Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tanıklık eden köprüler

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin en gösterişli köprüleri belirlendi. Dört bir yanı tarih kokan ülkemizde elbette en iyileri seçmek zor olsa da işte tanıklık eden o köprüler!

Tarihe tanıklık eden köprüler

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye'nin en gösterişli 13 köprüsünü belirledi.

Tarihe tanıklık eden köprüler

1.Belkıs Sultan Alaeddin Köprüsü - Antalya Aspendos Akropolü'nün 2 km güneyinde ve Köprüpazar Çayı üzerinde yer almaktadır. Literatürde Köprü Pazar, Köprü Çayı, Sultan Alâeddin ya da Belkıs köprüsü gibi adlarla geçmektedir.

Tarihe tanıklık eden köprüler

Köprünün inşa kitâbesi, mansap cephesinde ve kuzeybatı kanattaki ilk kemer ayağının tempan duvarı üzerindeki korkuluktadır. Zamanla eksilen kitâbenin yeniden ele alınması sonucunda, köprünün, Sultan I. Alâeddin Keykubad'ın oğlu Sultan II. Gıyâseddîn Keyhüsrev tarafından 1239-1240 yılında inşa ettirildiği kanıtlanmıştır.

Tarihe tanıklık eden köprüler

2.Ortacalar Çifte Köprüler - Artvin 18.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ortacalar Çifte Köprüleri, Küçükköy ve Arılı yol ayrımında birbirine dik olacak şekilde planlanmıştır.

Tarihe tanıklık eden köprüler

İki köprü de birbirine benzemekte ve tek gözden oluşmaktadır.

Tarihe tanıklık eden köprüler

3.Malabadi Köprüsü - Diyarbakır 1147 tarihli inşa kitabesine göre, Timurtaş b. İlgazi b. Artuk tarafından Artukoğulları döneminde inşa ettirilmiştir. 12. yüzyıl Selçuklu dönemi anıtsal mühendislik-mimarlık başyapıtlarındandır.

BİZE ULAŞIN