10 Soruda Papa neden Türkiye'de?

 • 1
 • 11
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?

Papa Francis 6. Dış ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiriyor. İslamofobi ve dini terörizm hakkında önemli mesajlar vermesi beklenen Papa, yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın da ilk konuğu. Peki Papa'nın Türkiye'ye gelişi neden bu kadar önemli? Fener Rum Patrikhanesi ile 1000 yıldır devam eden kavganın nedeni nedir? Papa İslamiyet ve Türkler hakkında ne düşünüyor? Tüm bu soruların cevabını Sabah.com.tr yazarı Taha Dağlı verdi.

 • 2
 • 11
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?

PAPA'NIN TÜRKİYE ZİYARETİ NEDEN ÖNEMLİ?

Bugüne kadar 4 Papa Türkiye'yi ziyaret etti, ziyaretlerden ikisi Erdoğan döneminde gerçekleşti. 2006'da Papa Benedictus geldiğinde Erdoğan Başbakan'dı, bu son ziyarette ise Cumhurbaşkanı. 2006 ziyaretinde Cemaatin önde gelen isimleri de Papa'yla yakın temastaydı. Fener Rum Patrikhanesindeki ayine de katılmışlar hatta cemaatin önemli isimlerinden biri Papa'nın elini öpmüştü. Papa Francis'in ziyaretinde ise durum 2006'ya göre farklı. Papaların Türkiye ziyaretlerindeki temasları ve mesajları hep önemli olmuştur. Bu ziyarette de Erdoğan faktörünün ön planda olduğunu görüyoruz. Verilen mesajlarda da bu durum ortaya çıkıyor.

 • 3
 • 11
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?

ERDOĞAN NEDEN O TABLOYU HEDİYE ETTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa'ya Fatih Sultan Mehmet'in Bosna'daki Hristiyan din adamlarına yönelik fermanının yazılı olduğu gümüş bir tablo hediye etti. O fermanda Fatih, Bosnalı ruhbanlara hitap ediyor ve dini inançlarına engel olunmayacağını garanti ediyordu. Papa'nın dinler arası diyolag çağrısına Erdoğan, Fatih'in anlamlı fermanıyla karşılık verdi ayrıca Cumhurbaşkanı, Papa'nın çağrılarına Türkiye'nin öncüsü olduğu Medeniyetler İttifakı projesiyle de sözlü olarak bir mesaj verdi.

 • 4
 • 11
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?

FATİH HRİSTİYANLARA FERMANINDA NE SÖYLEMİŞTİ?

"Ben ki Sultan Mehmet Han'ım; sıradan ve seçkin bütün insanlar tarafından bilinsin ki, bu padişah buyruğunu ellerinde bulunduran Bosnalı [Fransisken] ruhbanlara büyük bir lütufta bulunarak şunları buyurdum: Adı geçenlere ve kiliselerine hiç kimse engel olmayacak ve sıkıntı vermeyecektir ve onlar sakınmaksızın ülkemde yaşayacaklardır. Ve kaçıp gidenler bile güven içinde olacaklardır. Gelip ülkemizde korkusuzca oturacaklar ve kiliselerine yerleşeceklerdir. Ne ben, ne vezirlerim, ne kullarım, ne uyruklarım, ne de ülkemin bütün halkından hiç kimse adı geçenlere —kendilerine ve canlarına ve mallarına ve kiliselerine ve dışarıdan ülkemize gelenlerine— dokunmayacak, saldırıp incitmeyecektir. Yeri, göğü yaratan Rızıklandırıcı adına ve Kur'an adına ve ulu Peygamberimiz adına ve yüz yirmi dört bin peygamber adına ve kuşandığım kılıç adına yemin ederim ki, bu kişiler emrime itaat ettikleri sürece, bu yazılanlara hiç kimse uymazlık etmeyecektir. Böyle biline."

 • 5
 • 11
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?

PAPA'NIN TÜRK DOSTU MU?

Papa İsrail medyasına Türkiye ziyaretinden bir gün önce verdiği röportajında Arjantin'deki Türk dostlarından bahsetti. Ülkesinde Yahudi ve Müslüman arkadaşlarının olduğunu söyleyen Papa onlarla futbol oynadığını anlattı, Müslüman olan arkadaşlarının Türk olduğunu vurguladı "çok iyi çocuklardı, onlarla futbol oynardık, ben onlara 'Turko' derdim çünkü dedeleri Osmanlı İmparatorluğunun pasaportlarıyla Arjantin'e gelmişler" diye konuştu.

 • 6
 • 11
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?

PAPA İSLAM DİNİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

Papa Benedictus'un islamiyete karşı duyarlılığı zayıftı hatta 2008'de sarf ettiği sözler tartışma uyandırmıştı. Francis ise bu anlamda farklı bir duruşa sahip. Bu anlamda bir çok örnek var. Mesela geçtiğimiz Mayıs ayında Filistin'e gittiğinde Miraç gecesi Kudüs'teydi ve Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmişti. Batı Şeria'da utanç duvarında dua etmişti. Ziyaretine İsrail'den değil Ürdün'den Batı Şeria'ya geçerek Filistin'den başlamıştı.

 • 7
 • 11
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?
10 Soruda Papa neden Türkiye'de?

PAPA FENER RUM PATRİĞİ İLE NEDEN KAVGALI?

Papa'nın Türkiye ziyaretinde Ortadoğu'daki IŞİD krizi, mülteciler konusu, Vatikan-Ortodoks ilişkileri gibi konularda mesajları var. Tabi kendisinden önce Türkiye'ye gelen 3 Papa gibi o da 30 Kasım'ı tercih ederek, Ortodoks kilisesine verdiği önemi gösteriyor. Bu anlamda 2006'da da Papa Benediktus, İstanbul'da Fener Rum Patrikhanesindeki ayine katılmıştı. Papa Francis'in de Patrik Bartholomeos ile arasının iyi olduğu biliniyor. Kiliseler arası bu ilişkiler Papa'nın 2013'te Papa'lığa başlarken yapılan törende de geliştirilmişti. Patrik Bartholomeos, Vatikan'daki o törene Ortodoks Kilisesi adına katılan ilk isim olmuştu.

BİZE ULAŞIN