Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün öne çıkan ve tavsiyeleri 30/06/2020

Piyasada son dakika gelişmeleri... Günün önemli neler? 30 Haziran 2020 aracı kurumların raporlarına göre günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri haberin detayında!

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 30/06/2020

30 Haziran 2020 aracı kurumların raporlarına göre günün öne çıkan ve tavsiyeleri belli oldu.

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 30/06/2020

Aselsan Elektronik (ASELS, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu 29.06.2020 tarihli toplantısında; 19.06.2020 tarihli Şirket Olağan Genel Kurulu'nun, Şirketin çıkarılmış sermayesinin %100'ü oranında bedelsiz payın, pay sahiplerine temettü olarak dağıtılması kararı doğrultusunda; 2.000mn TL olan kayıtlı sermaye tavanını bir defaya mahsus olarak aşmak suretiyle, Şirketin 1.140mn TL olan çıkarılmış sermayesinin, geçmiş yıllar kârlarından karşılanacak 1.140mn TL'lik artış ile 2.280mn TL'ye yükseltilmesine, artırılacak 1.140mn TL'lik sermayeyi temsilen ihraç edilecek 605,5mn TL nominal değerli (A) grubu ve 534,5mn TL nominal değerli (B) grubu nama yazılı bedelsiz payların pay sahiplerine usulüne (kaydi sistem esaslarına) uygun şekilde dağıtılmasına oy birliği ile karar vermiştir.

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 30/06/2020

Şişecam (SISE, ANACM, DENCM, SODA, TRKCM): 27/06/2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÖNEMLİ NİTELİKTEKİ İŞLEMLER VE AYRILMA HAKKI TEBLİĞİ (II.23.3) (kısaca "Yeni Ayrılma Hakkı Tebliğ") gereği ANACM, DENCM, SODA, TRKCM, SISE, Paşabahçe-Birleşme sürecinde gerçekleştirilecek Ayrılma Hakkı Kullanımına ilişkin bazı hususlar netlik kazanmıştır. Bu tebliğin yürürlüğe girmesi ile daha önceki ÖNEMLİ NİTELİKTEKİ İŞLEMLER VE AYRILMA HAKKI TEBLİĞİ (II.23.1) (kısaca "Eski Ayrılma Hakkı Tebliğ") yürürlükten kaldırılmıştır.

Buna göre söz konusu ayrılma hakkı sürecinde:

*Haktan yararlanacak pay sahiplerinin ve pay tutarlarının belirlenmesinde Yeni Ayrılma Hakkı Tebliğ
*Ayrılma hakkı fiyatı, süresi vb. diğer tüm hususlarda Eski Ayrılma Hakkı Tebliğ
geçerli olacaktır.

Ayrılma hakkı fiyatı Eski Ayrılma Hakkı Tebliğine tabi olduğu için daha önceki açıklamada yer alan ayrılma hakkı fiyatlarında değişiklik bulunmamaktadır.

Ayrılma hakkından yararlanabilecek pay sahiplerinin ve söz konusu işleme tabi olacak payların belirlenmesinde Yeni Ayrılma Hakkı Tebliğ hükümleri geçerli olacağı için, birleşme işlemin kamuya açıklanma tarihi 30/01/2020 tarihi olmasına rağmen, Yeni Ayrılma Hakkı Tebliğ gereği 25/02/2020 tarihi esas alınacaktır. Yani 25/02/2020 tarihinde ellerinde ilgili şirketlerin payları bulunan ortaklar yararlanabilecektir.

