Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın 5'inci uzun tünelinde sona doğru

Giriş Tarihi: 25.1.2014

Tamamlandığında 95 bin 97 hektar alanı suyla buluşturacak olan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi'nin önemli ayaklarından birini oluşturan Suruç Tüneli'nde sona yaklaşılıyor

Maliyeti 2 milyar lirayı bulan ve tamamlandığında 95 bin 97 hektar alanı suyla buluşturacak ve yılda 284 milyon lira gelir artışı ile yaklaşık 190 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacak Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi'nin önemli ayaklarından birini oluşturan Suruç Tüneli'nde sona yaklaşılıyor. 17 bin 185 metre ile dünyanın en uzun 5. tüneli olacak Suruç Tüneli'nde çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor.

220 MİLYON LİRA GELİR

DSİ Genel Müdürlüğü verilerine göre, su kaynağı Atatürk Baraj Gölü olan ve Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi kapsamında inşa edilmekte olan Suruç Tüneli ile 73 bin 690 hektar alana su götürülecek. Bitiş tarihi 12 Şubat 2014 olarak öngörülen projenin tamamlanması ile yılda 220 milyon lira gelir artışı ve yaklaşık 190 bin kişiye istihdam sağlanacak.

95 BİN HEKTAR

Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi çerçevesinde Suruç ilçe merkezi ve 134 yerleşim yerine ait toplam 95 bin 97 hektar alan sulanacak. Etkilediği alanın 57 bin 927 hektarı GAP Eylem Planında yer alan ve projeleri büyük oranda tamamlanan Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi kapsamında çok sayıda üniteye ayrılarak kademeli şekilde ihale edilen inşaat çalışmaları halen devam ediyor.

MALİYETİ 2 MİLYAR LİRA

Kapsadığı alan 95 bin 97 hektarı bulan projenin bitirilmesi ile yöreye sosyal ve kültürel gelişmenin yanı sıra yılda 284 milyon lira gelir artışı ve yaklaşık 190 bin kişiye istihdam olanağı yaratılacak. Suruç Ovası Pompaj Sulaması kapsamındaki projelerin bugün itibari ile toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar lirayı buluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın 5'inci uzun tünelinde sona doğru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN