Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin'i yangınlardan dikenli incir koruyacak

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı işletme müdürlüklerinde, Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Tesisi Projesi (YARDOP) kapsamında, yangından zarar gören alanlar dikenli incir dikilerek ekonomiye kazandırılıyor. Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, YARDOP uygulamasının bölge müdürlüğü işletmelerinde 2008 yılından bu yana yapıldığını söyledi.

GELİR GETİREN BİR BİTKİ

Baca, YARDOP'un, ormanları yangına dirençli hale getirerek orman yangınlarından dolayı insanları ve ekosistemde bulunan diğer tüm canlıları, yerleşim yerlerini ve tarım alanlarının korunmasını temel amaç edindiğini kaydetti. Ormanların bakımlı hale getirilmesinin büyük önem taşıdığını anlatan Baca, projenin ana unsuru olan Yangın Durdurma Zonu (YDZ) tekniğinin ve amacına uygun şekilde tesis edilmesinin de çok önemli olduğunu vurguladı. Baca, bu nedenle yangına çok dirençli, çok kanaatkar ve aynı zamanda gelir getirici bir tür olan Dikenli İncir'in (Frenk Yemişi) dikimine başlandığını söyledi.

HER İŞLETME İÇİN 10 BİN AĞAÇ

Bitkinin, yörede yetişen örneklerin çıktığı rakım göz önüne alınarak 500- 600 metre rakıma kadar proje sahalarındaki YDZ'lerde uygun olan yerlerde, çok fakir toprak özelliklerine sahip alanlarda ve taşlık kayalık yerlerde kullanılmaya başlanıldığını dile getiren Baca, "2014 yılı için her işletme müdürlüğünde ilkbahara kadar en az 10 bin dikimi planlanan Dikenli İncirin ilk uygulaması, Erdemli Orman İşletme Müdürlüğünce yapıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'i yangınlardan dikenli incir koruyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN