Adana'nın her yeri cennetten bir köşe

Giriş Tarihi: 20.12.2013

Sıcak insanı, verimli toprağı, sanayisi ve yetiştirdiği sanatçılarla tanınan Adana, bilinenden çok daha zengin bir kültürel ve tarihi birikime sahip

Tarihinin bundan 10 bin yıl öncesine gittiği düşünülen Adana, kültür ve tarih meraklılarından doğa sporu düşkünlerine, kentten kaçmak isteyenlerden mitoloji tutkunlarına kadar her kesimden insana keyif verebilecek alternatifler sunabiliyor. Adana'yı ziyaret edenler, antik kentlerde tarihi yolculuk yapmak, geçmiş uygarlıkların izini sürmek, doğayla baş başa kalabilmek ve bölgenin damak zevkini yaşamak gibi fırsatlar yakalayabiliyor.

ŞAHMERAN'IN KALESİ
Adana, bilinen 8 bin yıllık tarihi boyunca ağırladığı 18 farklı uygarlığın izlerini hala taşıyor. Adana sınırları içerisinde yer alan 10'dan fazla antik yerleşim kültürel zenginliğin en önemli göstergeleri. Adana'da Misis, Ayas (Yumurtalık), Adania (Tepebağ), Magarsus (Karataş), Anavarza (Dilekkaya), Şar ve Akören, görülmeye değer antik kentler arasında. Adana'da neredeyse her tepenin üzerine kurulmuş kaleler ise birbirlerine 15-20 kilometrelik mesafelerde yer alıyor. Dikkat çeken kalelerden biri, yılanların efendisi Şahmeran'ın kaldığına inanılan ve içinde bir kilise kalıntısı da bulunan Yılankale. Anavarza, Tumlu, Kozan ve Karasis kaleleri de mutlaka ziyaret edilmeli.

2 BİN YILLIK KÖPRÜ
İpek Yolu üzerindeki Adana'da, Seyhan ve Ceyhan nehirleri üzerindeki köprülerin en önemlisi, M.S. 385 yılına tarihlendirilen, dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü olan Taşköprü. Anadolu'nun en eski Roma Köprüsü olan Misis Köprüsü de dikkat çeken eserlerden Adana'da Yağ Camisi, Koşkadem Camisi (Kozan Kalesi içinde), Akça Mescit, Ulu Cami, Mestanzade Camisi, Yeni Cami, Hasan Ağa Camisi dikkat çekiyor. Merkezde günümüze kadar gelebilen tek kilise ise 1880'lerde yapılan St. Paul Katolik Kilisesi. Adana'da tarihi kalıntıları ve eserleri bir arada görmek, tarihin izini sürmek için müzeler de fırsat sunuyor. Arkeoloji Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Misis Mozaik Müzesi ve Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi, ziyaretçilerini ağırlıyor.

SAHİLLER VE YAYLALAR

Akdeniz kıyısında 160 kilometre sahili olan Adana'da önemli plajlar bulunuyor. Merkeze yarım saat uzaklıktaki Karataş, bu plajların başında geliyor ve Magarsus Antik Kenti'nin kalıntılarına yakın. Yumurtalık da denize girmenin yanı sıra tarihi eserleri görme şansı veriyor. Adana'nın değerlerinden biri de yayla kültürü. Kozan ilçesindeki Horzum ve Çulluuşağı yaylalarında ahşap evler dikkat çekiyor. Belemedik Yaylası da hem evleri hem de yaban hayatın zenginliğiyle kaçırılmayacak bir yer. Akçatekir, Armutoluğu, Asar ve Fındıklı yaylaları da benzer özellikler taşıyor. Bunların dışında Aladağ Meydan, Ağcakise, Başpınar Bıcı, Kosurga, Karaisalı Kızıldağ, Feke İnderesi, Tufanbeyli Kürebei, Pozantı Fındıklı, Saimbeyli Çatak ve Kozan Göller yaylaları da gözde yerler.

DOĞANIN SUNDUĞU SEÇENEKLER
Adana
hem doğaseverler hem de doğa sporu meraklıları için ideal bir yer. Göksu Irmağı ve Çakıt Suyu, rafting için oldukça uygun. Toroslar ve özellikle Karaisalı ilçesindeki Körkün Kanyonu, doğa sporu meraklıları için ideal. Aladağ yakınlarındaki Bığbığı Mağarası, mağaracıları ağırlıyor. Seyhan ve Çatalan Baraj Gölleri'nde rüzgar sörfü yapılabiliyor. Aladağlar Milli Parkı nesli tükenmekte olan hayvanlar açısından çok zengin. Kuş gözlem meraklılarının mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerler ise Ağyatan Gölü ve Akyatan Kuş Cenneti ile Yumurtalık Tabiatı Koruma Alanı.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
* İsmi hala değişmeden kullanılmakta olan en eski kent ismi Adana'dır. Kentin ismi M.Ö. 1650 yıllarına tarihlenen bir Hitit tabletinde "Uru Adania" olarak geçiyor.
* Tarihin ilk yazılı antlaşması olan Kadeş Barış Antlaşması Adana'da bulunan Şar-Komana'da yapıldı.
* Dünyanın günümüze kadar gelebilmiş en eski tıp-eczacılık kitabının yazarı olan hekim Dioscurides Adana'da yer alan bir antik kent olan Anavarza'dandır.
* Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü Misis Antik Kent içinde yer alan Taşköprü'dür.
* Tarihte ilk toplu sözleşmeyi 19'uncu yüzyılın başında Mısırlı İbrahim Paşa, Adana'da yaptı.
* Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en büyük camisi Adana'da bulunan Sabancı Merkez Camisi'dir.
* Bilimsel ismi "Chelonia Mydas" olan yeşil deniz kaplumbağası, Akdeniz'de sadece Göksu ve Çukurova Deltası'nda yaşar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'nın her yeri cennetten bir köşe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN