Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnfazdan son anda kurtulan albay o anları anlattı

İnfazdan son anda kurtulan albay o anları anlattı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı karargahındaki eylemlere ilişkin dava Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen davada, darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından alıkonulan emekli Jandarma Kurmay Albay Güven Şağban müşteki olarak dinlendi.

İnfazdan son anda kurtulan albay o anları anlattı

Olay tarihinde Jandarma İstihbarat Başkanlığı Plan ve Güvenlik Daire Başkanı olarak görev yaptığını belirten Şağban, 'daki askeri hareketlilik üzerine görüştüğü Albay Nurettin Alkan'ın darbe girişimi yapıldığı bilgisini aktardığını söyledi. Bunun üzerine albaylar Ali Demir, Aziz Yılmaz ve Nurettin Alkan ile bir araya geldiklerini anlatan Şağban, saat 22.30'da karargahın nizamiyesine gittiklerini ifade etti.

İnfazdan son anda kurtulan albay o anları anlattı

Burada nöbet tutan silahlı teğmenlerin kendilerini içeri almamaları üzerine onlara yanlış yaptıklarını, kanunsuz bir işin içinde yer aldıklarını anlattıklarını bildiren Şağban, "Teğmenlere bizden emir almaları gerektiğini söyledik. Bu sırada onlarla aramızda arbede yaşandı, yumruklaşmalar oldu. Darbecilerden biri Nurettin Paşamı silahla yaraladı. Belimdeki silahımı aldılar. Çatışma esnasında darbeciler beni alıkoydu. " dedi.

İnfazdan son anda kurtulan albay o anları anlattı

Elleri bağlı komutanlık binasındaki toplantı salonuna götürüldüğünü ifade eden Şağban, burada darbeciler tarafından alıkonulan yaklaşık 30 asker gördüğünü kaydetti. Bu askerlere, "Darbe yapıyorlar. Sakın bunlara uymayın, suç işliyorlar, hepsi yargılanacak." dediğini anlatan Şağban, bu esnada sanık eski Jandarma Genel Komutanlığı Özel Kalem Müdürü albay 'in, "Güven Bey hoşgeldin. Sen bize çok çektirdin, şimdi hesap vereceksin." diye tehdit ettiğini aktardı.

İnfazdan son anda kurtulan albay o anları anlattı

Öktem'e "Bana bey demeyeceksin, komutanım diye hitap edeceksin, verdiğim emirlere uyacaksın." dediğini anlatan Şağban, sözlerine şöyle devam etti: "Darbeye karşı askerleri uyardığım için Öktem büyük bir hiddetle silahını çekerek doldurdu, bana doğru tetiğe bastı ama silah patlamadı. Öktem, tutukluk yapan silahını geri çekti ve mermi dışarı çıktı. Beni duvar kenarına götürmeleri, verilecek emirleri dinlemezsem infaz edilmem için emir verdi. Beni salona aldıklarında bir yüzbaşı gelerek, 'Saygından' diyerek rütbelerimi söktü."

İnfazdan son anda kurtulan albay o anları anlattı

Sanık 'in talimatıyla başka bir toplantı salonuna götürüldüğünü ifade eden Şağban, bir süre sonra dönemin Jandarma Personel Daire Başkanı , TEM Daire Başkanı ile korumalarının da buraya getirildiğini belirtti. Elleri ve gözleri bağlı bir şekilde dışarıdan gelecek kurşunlara hedef olmaları için cam kenarında bekletildiklerini anlatan Şağban, "Alıkonulan polislerden biri kelepçenin ellerini çok sıktığını söyleyerek gevşetmelerini istedi. Bunun üzerine darbeciler ikinci bir kelepçe daha taktı ve elimizi biraz daha sıktılar." diye konuştu.

İnfazdan son anda kurtulan albay o anları anlattı

Rehinelerin aralarında konuşmalarına izin verilmediğini ifade eden Şağban, istemelerine rağmen kendilerine su verilmediğini dile getirdi. Şağban, gecenin ilerleyen saatlerinde Öktem'in telsizden vatandaşların üzerine ateş etmeleri için askerlere talimat verdiğini duyduğunu da anlattı. Gecenin ilerleyen saatlerinde selaların okunması üzerine rahatladığını, bunu iyiye gidişin bir işareti olarak yorumladığını dile getiren Şağban, ardından "asker kışlaya" diye slogan atan vatandaşların sesinin gelmeye başladığını bildirdi.

BİZE ULAŞIN