Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler 'ı neden bu kadar sevdi?

Tuna ve Sava nehrinin kesiştiği noktada yer alan , tarih boyunca büyük öneme sahipti. Yüzyıllar boyunca Osmanlı yönetiminde kalan Belgrad, imparatorluğun 'daki en önemli kentlerinden biriydi. Avrupa'nın kapısı olarak adlandırılan kent, günümüzde de turistlerin ilgi odağı. Belgrad'a 2018 yılında en çok Türk turistlerin geldiği açıklandı. 2019 geneli için de benzeri bir tablo bekleniyor. İşte Balkanların bu güzel kenti hakkında bilmeniz gerekenler.

Türkler Belgrad'ı neden bu kadar sevdi?

Balkanların en büyük kentlerinden biri
, Balkanların en büyük kentlerinden biri. Yüzyıllar boyunca kavimlerin gelip geçtiği Belgrad, Yugoslav Krallığı'nın, Yugoslavya Federasyonu'nun ve günümüzde de Sırbistan'ın başkenti olma özelliği taşıyor. Peki son dönemde Türk turistlerin de akınına uğramaya başlayan bu kenti özel kılan ne? Belgrad'ta ne yapılır? Belgrad'ta nereleri görmeli? İşte 'nın kapısı olan bu kant hakkında bilinmesi gerekenler...

Türkler Belgrad'ı neden bu kadar sevdi?

Belgrad tarihi hakkında bilgiler...
, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği yerde kurulmuş bir kenttir. Tarihiçesi Roma dönemine kadar giden kentte 6. yüzyıldan itibaren kalıcı yerleşim izlerine rastlanmaktadır.

Türkler Belgrad'ı neden bu kadar sevdi?

Tarih boyunca akınlara uğradı
Romalıların 2. yüzyıldan itibaren yönetiminde olan , öncesinde uzun yıllar Keltlerin yaşadığı bir yerdi. Kavimler Göçü sonrası Hun ve Bulgar akınlarına uğrayan Belgrad'a, 5. yüzyıldan itibaren Slavlar yerleşmeye başlar. Doğu Roma (Bizans) ile Batı arasındaki sınır konumunda bulunan Belgrad, düzlük bir arazide bulunması nedeniyle sürekli olarak akınlara uğradı.

Türkler Belgrad'ı neden bu kadar sevdi?

Sırp Krallığı'nın merkezi
Sırp Krallığı'nın merkezi haline gelen , Ortaçağ boyunca stratejik önemini korudu. 1521'de Osmanlı hakimiyetine giren Belgrad, imparatorluğu'nun batı seferlerinin başlangıç noktası olma özelliğini taşıyordu. Kanuni Sultan Süleyman Macaristan ve Viyana seferlerine çıkmadan önce burada konaklamıştı.

Türkler Belgrad'ı neden bu kadar sevdi?

Belgrad'ta Türk izleri...
Yüzyıllarca Osmanlı hakimiyetinde kalan 'ta bu dönemde çok sayıda Osmanlı-Türk yapısı inşa edilmişti. Ancak Osmanlı-Avusturya savaşları sonrası el değiştiren kentte, Osmanlı'ya ait eserler yok olmaya yüz tuttu. Birçoğu bilinçli bir şekilde yıkılan yapıların yanı sıra bakımsızlıktan eserlerden günümüze kadar gelmeye başaranlar da var. Bunlardan biri günümüzde de Türkçe ismiyle anılan Kalemegdan (Kale Meydanı). Bir diğeriyse Belgrad'ın merkezinde bulunan 1575'te inşa edilen Bayraklı Camii'dir.

Türkler Belgrad'ı neden bu kadar sevdi?

Kentin ikiye bölünmesiAvusturya-Macaristan İmparatorluğu ve 19. yüzyılda Osmanlı'dan ayrılıp bağımsız bir krallık haline gelen Sırbistan'ı Tuna nehri ayırmaktaydı. Kent bu nedenle uzun yıllar ikiye ayrılmış durumdaydı. Birinci Dünya Savaşı sonrası kurulan Yugoslav Krallığı'nın başkenti olan kent, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman bombardımanına uğradı. Savaş sonrası kurulan Yugoslavya'nın başkenti olan , ülkenin dağılması sonrasında da Sırbistan'ın başkenti oldu.

Türkler Belgrad'ı neden bu kadar sevdi?

Resmi para birimi Dinar
Resmi para birimi Dinar olan Sırbistan ile Türkiye arasında bir saatlik bir fark bulunmakta. Mutfağında pek çok benzerlikle karşılaşabileceğiniz 'ta konaklayabileceğiniz beş yıldızlı otellerin yanı sıra pansiyonlar da mevcut. Kent içi ulaşım ağırlıklı olarak tramvay ve otobüslerle sağlanmakta.

SON DAKİKA