Germenicia kenti arkeopark olacak

Germenicia antik kentinde mozaiklerin bulunduğu alanın çevresinde tesisler yapılarak bölge turizmin hizmetine sunulacak

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Kahramanmaraş'taki Germenicia antik kentinin çevresi düzenlenerek, arkeopark haline getirilecek. Dulkadiroğlu Mahallesi'nde, 2007'de ev tadilatları ve kaçak kazılar sonrası tesadüfen bulunan antik kentte, kazı çalışmalarının bir bölümü tamamlanarak koruma altına alındı. Çalışmalarda, 3 mahallede farklı 23 noktadaki taban mozaiklerinin gün yüzüne çıkartılması için kamulaştırmaya hız verildi.

3 MERKEZDEN BİRİ

Vali Şükrü Kocatepe, Dulkadiroğlu, Bağlarbaşı, Namık Kemal mahallelerinde yaklaşık 170 hektarlık alanda çıkan mozaikleri yerinde sergileyerek kenti cazibe merkezi yapmayı hedeflediklerini söyledi. Her yıl yeni kazı alanı oluştuğunu belirten Kocatepe, "Mozaik alanlarını genişletiyoruz. Germenicia'yı arkeopark şeklinde düzenleyerek Kahramanmaraş'ı Türkiye'nin üç mozaik kentinden biri yapmayı amaçlıyoruz" dedi.

KİTAP OLACAK

Kocatepe, şu ana kadar 13 parselde kamulaştırma yapıldığını, 2 parselde daha kazı çalışmalarına başlanacağını söyledi. Önceki yıl 'Uluslararası Mozaik Sempozyumu' düzenlediklerini anımsatan Kocatepe, sempozyumdan çıkan sonuçları kitap olarak yayınladıklarını ve yapılan değerlendirmelerde mozaiklerin milattan sonra 1. yüzyıla kadar indiğini gördüklerini belirtti.

GERMENİCİA ANTİK KENTİ
Kaliteleri ve ikonografileri açısından Zeugma mozaikleri ile yarışacak nitelikte olduğu belirtilen Germanicia antik kenti, 146 hektarlık geniş bir alana yayılıyor. M.S. 1. yüzyıla ait bir Roma Kenti olduğu ve sakinlerinin yüksek mevkili aristokratlar olduğu anlaşılan Germenicia, Kahramanmaraş'ı dünyanın en önemli mozaik merkezlerinden biri haline getirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Germenicia kenti arkeopark olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN