Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkan Topuz: "Kanser olmadan önce önlenebilir"

Erkan Topuz: Kanser olmadan önce önlenebilir

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz, sabah.com.tr'nin sorularını yanıtladı... Topuz, kanserle mücadelenin anne karnında başladığına dikkat çekerek hamile bayanların dikkat etmesi gereken noktaları anlattı. Kansere karşı koruyucu bitkisel besinlerden, futbol maçlarındaki taraftarın yaşadığı strese kadar bütün sorularımız yanıtlayan Erkan Topuz, kanserle mücadelenin önemini vurguladı.

RÖPORTAJ: MARİLLA ERÇİK - SABAH.COM.TR ÖZEL

Erkan Topuz: Kanser olmadan önce önlenebilir

Kansere bakışımız nasıl olmalı?
1- En önemli olay kanserden korunmak
2- Kanserde erken taşhisi yani tanısı
3- Kanser tedavisi
Dünyada en çok kanser tedavisi üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Bunun ardından kanser tarama, erken teşhis ve tanı geliyor.

Erkan Topuz: Kanser olmadan önce önlenebilir

KANSERDE TEDAVİDEN DAHA ÇOK KORUNMAK ÖNEMLİ
Kanserde korunma esnasında halk, basın ve doktorlar tarafından bilinçlendirilmeli. Kanserde tedaviden bin kat daha önemli korunmak. Kanserden korunmak için en en önemli faktörlerden biri para. Yani dünya aşağı yukarı 300 - 400 milyar dolar kanser ilaçlarına büyük paralar harcarken, kanserden korunmak için parmaklarını bile kıpırdatmıyor. Çünkü işlerine gelmiyor. Esasında bu bir devlet politikası ve dünya politikası olmalı. Hiç değilse bu harcanan 300-400 milyar doların yüzde 10'unu korunmaya versek kanser bu kadar hızla artmayacak.

Erkan Topuz: Kanser olmadan önce önlenebilir

2020 YILLARDINA BİR FELAKET GELECEK
Biliyorsunuz ki 2020 yıllarında 20 milyon kişi kansere yakalanacak. Bunun hesabını yaparsanız artık milyonlarca kişi kansere yakalanacak ve kanserle yaşayacak. Bu yalnız yeni vaka. Bir de eski vakalar var; kanser geçirmiş veya kanser tedavisi esnasında olanlar. Şimdi 4 kişiden 1'inin kansere yakalandığını düşünürsek ki belki o zaman 3 kişiden 1'i yakalanmış olacak. Dünyanın bir felaketi gelecek 2020 yıllarında. Buna ne devlet sağlık birimlerinin bütçesi dayanabilir ne de özel sigortalar. Çünkü bir kanser tedavisinin eskiden 500 dolarken şimdi aşağı yukarı en azından 25-30 bin dolara çıktı ve gün be gün bu fiyatlar artıyor. Evet, kanserde çok büyük gelişmeler var tedavide ama hep tedaviye yönelik. Ne kadar tedavi edersen et arkasından da bir yığın kanser ve kat be kat artarak geliyor. Esas bunu kesmek lazım ki masrafı düşsün ve imkânlar azaltılsın. Kanser tedavisindeki gelişmelere tabiî ki karşı değilim ama birinci olarak kanserden korunmak en önemli faktör. Artmasının sebebi de 1945’lerden itibaren Sanayi Devrimi’nin başlaması ve dünyayı doğrudan doğruya kirletilmesi. Toprak, su ve hava biz bunları zehirliyoruz. Ne kadar kanserin sebebi her yerde sigara diye de geçse doğru akciğer de yüzde 85 etkiliyor ama bütün kanserlerde ortalama yüzde 30 civarında sigaranın rolü var.

Erkan Topuz: Kanser olmadan önce önlenebilir

Peki diğer kanserler neden oluyor? Sigaradan mı?
Bunu daima dışlıyoruz. Bunun dışında kanserdeki pek çok faktörlerin arasında doğrudan doğruya bizim günlük yaşantımızda kanser her an mevcut. Şu an havada bile milyonlarca ve hatta milyarlarca partikül (parçacık) var. En ufak partiküllerin belli oranda belli bir sürede 5 veya 10 senede akciğerde birikmesi ile akciğer kanser riskini de en azından 2.5 kat arttırıyor. 

Erkan Topuz: Kanser olmadan önce önlenebilir

Kanserden korunmaya ne zaman başlamalıyız?
Esas anne karnından başlamak gerekir. Yani çocuk anne karnına düşmeden evvel babanın ve annenin en az 6 ay toksinden uzak olması gerekir.  Mesela benzol fabrikasında çalışan babalar veya kimyasal fabrikalarda çalışan anne babalar bunlardan 6 ay uzak durmalı ve organik beslenmeli. Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalı. Anne karnına çocuk düştükten sonra 3 ay organik beslenmeli. Yani kimyasal maddelerden arındırılmış yaşamalı. Şampuanı bile bebek şampuanı veya zeytinyağlı veya defneyaprağından bir sabunla yıkanmalı. Çünkü bütün vücudun dış etkenlerden korunması gerekli.

Erkan Topuz: Kanser olmadan önce önlenebilir

Hamile bayanların dikkat etmesi gereken konular nelerdir?
Anneler saçlarını boyatırken bile organik boya kullanmaya özen göstermeli. Bütün organik boyalara itimat etmiyoruz tabii ki. Çünkü onların içersinde de kimyasallar var. Örneğin, kınayla saç boyamanın hiç bir tehlikesi yok ya da bir Çin malına kesinlikle yaklaşmamalıdır. Çocuğun anne karnında büyüdüğü sıvının içersinde, yüzün üzerinde kimyasallar var ve çocuk bunun üzerinde yüzüyor. Ayrıca çocuğun beslendiği kordonda da 70’in üzerinde kimyasal bulunuyor. Yani çocuk doğmadan kimyasalla tanışıyor.

BİZE ULAŞIN