Türkiye'nin en iyi haber sitesi

diyememek guatr, korku parkinson yapıyor

Psikoterapist Zeynep Dizmen Hacıosmanoğlu ve yazar eşi Eray Hacıosmanoğlu Hastalıkların Duygusal Sebepleri adlı bir araştırma kitabı yazdı. Kitaptan öğreniyoruz ki; bilinen pek çok fiziksel rahatsızlığın altında hüzünden sabırsızlığa, kederden heyecana farklı duygular yatıyor.

Hayır diyememek guatr, korku parkinson yapıyor

İnsana ait duyguları şöyle bir saymaya kalksak, satırlara sığar mı? Korku, öfke, şefkat, kaygı, acıma, hor görme, hor görülme, neşe, kibir, gücenme, hayal kırıklığı... Liste öyle uzun ki. İşte aslında tüm bu duyguların fiziksel rahatsızlıklarla ilgili derin bağlantıları var.

Hayır diyememek guatr, korku parkinson yapıyor

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Hastalıkların Duygusal Sebepleri adlı kitap söylüyor bize bunları. Psikoterapist Zeynep Dizmen Hacıosmanoğlu ve yazar/kreatif direktör eşi Eray Hacıosmanoğlu'nun birlikte hazırladığı bu araştırma kitabı hangi duyguların hangi hastalıklara, nasıl yol açtığını anlatıyor. Peki duygular nasıl oluyor da hastalıklara yol açıyor ya da tetikliyor.

Hayır diyememek guatr, korku parkinson yapıyor

Zeynep Dizmen şöyle yanıtlıyor bu sorumuzu: "Hücre sistemi tüm bilgileri ve anılarımızı kaydediyor. Travma dediğimiz tanımda anılarımızda çözümlenmemiş duyguların bulunması durumunu tanımlıyoruz. O nedenle yaşadığımız olaylar zihin, beden, ruh bütünlüğünde kendine yer edinirken somut gösterge olan bedende rahatsızlıklara neden oluyor. Bu olaydan yüzyıllar öncesinden İbn-i Sina'nın eserlerinde bahsedilmiş iken şimdilerde bilim tekrar bu alana dönerek insanın ruh halinin hücreler üzerindeki etkilerini araştırıyor. İnsanın ruh halinin DNA yapısı üzerindeki değişimlerini bugün bilim ortaya koyuyor.

Hayır diyememek guatr, korku parkinson yapıyor

Genler ve çevre üzerine olan etkilerini kitabımızda uzun uzun anlattık. Ancak kısa bir örneklendirme gerekirse bizim için egzama ayrılık kaygısını temsil eder. Görüştüğümüz kişilerden birinde sekiz yaşında anne baba ayrılığı neticesinde başlayan ve tedavi edilemeyen egzaması vardı. Böylesi büyük bir duygusal travma birçok duyguyu barındırırken çözümlenmemiş ve duyguların bastırılmış olması sonucu hastalık meydana gelir. Hayatta yaşanan bir kayıp neticesinden bir kanser türüne yakalanma ihtimali de artar." Tabii ki her rahatsızlığın genetik ve fiziksel oluşumları var. Fakat duygular da pek çok rahatsızlıkta tetikleyici rol oynuyor. İşte kitaptan hangi hastalıkların altında hangi duyguların yattığına dair ilginç notlar...

Hayır diyememek guatr, korku parkinson yapıyor

BEYİN FELCİ

Katı düşünce kalıpları.
Değişimi inatla reddetme.
Aileyi cezalandırma arzusu.
"Her şey benim" düşüncesi.

Hayır diyememek guatr, korku parkinson yapıyor

ÇÖZÜM TERAPİSİ

Kişi birlik içinde, sevgi dolu ve huzurlu bir aile yaşamına katkıda bulunduğunun farkına varmalıdır.

Hayır diyememek guatr, korku parkinson yapıyor

"Her şey yolunda" düşüncesi ve, "Zihnimin bilgisayarını yeniden programlamak çok kolay." fikri benimsenmelidir. Unutulmamalıdır ki hayat değişimler sürecidir.

SON DAKİKA