Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ak Parti tarihi kongreye hazır

 • 1
 • 25
Ak Parti tarihi kongreye hazır
Ak Parti tarihi kongreye hazır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi ile ilgili, "Tamamen seçimlerin yapılabileceği, sayın genel başkanımızın konuşmasının ardından, genel başkan adayımızın konuşması ve arkasından seçimlere geçileceği bir kongre olacak." dedi.

 • 2
 • 25
Ak Parti tarihi kongreye hazır
Ak Parti tarihi kongreye hazır

Ataş, AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongre komisyon üyelerinin katılımıyla kongrenin yapılacağı Arena Spor Salonu'nda AK Partili milletvekilleri ve parti teşkilatının katılımıyla düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Pazar günü yapılacak kongrenin öncekilerden farklı olup olmayacağına ilişkin soru üzerine Ataş, "Olağanüstü alınmış bir karar, gündemleri biraz daha farklı. Tamamen seçimlerin yapılabileceği, sayın genel başkanımızın konuşmasının ardından, genel başkan adayımızın konuşması ve arkasından seçimlere geçileceği bir kongre olacak." ifadesini kullandı.

 • 3
 • 25
Ak Parti tarihi kongreye hazır
Ak Parti tarihi kongreye hazır

KONUŞMALARIN ARDINDAN DİREKT SEÇİMLER

Olağanüstü kongrelerin gündemlerinin önceden belirlenip, ilan edildiğini kaydeden Ataş, sadece belirlenen gündemin müzakere edileceğini söyledi.

Ataş, ilave bir gündem maddesi olmadığı için ne ilan edilmişse, ne duyurulduysa sadece o gündem maddelerinin görüşüleceğini, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu ve Genel Başkan adayı Binali Yıldırım'ın konuşması sonrasında direkt seçimlere geçileceği bilgisini paylaştı.

OYLAMA İKİ TUR ŞEKLİNDE GERÇEKLEŞECEK

Kongrede saat 15.00-16.00 gibi oylamaların tamamlanacağını, oylamanın iki tur şeklinde yapılacağını dile getiren Ataş, şöyle devam etti:

"Önce sayın genel başkan adayımızın seçimiyle ilgili oylama yapılacak, arkasından da o sonuçlandıktan sonra partinin diğer yönetim organlarıyla ilgili oylamalar yapılacak. Bunların sayımı, dökümü belki zaman alacak kısım ama netice itibarıyla saat 16.00 gibi bunların tamamlanacağını ümit ediyoruz."

Ataş, bir soru üzerine HDP'ye davet gönderilmediğini de söyledi.

 • 4
 • 25
Ak Parti tarihi kongreye hazır
Ak Parti tarihi kongreye hazır

TEDBİRLER TAMAM

Ataş, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e davet gönderilip, gönderilmediğine ilişkin soru üzerine, "Davet gönderildi. Yurt dışındaydı, bugün döneceğini biliyoruz. Davetiyeyi elden gönderdik ve sayın genel başkan adayımız, belki genel başkanımız da kendilerini arayarak ayrıca davet edecekler." dedi.

Güvenlik tedbirleriyle ilgili soruya Ataş, güvenlik güçleriyle yaptıkları görüşmelerde şehir girişlerinden itibaren hatta Türkiye'nin her ilinden otobüslerin hareket etmeden önce aranması şeklinde güvenlik tedbirlerinin alınacağını anlattı.

Ataş, "Ankara girişlerinden itibaren de muhtelif noktalarda bu tür tedbirler alınmıştır, bunlar yerine getirilecektir." diye konuştu.

 • 5
 • 25
Ak Parti tarihi kongreye hazır
Ak Parti tarihi kongreye hazır

22 MAYIS'TA GÖREVİ SONA ERECEK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi ile ilgili "Sayın Davutoğlu, 27 Ağustos 2014 tarihinden 22 Mayıs 2016 tarihine kadarki süreçte, 20 ay 25 günlük süreyi de çok başarılı çalışmalara imza atmak suretiyle görevini tamamlamış olacak" dedi.

Ataş, AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongre komisyon üyelerinin katılımıyla kongrenin yapılacağı Arena Spor Salonu'nda AK Partili milletvekilleri ve parti teşkilatının katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Kongre hazırlıklarının hızlı bir şekilde devam ettiğini, salondaki hazırlıkların yüzde 80 seviyesinde tamamlandığını belirten Ataş, 5 Mayıs'ta AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 2. Olağanüstü Büyük Kongre çağrısı üzerine partide çalışmaların başladığını söyledi.

 • 6
 • 25
Ak Parti tarihi kongreye hazır
Ak Parti tarihi kongreye hazır

Ataş, 6 alt çalışma grubu oluşturulduğunu, bu gruplarda 50'ye yakın milletvekiliyle, kadın ve gençlik kollarından ekiplerin görev aldığını kaydederek, "6 bin davetiye basıldı ve tüm sivil toplum örgütlerimize, sendikalara, siyasi partilere, yabancı misyon şefleriyle büyükelçiliklerimize bu davetiyeler gönderildi." diye konuştu.

Delege kartlarının basıldığını ve bunlarla ilgili davetiyelerin kuruluşundan beri görev yapan il başkanlarına, 22., 23., 24. ve 25. dönem milletvekili olup, şu anda aktif milletvekili olmayanlara gönderildiğini dile getiren Ataş, ayrıca belediye başkanları ve il başkanlarıyla, teşkilatların tüm kademelerinin de kongreye davet edildiğini belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ataş, "Türkiye genelinden 81 ilimizden planladığımız otobüs sayısı bin 15'di. Ancak illerden yoğun talep gelmesi üzerine bu sayı bin 300'e yaklaşmış vaziyette." dedi.

Sürekli kongreye katılımla ilgili taleplerin arttığını bildiren Ataş, 40 ile 50 binin üzerinde teşkilat mensubunun kongreye iştirak edeceğini ifade etti.

 • 7
 • 25
Ak Parti tarihi kongreye hazır
Ak Parti tarihi kongreye hazır

KONGRE GÜNÜ BİN 100 KİŞİ ÇALIŞACAK

Ataş, AK Parti'nin hizmetin adresi olduğunu vurgulayarak, bu geleneğin Binali Yıldırım ile devam ettirileceğini, terör meselesinin kökünün kazınacağı konusunda kararlılığın sürdürüleceğini bildirdi.

Kongreye delegelerin katılımları noktasında tüm tedbirlerin alındığını ve bugünden itibaren de kartların AK Parti Genel Merkezinde dağıtılmaya başlandığını belirten Ataş, önceki kongrelerde salona sığmayanlar için kurulan çadırların iki katı kadar büyük kapasiteli çadırların kurulduğunu söyledi.

Ataş, kongre günü salon içinde ve dışında bin 100 civarında görevlinin çalışacağını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN