Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyelilere okul

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Suriyeli öğrencilere bir okul yaptırdı. Geçen yıl yapılan okulla birlikte 2 bin Suriyeli öğrenciye eğitim verilecek

Giriş Tarihi: 1.12.2013
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklar için Gaziantep'te yeni bir okul açıldı. Büyükşehir Belediyesi ve iş adamı Şamil Çapar'ın katkıları ile hizmete açılan "Sema Oğuz Çapar Suriyeli Misafirlerimiz Bilgi ve Eğitim Merkezi"nde bin Suriyeli öğrenci 9 ayrı sınıfta eğitim görebilecek.

BİR KÜLTÜR YOK EDİLİYOR

Suriye'den gelen çocukların eğitim hayatına devam edebilmesi için Suriye müfredatına uygun olarak Gaziantep'te ikinci bir okul açıldı. Okulun açılış törenine Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Asya Belediye Başkanları Forumu Başkanı Vallop Suwandee ve çok sayıda Suriyeli öğrenci katıldı. Törende konuşan Başkan Asım Güzelbey, 9 derslik bulunan okulun bin kişilik kapasitesi bulunduğunu söyledi. Güzelbey, "Bugün Suriye'de bir insanlık dramı yaşanıyor. Bir kültür varlığı yok ediliyor. Kardeş kentimiz Halep, UNESCO listesinde olan bir şehirdi, bugün yıkıldı ve yok edildi." dedi.

ONLAR SAVAŞIN MAĞDURU
"Savaşın en günahsız mağdurları" olarak tanımladığı Suriyeli çocukların eğitim sorununu çözmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Güzelbey, "Geçen sene bir okul açtık. Yaklaşık bin Suriyeli öğrenciye eğitim vermeye çalıştık. Artık geçen sene açtığımız okul ihtiyaca cevap vermiyor. Bugün yeni bir okul daha açtık. Yaklaşık bin tane Suriyeli öğrenciyi burada okutmaya çalışacağız" diye konuştu. Koordinatör Vali Veysel Dalmaz ise Suriye'de bir insanlık dramı yaşandığını, bu konuda Türkiye'nin üzerine düşeni fazlasıyla gerçekleştirdiğini ifade etti.Dalmaz, halen Türkiye'de kamplarda kalan Suriyeli sayısının 205 bin olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyelilere okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN