Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şenol Güneş'in 59 yıllık başarı öyküsü

Şenol Güneş'in 59 yıllık başarı öyküsü
Türk futboluna damgasını vurmuş futbol adamlarından olan Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş bugün 59 yaşına girdi. 1 Haziran 1952'de doğan Şenol Güneş'in kariyeri başarılarla dolu. Peki Güneş futbola nasıl başladı, başarıya ulaşmak için hangi yollardan geçti? İşte Türk futbolunda devrim yapmış bir insanın başarı öyküsü:
Şenol Güneş'in 59 yıllık başarı öyküsü

LİMON KABUKLARIYLA FUTBOL OYNARDI
1 Haziran 1952'de Trabzon'da doğan Şenol Güneş, mahalle aralarında limon kabuğu çöpleriyle futbol oynamaya başladı. Basketbola merakı vardı. Ve basketbol takımlarını o kurardı. Ama Trabzon'da en büyük tutku futbol olduğu için basketbol oynayacak adam bulamazdı.

Şenol Güneş'in 59 yıllık başarı öyküsü

VEFASPOR TARAFTARI ŞENOL GÜNEŞ

Trabzonspor'un ilk kurulduğu yıllara denk gelen bu dönemde, Şenol Güneş Vefaspor'u tuttu. Çünkü kendi oynadığı mahalle takımının renkleriyle bu takımın renkleri aynıydı. Amatör maçlarda kaleye geçerdi ama mahalle maçlarında santrafor olarak önde oynardı.İlk yıllarında kaleci olmaktan hoşnut değildi. Ama bir süre sonra kalecilik görevi onun üzerine kaldı.

Şenol Güneş'in 59 yıllık başarı öyküsü

FUTBOL KARİYERİNE ERDOĞDU GENÇLİK'TE BAŞLADI

Şenol Güneş futbol kariyerine Erdoğdu Gençlik'te başladı. Bundan sonra 17 yaşındayken Trabzonspor'un amatör takımına geçtikten sonra, buradan da Sebat Gençlik’e transfer olarak profesyonel futbolculuğa ilk adımını atıp, burada ilk büyük çıkışını yaptı.

Şenol Güneş'in 59 yıllık başarı öyküsü

EĞİTİM VE FUTBOL BİR ARADA

Bu süreler içinde öğrenimine devam etti. 1972 yılında Trabzonspor'a geri transfer oldu. 20 yaşındaydı ve bir yandan da Eğitim Enstitüsüne devam etti. Öğle aralarında Turgay Semercioğlu ile yemek yemeyerek ya da hemen yiyerek öğle aralarında koşu antremanları yapardı.

Şenol Güneş'in 59 yıllık başarı öyküsü

6 ŞAMPİYONLUK YAŞADI

Yaklaşık 15 yıl Trabzonspor'da kalecilik yaptı. Trabzonspor'da 1975-1984 arasında 6 şampiyonluk yaşadı. Gençlik yıllarında radyolarda büyük futbolcuları dinlerken hayalleri şekillendi. Kendi sözleriyle "...Bende onlar gibi ve daha iyisi olmak isterdim. Örneğin bir kaleci top kurtarmışsa, gol yemişse. Hiç gol yemeyen bir kaleci olma hayalim vardı."

Şenol Güneş'in 59 yıllık başarı öyküsü

1112 DAKİKA GOL YEMEYEREK REKOR KIRDI

Türk spor tarihinde birinci ligde 1112 dakika süreyle kalesinde gol görmeyerek en uzun süre gol yememe rekorunu kendi adına yazdırdı. Kaleciliği sevmediniz mi soruna cevaben şöyle der; "Severek oynamadım ama oynarken gereğini yaptım. Yani başlangıcım severek, isteyerek, planlanmış bir şey değildi. Ama oynadığım zaman işimin gereğini çok iyi profesyonel olarak yaptım."

BİZE ULAŞIN