Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! müjdesi...

Milyonlarca temmuz ayında enflasyon zammının ne kadar olacağını merak ediyor. Bunun yanında emeklilere müjdesi de geliyor. Emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs'ta sona erecek. Şartları sağlayan emekliler, engelliler, şehit ve gazi yakınları bu vergiyi ödemiyor. Ödemişse geri de alabiliyor... Sabah gazetesi yazarı emlak vergisi ile ilgili soruları cevaplandırdı…

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Vergi müjdesi...

Ülkemizde bazı dezavantajlı kesimlere devletin destekleri devam ediyor. Özellikle kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi gruplara hem belli şartlarda parasal destek hem de bazı muafiyetler tanınarak hayatları kolaylaştırılıyor. Bu istisnalardan birisi de emekliler, engelliler, gaziler ve şehit yakınlarına tanınan emlak vergisi istisnası. Belli şartlarda bu kişiler emlak vergisi ödemiyorlar. Yanlışlıkla ödenmiş vergileri de geri alma imkanı bulunuyor. İşte bu istisnanın detayları şöyle:

Sabah Memurlar yazdı! Emekliye vergi müjdesi!

* Her emekli ya da engelli yararlanabiliyor mu?
Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ya da sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emeklilerin, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin bu istisnadan yararlanma hakkı bulunuyor.

Sabah Memurlar yazdı! Emekliye vergi müjdesi!

* Her konut için istisna var mı?
Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden alınmıyor. Meskeninin olması gerekiyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor.

Sabah Memurlar yazdı! Emekliye vergi müjdesi!

* Aynı ev iki kişinin üzerindeyse ne yapılacak?
200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar

Sabah Memurlar yazdı! Emekliye vergi müjdesi!

* Yurt dışından emekli olanlar da hak sahibi olabiliyor mu?
istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından olanlar faydalanabiliyor. Dolayısıyla yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.

Sabah Memurlar yazdı! Emekliye vergi müjdesi!

* Vergi istisnasından faydalanmak için ilgili konutta oturma şartı var mı?
Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada oturuyorsanız da ödemiyorsunuz.

Sabah Memurlar yazdı! Emekliye vergi müjdesi!

* Ölüm maaşı alanlar da yararlanabilir mi?
Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor. Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

BİZE ULAŞIN