 1999'da astrofizikçiler Lincos'da bir mesaj oluşturup bunu yakın yıldızlara göndermek için bir radyo teleskopu kullandılar. 2003'te bu deney diğer yakın yıldızlar üzerinde tekrar denendi, fakat bir geri dönüş olmadı.

BİZE ULAŞIN