Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te damgası!

Tiflis'te Türk damgası!

Şansım Adalı'nın İstanbul'dan ilham alarak hazırladığı 34 isimli koleksiyonu Moda Haftası'nın yıldızı oldu.

Tiflis'te Türk damgası!

Tasarımcı, Dolmabahçe Sarayı'nın kapısından esinlenmiş kol detayları, haritadaki İstanbul Boğazı görüntüsünü yansıttığı dekolteler ve İstanbul gece hayatının enerjisini anımsatan payetlerle dikkat çekti

Tiflis'te Türk damgası!

tasarımcıların dünyanın dört bir yanındaki başarılarına sık sık şahit oluyoruz. Bunun son örneği de, dün İstanbul'dan ilham alarak 34 ismini verdiği koleksiyonunu Mercedes- Benz Moda Haftası'nda tanıtan tasarımcı Şansım Adalı oldu. Bu defileyle Mercedes-Benz Türk de üçüncü defa bir Türk tasarımcıyı yurt dışında desteklemiş oldu. Böylece Adalı'nın Sudi Etuz markası, DB Berdan markasının ardından Tiflis'te koleksiyonlarını tanıtan ikinci Türk markası oldu. Biz de Adalı ile defile öncesi bir araya gelip bu hummalı ve heyecanlı süreci konuştuk.

Tiflis'te Türk damgası!

- Nasıl bir his Gürcistan'da olmak ve yabancı bir şehirde koleksiyonununuz sergilemek?
- ilham verici bir şehir. Çok mutluyum. Bu moda haftasını uluslararası ölçekte basın mensupları ve sosyal medya fenomenleri yakından takip ediyor. Bu da markam Sudi Etuz'un global görünürlüğü adına çok önemli. Bu deneyimin bana yeni kapılar açacağından hiç kuşkum yok.

Tiflis'te Türk damgası!

- Bu defileye hazırlanırken sizi en çok zorlayan ne oldu?
- İlk kez yurt dışında bir defile düzenlemek ürkütücü. En zor kısmıysa hiç tanımadığınız bir yerde olmak. Düşünsenize İstanbul'da sadece kendinizi temsil ediyorsunuz. Oysa yurt dışına çıktığınız an ülkenizi de temsil etme durumu oluyor. Tabii ki milli sporcu, sanatçı değilim. Ama yabancı bir arenada benden " tasarımcı" diyerek bahsedilirken tabii ki bunun üzerinizde yarattığı bir baskı oluyor.

Tiflis'te Türk damgası!

- Gürcistan'da sizi en çok zorlayan ne oldu peki?
- Gürcistan şu an sokak modasına yön veren merkezlerden biri haline geldi. Çok ünlü tasarımcılar çıkıyor. Ama mankenler bizim alışık olduğumuzdan çok farklıydı. En büyük sorun bu konuda yaşanıyor. 15 yaş altında mankenler vardı. Bizdeki gibi farklı etnik kökenlerden mankenler yoktu. Gürcü tasarımcıların maskülen tarzına uyuyor bu durum. Modellerle ilgili sorun yaşayacağımızı hiç düşünmemiştik. Benimki gibi kadınsı bir koleksiyona Gürcü mankenler tabii ki çok uygun düşmedi. Türkiye'den manken götürdük.

Tiflis'te Türk damgası!

- Biraz koleksiyonunuzdan bahsetmek istiyorum. Koleksiyonun ilham kaynağı İstanbul...
- İlkbahar-yaz koleksiyonumun ilhamı İstanbul evet. İstanbul'un renkleri, ışıltısı ve iniş-çıkışları... Tıpkı İstanbul gibi feminen, eğlenceli ancak ulaşılması zor bir kadının gardırobuna hitap etmeyi hayal ettim. Koleksiyonun ana dokusunda denim, fisto ve markanın imzası haline gelen tüller bulunuyor. Ayrıca İstanbul'un hareketli, enerji dolu ve ışıltılı gece hayatını ifade etmek için de payetlere yer verdim. İstanbul'un plakası 34 de koleksiyonun ismi oldu.

BİZE ULAŞIN