Ayrılma hakkından yararlanacak pay sahiplerinin ayrılma hakkına konu olabilecek pay tutarı, 25/02/2020 itibarıyla sahip olunan paylardan, genel kurul tarihine kadar varsa yapılan satışların son giren ilk çıkar esasına göre ve gün sonu net bakiyeler üzerinden düşülmesi yoluyla belirlenecektir. 25/02/2020 tarihi itibarıyla ortaklıkta pay sahibi olanlar ile pay tutarlarının belirlenmesinde takasın tamamlanmasına bakılmaksızın eşleşmiş emirler dikkate alınacaktır. Yani; pay sahiplerinin 25/02/2020 tarihinden sonra aldığı yeni paylar için ayrılma hakkı doğmayacak; yaptığı pay satışları ise 25/02/2020 tarihinden sonra yapılan ilk işlemin alım olması ve yapılan bu alım tutarı kadar olduğu takdirde ayrılma hakkına konu edilecek pay tutarını etkilemeyecektir. Dolayısıyla, yatırımcının önemli nitelikte işlemin 25/02/2020 tarihinden sonra sattığı paylar, sonradan geri alınsa dahi, ayrılma hakkına konu edilemeyecektir.

Bu çerçevede Birleşme İşlemine ilişkin olağanüstü genel kurul toplantılarının 24 Ağustos 2020 ile başlayan hafta yapılması planlanmaktadır. Ayrılma hakkından sadece genel kurul toplantısına katılıp da olumsuz oy veren ve bu muhalefeti tutanağa geçirten pay sahipleri yararlanabilmektedir.

Ziraat Yatırım

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 30/06/2020

Karel Elektronik (KAREL): Şirket, "İnofab Sağlık Teknolojileri A.Ş."nin primli sermaye artışına katılarak 100bin Avro karşılığı 743bin TL bedel ile %0,81 oranında ortak olmuştur. İlgili sermaye artırımına Almanya Merkezli "ERT" firması da katılım sağlamıştır. Şirket, "İnofab Sağlık Teknolojileri A.Ş."nin insan odaklı bir yaklaşım ve ileri teknoloji ile kronik solunum hastalıklarına yönelik dijital sağlık hizmetleri sunan, dünyanın ilk kişisel ultrasonik spirometresi Spirohome'u üreten bir şirket olduğunu açıklamıştır. Bu cihaz COVID pandemi döneminde hastaların evden akciğer kapasitelerinin ölçümlenmesine imkan verdiği için ayrı bir önem kazanmıştır. "ERT" şirketinin ise yaklaşık 50 yıllık klinik ve törapötik deneyime sahip olan ve müşterilerinin güvenle ilerleyebilmesi için klinik çalışmalardaki belirsizliği ve riski en aza indiren küresel bir veri ve teknoloji şirketi olduğu belirtilmiştir.

Ziraat Yatırım

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 30/06/2020

Naturel Yenilenebilir Enerji (NATEN): Şirket, Yurt Dışı Proje Geliştirme ve Müteahhitlik faaliyetleri kapsamında Kurteks Tekstil Enerji Tic. ve San. A.Ş. ile, İtalya'da 50 MWp Güneş Elektrik Santrali proje geliştirilmesi ve kurulumu amacıyla anahtar teslim esaslı 45mn Avro + KDV (346,1mn TL+ KDV) toplam bedelli sözleşme imzalamıştır. Bahse konu sözleşme, Şirketin %100 Bağlı ortaklığı olan Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.'nin paylarının %100'üne sahip olduğu bağlı ortaklığı Margün Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. ile KURTEKS Tekstil Enerji Tic. ve San. A.Ş. arasında imzalanmıştır. Margün Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş., proje geliştirme, müteahhitlik, elektrik satış anlaşması ve finansmanı da kapsayan faaliyetleri anahtar teslim esası ile yürütecektir.

Ziraat Yatırım

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 30/06/2020

Vestel Elektronik, Vestel Beyaz (VESTL, VESBE, Nötr): Vestel Beyaz Eşya ve Ticaret AŞ paylarında likiditeyi artırmak, yatırım yapılabilirliği kolaylaştırmak ve kurumsal yatırımcı tabanını genişletmek amacıyla, 29.06.2020 tarihinde Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ payları ile ilgili olarak 23,38 TL fiyattan 5mn adet satış işlemi Vestel Elektronik tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Şirketin Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ sermayesindeki payı 29.06.2020 tarihi itibarıyla %92,54'e gerilemiştir.

