Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşilçam'ın unutulan emekçileri

 • 1
 • 152
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri

Çocukluğumuzdan beri yüzlerini hatırladığımız Yeşilçam'ın emektar oyuncuları, canlandırdıkları karakterlerle anıldılar ve hayatımızda unutulmaz izler bıraktılar.

Gelin bu isimleri bir kez daha hatırlayalım...

Yeşilçam'ın Gamzeli güzeli

Bahar Öztan

11 Ağustos İskenderun doğumludur. İstanbul'da büyümüştür. Elidor Reklamıyla ilk kez ekranlarda gördüğümüz sanatçı, sayısız reklam filminde yer almıştır. Reklam filmlerinden sonra halkın dilinde Gamzeli Güzel olarak tanınmaya başladı. Dönemin ilgi gören fotoromanlarında da büyük beğeni topladı. Bunlardan bazıları, Çarli'nin Melekleri ve Barış Manço ile birlikte yer aldığı fotoromanlardır. Herkesin beğenisini kazanan Bahar Öztan'ın film yapımcıları tarafından dikkat çekmesi de çok zaman almadı. Kısa süre sonra, Şaşkın Milyoner filmiyle sinema hayatına başladı. Bahar Öztan, Yeşilçam'ın Gamzeli Güzeli lakaplı en önemli oyuncularından biri olmuştur

 • 2
 • 152
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri

Türkiye İkinci Güzeli Yeşilçam'ın küçük hanımefendisi

Belgin Doruk

Türk sinemasının 'Küçük Hanımefendi' ismiyle anılan yıldızı Belgin Doruk, 1952'de ortaokul son sınıftayken Yıldız Dergisi ve İstanbul Film'in açtığı yarışmayı Ayhan Işık ve Mahir Özerdem ile birlikte kazanarak sinemaya geçti ve ilk filmi olan Çakırcalı'nın Definesi'ni çevirdi.

1953'te yapılan güzellik yarışmasında "Türkiye İkinci Güzeli" seçildi. Türk sinemasının bir döneminde en çok film çeviren ve en çok sevilen oyuncu oldu.

 • 3
 • 152
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri

Türk sinema tarihinin kilometre taşı

Mualla sürer

Genellikle Türk sinemasında "sabun köpüğü" şeklinde anılan "salon" filmlerinde, yardımcı kadın oyuncu olarak, "kötü kadın" rollerine çıkan sanatçı, ilk filmini 1953 yılında çevirdi.

200'e yakın filmde rol aldı. 28 Eylül 1976`dan beri tedavi görmekte olduğu hastanede, 21 Ekim 1976 yılında kalp ve solunum yetmezliğinden İstanbul'da 74 yaşındayken öldü.

 • 4
 • 152
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri

Türk sinemasının dometes güzeli

Ayşen Gruda

(d. 30 Kasım 1945, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema oyuncusudur. Domates güzeli lakabıyla tanınmıştır. Yeşilçam'ın birçok komedi filminde Şener Şen, Kemâl Sunal ve İlyas Salman gibi önemli isimler ile rol almıştır

 • 5
 • 152
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri

Yeşilçam'ın arab celal'li

Celal Yonant

Celalettin Yonat, 1922'de Sivas'ta doğdu. İlkokuldan sonra çalışma hayatına atıldı. Bir süre Burhaneddin Tepsi ve İsmail Dümbüllü topluluklarında çalıştı. Sinemaya 1948'de figüran olarak girdi ve daha çok Arap Celal ismi ile tanındı. Çoğunlukla küçük karakter rollerinde oynadı. Film yapımcısı Kayahan Arıkan, çektiği bazı filmlerde onu filmin yardımcısı olarak gösterdi. Foto romanlarda da oynadı. Son yıllarında Behçet Nacar'ın Beyoğlu'nda bulunan film-foto roman çekimi yapılan dairesinin bakıcılığını yaptı. Yeşilçam'ın sevilen, sayılan oyuncusu olarak yer aldı. Yaşamı geçim sıkıntıları içinde geçti. 29 Aralık 1993'te, yılbaşına 3 gün kala vefat etti.

 • 6
 • 152
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri

Türk sinemasının "Afroditi"

Banu Alkan

(d. 1 Nisan 1958 Dubrovnik, Yugoslavya)

Liz Remka Rebronja Sancak kökenli marangoz bir babanın beşinci çocuğu olarak 1 Nisan 1958'de (o zaman Yugoslavya) Hırvatistan'nın Dubrovnik kentinde dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte 1966 yılının Aralık ayında Balıkesir ili Edremit ilçesine göç etti. Rebronja ailesi Türk vatandaşı olup Alkan soyadını aldı ve Hırvatça "yaban gülü" anlamına gelen Remka, önce Yaprak sonra da Banu oldu. İstanbul'a taşınarak Kartal'da ikamet ettiler ve çocukluğunun büyük bir bölümü orada geçti. Kartal Maltepe Lisesinde başladığını öğrenimine lise 2nci sınıfta ara verdi.

 • 7
 • 152
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri
Yeşilcam'ın unutulan emekçileri

"Abi siz neden her sabah tek ayak üzerinde duruyorsunuz?"

Tuncay Akça

Hababam Sınıfı'nda Bacaksız lâkaplı, öğrenci rolünü üstlenmiştir. Yol Filminde Yusuf karakterini oynamıştır. 1995-2002 yılları arasında Bizimkiler dizisinde manav rolünde oynamıştır.

2002 yerel seçimlerinde İstanbul Ümraniye Belediye Meclis Üyeliğine, Mart 2009 yerel seçimlerinde İstanbul Sancaktepe (Samandıra) Belediye Başkanlığına aday olmuştur.En bilinen repliklerinden birisi "Abi siz neden her sabah tek ayak üzerinde duruyorsunuz?" sorusudur.

BİZE ULAŞIN