Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın ilk kulübü

Dünyanın ilk futbol kulübü

Sheffield kenti de kurallar birliğinin bulunmadığı dönemin bir kısmını Cambridge kurallarını benimseyerek geçirmiş; ancak daha sonra Sheffield F.C. günümüze kadar ulaşan bazı kuralların temelini attı.

Dünyanın ilk futbol kulübü

Sheffield F.C. kulübünün üyeleri herhangi bir rakip olmadığı için ilk zamanlar kendi aralarında maç yapmışlardır. Ta ki 1860 yılında dünyanın ikinci kulübü “Hallam F.C.” kurulana kadar. Yine Sheffield kentinde kurulan Hallam F.C.’nin kurucusu ve ilk kaptanı John Charles Shaw’dır.

Dünyanın ilk futbol kulübü

Rouge, dönemin müsabakalarında beraberlik halinde kazananı belirlemek için kullanılan bir kuraldı. Normal kalenin her iki yanından dörder yard genişliğindeki bir alana isabet eden her şut bir rouge olarak hesaplanır ve bahsi geçen bölgeye daha fazla şut isabet ettiren takım maçı kazanırdı.

Dünyanın ilk futbol kulübü

Hallam F.C., kurulduğu günden bu yana maçlarını 1804 yılında inşa edilen ve dünyanın en eski stadı olan “Sandygate”de oynanıyor.

Dünyanın ilk futbol kulübü

Kulübün kurucuları Prest ve Creswick’in, kentin kendi kurallarını belirlemek için kafa yormaya başlarlar. Ofsaytın olmayışı ya da hücum eden oyuncunun itilmesinin serbestliği gibi denemelerde bulunmasıyla Rugby sporunun temellerini atan Sheffield F.C.; zamanla ilk üst direk kullanımına, ilk kornere, ilk serbest vuruşa ve hatta projektör ışıklandırmasıyla oynanan ilk gece maçına imza atar.

Dünyanın ilk futbol kulübü

1867 yılında ise, yerel bir tiyatro sahibi olan Thomas Youdan tarafından tarihin ilk turnuvası olan “Youdan Cup” düzenlenmiştir. Sheffield kentinde düzenlenen turnuvayı, finalde Norfolk’u normal süresi 0-0 biten maçta 2 rouge farkla yenen Hallam F.C. kazanmış ve tarihin ilk kupasının sahibi oldu.

Dünyanın ilk futbol kulübü

1957 yılında, kuruluşunun 100. yılı şerefine Hillsborough’da ile özel bir maç yapan Sheffield F.C. kulübü, 2004 yılında da ’nın verdiği en büyük onur ödülü olan “Order of Merit” ile ödüllendirildi.

BİZE ULAŞIN