Ziraat Yatırım

Günün öne çıkan şirket haberleri ve tavsiyeleri 30/06/2020

Bankacılık: BDDK, 2020 yılının Mayıs ayına ait Bankacılık Sektörü verilerini açıkladı. Buna göre; Bankacılık sektörünün Mayıs ayı net dönem karı bir önceki aya göre %78,3 oranında artarak 7,7 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Bu yüksek artışta koronavirüs şoku sonrası ücret ve komisyon gelirleri ve karşılık giderlerindeki normalleşme ile ticari zarardan ticari kara dönülmesi ana etken olmuştur. Kovid-19 salgının en çok hissedildiği Nisan ayından sonra normalleşme adımları ile birlikte Mayıs ayında ücret ve komisyon gelirleri 671mn TL artarak 3,1 milyar TL'ye yükselmiştir. Ayrıca Nisan ayındaki 1,7milyar TL'lik ticari zarardan Mayıs ayında 1,1 milyar TL ticari kara geçilmiştir. Ek olarak karşılık giderleri de Nisan ayındaki 9 milyar dolardan normalleşerek 6,6milyar dolara gerilemiş ve karlılığı desteklemiştir. Diğer taraftan net faiz gelirleri 438mn TL azalarak, alınan kar payları da 1,6 milyar TL'den 135mn TL'ye gerileyerek karın daha yüksek gelmesini engellemişlerdir. Sektörde kamu - özel dağılımına bakıldığında, kamu bankalarının karı yüksek kredi büyümesinin de katkısıyla Nisan ayındaki 1.974mn TL'den Mayıs ayında 4.097mn TL'ye yükselirken, özel sektörün karı da %52'lik artışla 3.569mn TL'ye yükselmiştir. Mayıs ayında TL kredilerde %3,8'lik artış yaşanırken, tüketici kredileri ve KOBİ kredileri büyümeye katalizörlük yapmaya devam etmişlerdir. Bireysel Kredi kartı portföyünde ise bir önceki ayın aksine %1'lik artış kaydedilmiştir. Mevduatlar tarafında ise TL mevduatlarda %0,9 oranında gerilemiştir. Bankacılık sektörünün kredi/mevduat oranı aktif rasyosunun da katkısıyla artmaya devam etmiş ve Mayıs ayı sonu itibarıyla 190 baz puan yükselerek %103,5 olarak gerçekleşmiştir. Bankacılık sektörünün özsermeye karlılığı ve aktif karlılığı sırasıyla yüksek kar rakamının etkisiyle nisan ayındaki %12,0 ve %1,2 seviyesinden %13,2 ve %1,3 seviyesine yükselmiştir. Net faiz marjı ise %4,37 ile 10 baz puan hafif düşüş göstermiştir. Mevduat maliyetlerindeki düşüş net faiz marjını desteklemesine karşın, kredilerdeki yeni fiyatlamalar net faiz marjını baskılamaktadır. Bankacılık sektörü sorunlu kredi oranı ise kredilerdeki artışın da etkisiyle aylık olarak 10 baz puan düşerek %4,48'e gerilerken, sermaye yeterlilik oranı 79 baz puan artmış ve %19,44 olarak gerçekleşmiştir.

Mart ve Nisan ayında koronavirüs sonrası süreç için tampon oluşturmak amacıyla Bankaların yüksek karşılıklar ayırmasının ardından, Mayıs ayında karşılık giderleri kısmen de olsa normalleşme işaretleri vermiştir. Ayrıca aktif rasyosu bilanço kalemlerinde değişikler yaratmaya devam devam ederken, menkul kıymetlerde Nisan ayındaki %12,5'lik aylık artışın ardından Mayıs ayında da %8,2 oranına artış kaydedilmiştir. Ek olarak, Mayıs ayındaki yüksek kar rakamı ikinci çeyrek banka finansallarının oldukça iyi geleceğine işaret etmektedir. Önümüzdeki dönemde mevduat maliyetlerindeki düşüş ve vadesiz mevduatlardaki artış eğilimi marjlara olumlu etki etmeye devam edecek olsa da, kredi faizlerindeki geri çekilme karlılığı baskılayabilir.

SON DAKİKA