Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kadınları bu kez hünerlerini pistte gösterecek

Dünya Kadınlar Günü'ne özel heyecan dolu bir etkinliğe imza atılacak. Kendini hayatında kanıtlamış girişimci kadınlar bu sefer hünerlerini pistte gösterecek. Pembepist etkinliği ile 16 girişimci iş kadını, farkındalık yaratmak adına parkurda zamana karşı mücadele verecek.

İş kadınları bu kez hünerlerini pistte gösterecek

kadınları bu kez hünerlerini pistte gösterecek...

İş kadınları bu kez hünerlerini pistte gösterecek

10 Mart'ta Intercity İstanbul Park'ta Dünya Kadınlar Günü'ne özel olarak Pembepist etkinliği düzenlenecek. Katılımcı 16 kadını, onlar için özel hazırlanan pembe tulumlarını giyecek ve piste çıkıp hünerlerini gösterecek. Pist yorumcusu Ayşe Özyılmazel de pistte yerini alacak ve eğlence dolu anlar yaşanacak. Anlayacağınız, o gün Intercity'de atraksiyonu, adrenali bol bir kadınlar günü yaşanacak. Pembepist etkinliği hakkında merak edilenleri sormak için zamanında Formula 1 yarışlarına da ev sahipliği yapmış Intercity İstanbul Park'ın yolunu tutuyoruz.

İş kadınları bu kez hünerlerini pistte gösterecek

Proje sahibi Didem Fatinoğlu ve Türkiye'yi rallide gururla temsil eden Simin Bıçakçıoğlu ile buluşuyoruz. Fatinoğlu, Avrupa'da izlediği bir takım yarışlar sonucu kadınlar için bir organizasyon yapmak istemiş. Projesi ile Intercity'nin kapısını çalmış. "Geniş bir araştırma yaptım. Ne dünyada ne Türkiye'de bu tarz bir etkinliğe rastlamadım. kadınlar piste çıkıp zamana karşı mücadele edecek. Her sene Pembepist'in olmasını istiyorum. Bunu Türkiye'den sonra dünya çapında da yapmayı amaçlıyorum". dünyasının başarılı isimlerinden Ebru Çakmaz, Gülden Türktan, Sibel Büyükuğur ve Mine Ayhan ile de pistteki mücadele öncesi konuşma fırsatı bulduk. Rallici adayı kadınlara Simin Bıçakçıoğlu tarafından eğitim verilmiş.

İş kadınları bu kez hünerlerini pistte gösterecek

KADINLARIN DİŞLERİ UZAYACAK

Pistteki adrenalin hissedilince de el ve ayak koordinasyonları geliştirilmiş. Bıçakçıoğlu'na kadınların psikolojisini soruyoruz, sonuçta ilk defa piste çıkacak olanlar var: "Kadınlar arabaya bindikleri zaman dişleri uzayacak. Rallide 'dişleri uzamak' deyimi vardır. Otomobile binmeden önce kendinizi telkin edersiniz. Ama kaskınızı ve kemerinizi taktığınız an her şey değişir, dişler uzar.

İş kadınları bu kez hünerlerini pistte gösterecek

Hırslanır ve rekabet duygusuna girersiniz. Onlar da bunu yaşayacaklar" şeklinde cevaplıyor sorumuzu. Fatinoğlu'na kadınların bir pistte yarışacaklarını duyduklarında nasıl tepki verdiklerini de soruyoruz. Gülerek cevaplıyor: "Yapamam diyen olmadı ama bir düşüneyim dediler. Ne olduğunu anlamak istediler. Bir incelediler, yüz yüze konuştuktan sonra hepsi bana destek vermek istedi."

İş kadınları bu kez hünerlerini pistte gösterecek

Didem Fatinoğlu/Sanica Yönetim Kurulu Üyesi

'Kesin kadındır' algısını yok etmek istiyorum

Amacım; 'Kesin kadındır' algısını yok etmek. Sokakta kötü araç kullanan birini görünce "Kesin kadındır!" derler ya, bu algıyı yok edip olumlu bir şeye çevirmek istiyorum. Pembepist kadınlar arasındaki dayanışmayı artırmayı, genç girişimci kadınlara yol gösteren başarılı kadınlarını ve kadın girişimciliğini teşvik etmeyi hedefliyor. Pembepist ile kadınların içlerindeki potansiyeli açığa çıkardıklarında, projeleriyle sosyal yaşamda büyük fark yaratabileceklerine dikkat çekmek istiyoruz.

İş kadınları bu kez hünerlerini pistte gösterecek

Simin Bıçakçıoğlu Rallici Kadını

Yıl 2019 olmuş hâlâ şaşırıyorlar

Kendini kendine kanıtlamak ve "Evet, bunu yapabilirim" demek ve kendini görmek isteyen olacaktır. Biz erkeklerin domine ettiği bir toplumuz. Bu spor da erkeklerin çok domine ettiği bir alan. Ben bir kadın olarak bunu yıllarca yaşadım. Yıl 2019 olmuş insanlara hâlâ kadınların pilot olması şaşırtıcı geliyor.

BİZE ULAŞIN