Türkiye'nin en iyi haber sitesi

190 kişiyi kesen Cezalı Rus Kılıcı!

190 kişiyi kesen Cezalı Rus Kılıcı!

Müze yetkililerinden edinilen bilgiye göre; Osmanlı padişahı II. Abdülhamit ve Rus çarı II. Alexander döneminde 1877-1878 tarihleri arasında yaşanan Osmanlı-Rusya Savaşı'nda, 190 kişiyi keserek öldürdüğü kaydedilen Rus askerlerine ait kılıç, savaş esnasında Osmanlı Askerinin eline düştü ve sonraki süreçte ise Maliye'ye geçti.

190 kişiyi kesen Cezalı Rus Kılıcı!

Tarihi kılıç daha sonra ise Ladik'te kurulan 'ne 'Cezalı olduğu' gerekçesi ile hibe edildi. Kılıç, müzede 'Cezalı Rus kılıcı, savaşta 190 kişi kesmiştir' notu ile sergileniyor.

190 kişiyi kesen Cezalı Rus Kılıcı!

'' projesi kapsamında ilçeye 17, 18 ve 19'ncu yüzyıla ait ahşap ambar, ev ve caminin bulunduğu tarihi bir köy de kuruldu. 2 milyon TL'lik proje, yaklaşık 150 kişi ve kuruluşun hibe desteğiyle gerçekleştirildi. Özellikle Osmanlı Dönemi ve sonrasında kullanılan Ahşap mimari özelliklerini ön planda tutarak sıhhat ve yaşam kalitesi adına üstün yönlerinin ortaya konmaya çalışıldığı proje ile, dünyada örneği bulunmayan çok amaçlı bir Açık Hava Müzesi modeli baz alınarak yerli ve yabancı misafirlerin hoşça vakit geçirebilecekleri doğal bir köy atmosferi oluşturuldu.

190 kişiyi kesen Cezalı Rus Kılıcı!

Proje kapsamında; 26 ambar, 4 ahşap ev, 2 sergen, 2 serender, 4 su kuyusu, çok amaçlı konferans salonu ve müze (samanlık), ahşap cami, 3 köy fırını, minyatür Ladik Gölü ve Saat Kulesi, Köy içi Dere, değirmen, tirit evi, havuz ve şelale var. Çocuk parkı, otopark, hediyelik eşya stantları ve 50 yatak kapasiteli pansiyon ile proje sahası tamamıyla 'Yaşayan Bir Köy Havası'na sahip

190 kişiyi kesen Cezalı Rus Kılıcı!

Müzede yer alan protez kolun da ilginç bir hikayesi var. Ladik ilçesinde 1887'de doğan Hüsnü Başerli, Birinci ve İkinci Balkan savaşlarına katıldı. Çanakkale Savaşı'nda başından yaralanan Başerli, iyileştikten sonra Birinci Dünya Savaşı'nda Kafkas Cephesi'nde görev aldı. Savaş sırasında şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu kolu dirsekten kopan Başerli, Ruslara esir düştü. Bakü'ye götürülen ve Rus hastanesinde ameliyat edilen Başerli, 2,5 yıl esir tutulduktan sonra Osmanlı Devleti'ne teslim edildi.

190 kişiyi kesen Cezalı Rus Kılıcı!

Başerli, İstanbul'da 1927'de yapılan protez kolu 5 yıl kullandı. 1932'de yeni bir protez kol yapılan Başerli, 1979 yılında 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. Gazi Başerli'nin iki protez kolu, ailesi tarafından özenle korundu. Protez kollardan ilk yapılanı olan 90 yıllık kol, torunu Seyit Ahmet Başerli (69) tarafından Ladik'teki 'ne bağışlandı.

SON DAKİKA