Türkonfed Ekonomisini Kitaplaştıracak

Giriş Tarihi: 8.4.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 8.4.2015 15:11
Türkonfed Gaziantep Ekonomisini Kitaplaştıracak
Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, ‘’Gaziantep’in, dünyanın gözbebeği bir şehir olması her zaman hayalim’’ dedi.
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Üyesi Mesut İşsever, Ekonomik Araştırmalar Bölüm Sorumlusu Zuhal Özbay Daş ve Danışman Doç. Dr. Ümit İzmen, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu’nu ziyaret ettiler.
Gaziantep ekonomisi ile ilgili çıkaracakları kitabın hazırlığını yaptıklarını belirten Mesut İşsever, ‘’Bu çalışmayı 5 ilde yaptık. Gaziantep ile ilgili değerli fikirlerinizi almak istiyoruz’’ diyerek, şehrin sanayi tarihçesi, bugün ulaştığı performansı ve gelecek 10 yıla ilişkin beklentilerini sordu.
Şehrin sanayi ve ticaret alanında yakaladığı başarının temelinin geçmişe dayandığını kaydeden Konukoğlu, dünyada en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Gaziantep’in birçok medeniyete beşiklik ettiğini, Tarihi İpekyolu’nun üzerinde bulunduğu için ilkçağdan bu yana ticaretin izlerini taşıdığını anlattı.
Birinci Dünya Savaşı’nda çalışabilen nüfusun çoğunluğunu şehit vermelerine rağmen bugünkü noktaya geldiklerine vurgu yapan Konukoğlu, bugün şehrin dört bir yanının sanayi bölgeleriyle çevrili olduğunun, geçen yıl 177 ülkeye toplam 6,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.
‘’Şu anda şehir olarak, hızlı adımlarla belli bir tempoda yürüyoruz. Daha koşmaya başlamadık. Koşmaya başlayınca, şehrimizden dev şirketler ve markalar da çıkacaktır’’ diyen Konukoğlu, bunun belli bir süreci gerektirdiğini söyledi.
GSO olarak şehrin önünü açmak, sanayicinin rekabet gücünü artırmak için ellerinden gelen çabayı ortaya koyduklarını ve birçok proje yürüttüklerini ifade eden Konukoğlu, Gaziantep’in 2023 yılında 30 milyar dolar ihracat hedeflediğini ve bu hedeflerini başaracakları konusunda hiçbir tereddüdü olmadığına dikkati çekti.
GSO Başkanı Konukoğlu, Gaziantep’in ekonomisi, sosyal-kültürel ve diğer bütün unsurlarla birlikte bir bütün olarak büyümesinin önemini dile getirirken, ‘’Dünyanın gözbebeği bir şehir olması her zaman hayalim’’ diyerek, sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkonfed Gaziantep Ekonomisini Kitaplaştıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN