Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahaya, fileye, mindere adımızı yazdık

Sahaya, fileye, mindere adımızı yazdık

Şöyle bir dönüp bakalım; Naim Süleymanoğlu efsanesinden Galatasaray’ın UEFA şampiyonluğuna, 12 Dev Adam’dan Fenerbahçe’nin geçtiğimiz günlerdeki voleybol başarısına kadar, yakın spor tarihimizde gurur duyulacak ne çok olay var

Hazırlayanlar: Tarık Dağlı - Serkan Ünlü

Sahaya, fileye, mindere adımızı yazdık

1986: Yenilgisiz ikinci olmak

1985-86 sezonunu namağlup olarak tamamlayan Jupp Derwall’in Galatasaray’ı, 13 senedir hasret kaldığı şampiyonluğa ulaşamadı. Aynı puanı toplayan Beşiktaş, sekiz gol averajla şampiyonluk ipini göğüsleyen ekip oldu.

Sahaya, fileye, mindere adımızı yazdık

11 Aralık 1986: Halterde efsane başlıyor

Bulgaristan’daki baskılardan kurtulmak isteyen Türk kökenli Bulgar sporcu Naum Shalamanov (Naim Süleymanoğlu), Avustralya’daki Dünya Halter Şampiyonası’nda Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak iltica etti. 19 yaşındaki sporcunun Türkiye’ye getirilmesinde Başbakan Turgut Özal devreye girdi. Avrupa Halter Şampiyonası’na Türkiye adına katılıp üç altın madalya kazanan Naim’in, aynı yıl Seul Olimpiyatları’na yarışabilmesi için Bulgaristan’a örtülü ödenekten 1 milyon dolar ödenmesi sonrası 9 Olimpiyat ve dünya rekoru kırıp Time’a kapak oldu.

Sahaya, fileye, mindere adımızı yazdık

1987: 14 yıllık hasretin sona erişi

1986-87 sezonunda Galatasaray, geçen sezon averajla kaptırdığı şampiyonluğu Beşiktaş’tan geri alırken 14 yıllık şampiyonluk hasretine de son vermiş oldu.

Sahaya, fileye, mindere adımızı yazdık

12 Mart 1988: Erman Kunter çıldırdı

Basketbolda 1987-88 sezonu Orhun, Tamer, Volkan, Rüçhan, Larry Richard gibi o zamanın genç oyuncularından kurulu Eczacıbaşı’nın sürpriz şampiyonluğuyla kapanırken, çok renkli olaylara da sahne olmuştu. 7 Mart 1988’de İTÜ, Hilalspor’u 153-70 yenerken, Levent Topsakal 81 sayıyla lig rekorunu kırmıştı. Sadece beş gün sonra aynı Hilalspor’u 175-101’le geçen Fenerbahçe’de ise Erman Kunter rakip potaya tam 153 sayı bırakarak hem inanılması güç bir rekor kırıyor hem de Levent’in rekorunu neredeyse ikiye katlıyordu.

Sahaya, fileye, mindere adımızı yazdık

22 Haziran 1988: Taçsız Kral’dan ‘Altın Ayakkabılı Kral’a

Galatasaraylı Tanju Çolak 39 golle Avrupa Gol Kralı olurken, Metin Oktay’ın 1963’teki 38 gollük rekorunu da kırdı. Tanju daha sonra Avrupa’da her yıl en çok gol atan futbolcuya verilen Altın Ayakkabı ödülüne layık görüldü.

Sahaya, fileye, mindere adımızı yazdık

15 Mart 1989: ‘Ağlamak istiyorum sayın seyirciler’

Galatasaray, yıllar süren ‘Avrupa Fatihi’ namına giden ilk adımları o gün attı. Şampiyon Kulüpler Kupası’nda ilk turda Rapid Vien’i geçen Galatasaray, İsviçre şampiyonu Neuchatel Xamax’ı, 3-0 ve rövanşında Ali Sami Yen’de 5-0 hezimete uğrattı. Çeyrek finalde Monaco’yu, Prekazi’nin 40 metrelik frikiğiyle geçen Galatasaray, yarı finalde Steaua Bükreş’e elense de, akıllarda 15 Mart 1989’da Neuchatel maçını sunan İlker Yasin’in “Ağlamak istiyorum sayın seyirciler,” sözleriyle kaldı.

BİZE ULAŞIN